Az USA-ban, ott is főleg Kalifornia és Oregon tengerpartja közelében lévő tölgyesekben, de egyéb keményfás erdőkben is súlyos gondokat okoz a Phytophthora ramorum fellépése, mely hirtelen fapusztuláshoz vezet. De ez a betegség a fás dísznövényeket (Rhododendron, Viburnum) is megtámadja. Fellépése főleg a díszfaiskolákban okoz nagy gondokat.

A kórokozó ellen az USA-ban az Agrárkutatási Szolgálat (ARS) kutatói a New York állambeli BioWorks céggel közösen egy hasznos gombát (Trichoderma asperellum) próbáltak ki. Laboratóriumi, majd cserépedényes kísérletekben a gomba 60-100%-os közötti védekezési hatékonyságot mutatott a kórokozó ellen.

tölgy

A kísérletekben a gomba 60-100% közötti védekezési hatékonyságot mutatott a kórokozó ellen – fotó: Shutterstock

A magyarázat elég egyszerű. Ismeretes, a kórokozó gomba kedvezőtlen talajfeltételek között a vastag falú klamidospóráinak köszönhetően hosszú túlélésre képes. Ezt a kemény burkot a Trichoderma asperellum képes „áttörni” úgy, hogy a gomba feltekeredik a klamidospórákra és hatásos enzimjeivel lebontja azok sejtfalát. Lényegében a klamidospórákba „belépve” ott táplálkozik, csírázik és addig folytatja ott életciklusait, amíg a kórokozót teljesen fel nem számolja.

A kedvező eredményeken felbuzdulva kisparcellás faiskolai körülmények között a talajkezelésre a gombával „belocsolásos” módszert alkalmaztak. A legjobb teljesítményű gombatörzseket („04-22” néven) szabadalmaztatták. A díszcserjék és erdők védelmében mind nagyobb reményeket fűznek e hasznos gomba alkalmazásához.