Nézzük, hogy állta a sarat két védekezésből (Inovis® 1 l/ha, majd Opera® New 1,5 l/ha) álló búzavédelmi technológiánk egy rozsdára (GK Élet) és egy levélfoltosságokra (MV Palotás) fogékony fajtában.

Kísérleteinkben kétféle időzítéssel vizsgáztattuk saját technológiánkat és három fő versenytársunkét. Itt fontos megemlítenünk, hogy riválisaink technológiáiban, a mienkkel ellentétben, előbb került kijuttatásra a strobilurint tartalmazó készítmény – az ajánlásoknak megfelelően – és csak aztán az azol-kombináció.
Az egyik esetben az első védekezésre egy szárcsomós állapotban (BBCH 31), a másodikra pedig kalászolás kezdetén (BBCH 51) került sor, a másik esetben pedig az első védekezés a zászlós levél megjelenésekor (BBCH 37), a második pedig a virágzás kezdetén (BBCH 61) történt.
Mind a négy technológia (BASF és 3 versenytársa) esetében és mindkét fajtában a második időzítési változat volt a hatékonyabb azért, mert ennek annyival tovább tartott a hatása, amennyivel a második lépésre később került sor. Az első időzítési változatban a korábbi kezdésnek (BBCH 31), mivel a szárba szökkenés idején nem alakult ki számottevő lisztharmatfertőzés, nem volt jelentősége. Elég volt tehát a védekezést a zászlós levél megjelenésétől indítani.


A BASF-technológia a vörösrozsda, a levélfoltosságok elleni és a zöldfelület-növelő hatást tekintve mindkét időzítéssel és mindkét fajtában lényegesen hatékonyabb volt, mint a versenytársak technológiái. Termésnövelő hatásban mindkét időzítéssel fölülmúlta – az esetek többségében szignifikánsan – a riválisok javaslatait, sőt sok esetben a BASF-ajánlat a rosszabb időzítéssel is több termést adott (néhol szignifikánsan), mint a rivális technológiák a jobb időzítéssel. Ennek az volt az elsődleges oka, hogy a második lépést jelentő Opera New a kalászolás kezdeti kijuttatással is tovább (későbbi növényfejlettségig) hatott, mint a versenytárs technológiákban az azol-kombinációk a virágzás kezdeti kijuttatással. A különféle technológiák első lépésének (a BASF-ajánlatban Inovis, versenytársaink javaslataiban pedig strobilurin + triazol kombinációk) annyi volt a szerepe, hogy betegségmentes állapotot biztosítottak a második beavatkozásig.

Az egyes technológiákat a hatékonyság és a termésnövelő hatás alapján határozott sorrendbe lehetett állítani. Leggyengébben az 1. versenytárs technológiája (Strobi 1., majd Azol 1.) teljesített. Ezt a 2. versenytárs (Strobi 2., majd Azol 2.), majd a 3. versenytárs technológiája (Strobi 3., majd Azol 3.) követte, s végül, leghatékonyabbként a BASF-technológia (Inovis 1,0 l/ha, majd Opera New 1,5 l/ha) zárta a sort. (Megjegyzendő, hogy két technológia termésátlaga között ott szignifikáns a különbség, ahol a termésoszlopokban nincs azonos betű.)


Az Inovis és az Opera New „BASF MAXIMUM CSOMAG” elnevezésű, 80 hektáros
kereskedelmi csomagajánlatunkban kedvezményesen is megvásárolhat
Cycocel 460 növekedésszabályozóval és réztartalmú lombtrágyákkal együtt. A részletektől érdeklődjön a kereskedőjénél illetve a BASF szaktanácsadóinál, elérhetőségeiket megtalálja weboldalunkon: www.agro.basf.hu