Egy régi történet szerint, amikor a turista megkérdezte az angol kertészt, hogy mi a gyönyörű pázsit titka, a válasz csak ennyi volt: Semmi különös, csak kétszáz évig kell ápolni, és mindjárt ilyen szép lesz.

Mindenki arról álmodozik, hogy az udvarában gyönyörű, zöld, dús pázsit nő, amin olyan csodás mezítláb végigsétálni, mint egy puha szőnyegen. A valóság ezzel szemben sajnos sok esetben egészen más. De aggodalomra semmi ok, hiszen a kellő tudással felvértezve csodálatos gyepszőnyeged lehet!

Nem elég elvetni a magot, öntözni és örülni a kikelt fűnek. Hacsak nem műfüvet vásárolsz, a gyepre folyamatosan oda kell figyelni, a nyári melegben pedig különösen fontos az ápolása. A rendszeres locsolás elengedhetetlen, ha szép pázsitot szeretnél. Ha azonban már megtörtént a baj, és megjelentek az első barna foltok, akkor sajnos biztos lehetsz benne, hogy a gyeped kiégett.

Kéthetente nyírd a füved.

Kéthetente nyírd a füved. Fotó: 123rf.com

Ahhoz, hogy megmentsd a kiégett füvedet, meg kell várnod, amíg esősebb időt jósolnak. Előtte gyorsan vágd le a gyepet jó rövidre. Ezután távolítsd el a kiégett részeket, és trágyázd meg a területet, mert ezáltal fog regenerálódni a felső rétege. Azonban ha a trágyázás előtt nem távolítod el az elhalt részeket, akkor a gyomokat is meg fogod erősíteni, ami pedig nem szerencsés. A kiégett területeket vesd be újra fűmaggal, és lásd el megfelelő tápanyaggal is, hogy minél hamarabb ki tudjon kelni. Káliumban gazdag és nátriumban szegény trágyát használj. Ügyelj a mértékre is, mert a túl kevés trágyával nem érsz el eredményt, ellenben ha túl sokat használsz, nagyobb károkat tudsz okozni. És várd az esőt.

Ha nem szeretnél ártani a méheknek, akkor két hétnél gyakrabban ne nyírj füvet.
Az ideális méret, ha 3,5 és 5 cm között van a füved magassága. Eszerint nyírd vissza minden alkalommal. Ennél kisebbre ne vágd, mert a pázsitfű a tápanyagokat nem a gyökerében, hanem a levelében tárolja, így ha túl kicsire vágod, nagyobb az esély rá, hogy elpusztul.

Nem csupán a magasság számít, hanem az is, hogy hogyan állítod be a fűnyíród fordulatszámát. Ha a fordulatszám túl alacsony, akkor az inkább szaggatni fogja a füvet, és nem vágni, komoly károkat okozva ezzel annak szerkezetében. Új telepítésű pázsit esetében akár ki is tépheti a füvet tövestől. A vágóélekre is oda kell figyelni. A kicsorbult éleket élesíteni, idővel cserélni szükséges.

A gyönyörű gyep ma már nem csak álom.

A gyönyörű gyep ma már nem csak álom. Fotó: 123rf.com

A fűnyírás utáni nyesedéket ne hagyd a füvön, hanem távolítsd el. A pázsitnak, sok növényhez hasonlóan nitrogénre, foszforra és káliumra van szüksége. Ezek megtalálhatóak a speciálisan gyepre kifejlesztett műtrágyákban.

A vízhiányt öntözéssel tudod pótolni. Nagyon fontos, hogy ezt soha ne erős napsütésben tedd, mert azzal kiégetheted a füvet. Nem elég egy pár percet rászánni erre. Hetente legalább 2-3 alkalommal szánj rá időt, és alaposan öntözd meg a gyepet. Ha fel bírsz kelni hajnalban, az nagyon hatékony lehet locsolás szempontjából, hiszen akkor a legalacsonyabb a párolgás.

Azért fontos, hogy távolítsd el a fűnyírás után keletkezett nyesedéket, mert az elhalt növényi részek vastag filcrétegként telepednek meg a gyepen, meggátolva annak lélegzését, valamint a tápanyagok és a víz áramlását.

Ha igazán szép gyepet szeretnél, tavasszal és ősszel ne feledkezz meg a gyepszellőztetésről. Ennek lényege, hogy az elhalt növényi részeket eltávolítod az élő szálak közül. Emellett azért is fontos, mert ezáltal meglazítod a talajt is, így a víz és a levegő is könnyebben jut el a fűszálak gyökeréhez. Így az elhalt szálak helyén így új, egészséges hajtások jelennek meg. Ne ijedj meg, mert a gyepszellőztetés után közvetlenül a füved finoman szólva sem lesz szép. Viszont eltelik 4-6 hét, és meg fogod látni, hogy milyen látványos eredményt értél el.

Pihe-puha bio fűnyíró.

Pihe-puha bio fűnyíró. Fotó: 123rf.com

Ha a füved sűrű és egészséges, a gaz nem fog tudni közé telepedni. Ahhoz pedig, hogy ilyenné váljon, elengedhetetlen a rendszeres fűnyírás, tárgyázás, öntözés és gyepszellőztetés.

A tarack sajnos gyakran üti fel a fejét a fűszálak között. Kiirtása azonban nem is olyan egyszerű. Ennek oka, hogy a tarack éppen olyan egyszikű növény, mint maga a fű. Így azt, hogy gyomirtóval támadsz rá, felejtsd is el. Az egyetlen tartós megoldás sajnos sok munkával jár. Ha olyannyira elszaporodott a tarack, hogy az már tarthatatlan, fel kell ásni a területet, gondosan el kell távolítani a tarackot, majd újra kell vetni a gyepet. Ha csak néhány foltban jelent meg, akkor keskeny gyomirtó ásóval emeld ki a tövet, és próbálj meg minél több sarjat is eltávolítani vele.

Emlékszel az Égigérő fű című film Poldi bácsijára? Neki csak az a szép zöld gyep hiányzott, de nagyon. Csinálj hát az álomból valóságot, ápold, óvd a gyepedet, és élvezd egész nyáron a csodás látványát.