A Pentele Zrt. európai uniós projektje keretében, kutatók és növényvédelmi szakemberek közreműködésével kifejlesztett PestiSi módszer egy természetes, kovaföld alapú eljárás, amellyel a betárolt gabona kezelésére nyílik lehetőség. Minden rovart – beleértve a lárvákat is – képes elpusztítani, hosszú távú hatása akár egy évig kitart, ugyanakkor emberekre és gerinces állatokra teljesen ártalmatlan.

kovaföld hatóanyag

Természetes, kovaföld alapú eljárás, amellyel a betárolt gabona kezelésére nyílik lehetőség – Fotó: Pentele Zrt.

Egyre nagyobb kihívás a gabonatárolás

A módszer fejlesztését több probléma együttes megjelenése tette szükségessé:

  • Az éghajlat változása, a korábbiaknál sűrűbben előforduló nagy hőmérséklet-ingadozások, illetve a melegebb időjárás miatt az élő kártevők életkörülményei sokat javultak. A téli időszakban ma már nincsenek hosszú, hideg időszakok, így a kártevők nyugalmi állapota sem tartós, folyamatosan védekezni szükséges ellenük.
  • A kezelés (foszfin hatóanyagtartalmú gázzal való kezelés) hatékonysága csökkent, mert a kényszerből egyre többször alkalmazott hatóanyagra rezisztenssé válnak a kártevők.
  • Az engedélyezett hatóanyagok csökkenő száma miatt is szükség van a vegyszeres kezelést helyettesítő más alternatívára, amely akár egy éves időszak alatt is biztosítja a gabonák élő kártevőktől mentes tárolását.

gabona kovafölddel

Az eljárás akár egy éves időszak alatt is biztosítja a gabonák élő kártevőktől mentes tárolását – Fotó: Pentele Zrt.

Miben különbözik a PestiSi eljárás az eddigi módszerektől?

A Pentele Zrt. most záruló, 2 éves, 784 ezer eurós összes költségvetésű, 550 ezer eurós pályázati forrásból megvalósuló projektje keretében kifejlesztett módszer alapját a PestiSi terménykezelő szer és a homogén eloszlást biztosító PestiSi bekeverő rendszer adja.

A PestiSi szer: egy rendkívül hatékony rovarirtó szer. Aktív hatóanyaga a kovaföld, amelynek speciális formájú és méretű tűszerű kristályai a rovarok légzőrendszerébe jutva elpusztítják azokat (az emberek számára ártalmatlan). Mivel ez egy fizikai folyamat és nem kémiai, teljesen veszélytelen az emberre és a gerincesekre, és nem szoknak hozzá a kártevők.

A PestiSi bekeverő rendszer: egy speciális nagyüzemi eljárást jelent, amely a PestiSi szer egyenletes felületi eloszlását eredményezi az eljárás részét képező speciális géppel a betárolt gabonában.

6 érv a PestiSi módszer mellett

A PestiSi módszer biztosítja, hogy alacsony dózisú PestiSi szer felhasználásával az összes kártevő elpusztuljon és a gabona hosszú távon, a teljes tárolási időszakban kártevőtől mentes maradjon.

  • Minden raktári kártevő rovar ellen hatásos.
  • Két hét alatt teljes rovarpusztulást eredményez.
  • Egyszeri kezeléssel egy éven át tartó eredmény érhető el, a gabona állagromlását megakadályozza.
  • A kovaföld természetben is megtalálható anyag, gerincesekre veszélytelen.
  • Nincs szükség gázmester bevonására (a jelenleg elterjedt, foszfin-alapú raktárkezelő szerek alkalmazása esetén viszont igen).
  • A PestiSi szer egyszerűen kirostálható a gabonából, de a sikeres kezeléséhez szükséges PestiSi mennyisége a szervetlen pormaradványokra vonatkozó Európai Szabályzatban szereplő küszöbértéken belül van, tehát nem szükséges eltávolítani.

bekeverő gépre van szükség a gabonatároláshoz

A PestiSi szer egyenletes felületi eloszlásához speciális gépre van szükség, ez is a rendszer része – Fotó: Pentele Zrt.

Mindenki számára elérhető lesz

A módszer jelenleg engedélyeztetés előtt áll. A berendezésre elindították a szabadalmaztatási eljárást, valamint benyújtották az Európai Uniós védjegy kérelmet is. Mivel egyre több gazdálkodónak van ma már gabonatárolója, fokozódó érdeklődés tapasztalható a vegyszermentes és hatékony megoldást kínáló gabonatárolási eljárás iránt.

A rendszer alkalmas lesz 5-600 tonna, de akár több 10 ezer tonnányi gabona kezelésére is.

A rendszer prototípusa a tervek szerint fél éven belül fog megjelenni, egy év múlva pedig piacra kerül a PestiSi eljárás. Az innovációban résztvevő szakemberek piaci elemzést és üzleti tervet készítettek a fejlesztés megvalósítása kapcsán, amely alapján elmondható, hogy az eljárás alkalmazása a legtöbb gabonatárolóval rendelkező gazdálkodó számára elérhető lesz, a kezelés költsége alacsonyabb lesz 3 alkalommal történő konvencionális kezelés (gázosítás) költségénél.

A projektről dióhéjban

A Horizont 2020 kutatási és innovációs program keretében megvalósuló projekt kezdetén hatékonysági vizsgálatokra került sor, amelyet az SGS Hungária Kft. ceglédi laboratóriumában végeztek el. A vizsgálat búzára, kukoricára és árpára terjedt ki, mindhárom esetben sikeresnek bizonyult az eljárás.

A rendszer vizsgálata később ipari léptékben, sík raktárban folytatódott, és mára elmondható, hogy 8 hónapja kártevőmentes a Pentele Mg. Zrt. kísérletbe bevont raktára.

A projekt célja, hogy a módszer ipari léptékben működjön, kiirtsa az összes rovarkártevőt és a hatása a teljes raktározási időszak alatt megmaradjon.

A kutatási eredmények itt érhetőek el: BÚZA, KUKORICA, ÁRPA.

Továbblépési lehetőségek

A fejlesztés egyelőre a hazai gabonatárolásban jelenthet forradalmi újítást, de hosszú távon az a cél, hogy nemzetközi téren is bevezessék, illetve nagy szerepe lehet a tengeri kereskedelemben is. A fejlesztési tervek között az is szerepel, hogy a silós raktárakra is optimalizálják a rendszert.

Dr. Berta László
ügyvezető
Pentele Zrt.

Dr. Wootsch Attila
Innovációs menedzser, pályázati szakember
vegyészmérnök PhD
Wootsch & Partners Kft.

Karácsonyi Emese
Projekt menedzser
Okl. Kertészmérnök, növényvédelmi szakmérnök
Pentele Zrt.

A projektet az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogramja támogatja, a támogatási szerződés száma 859450.