A talajok felszíne továbbra is igen nedves, sáros, a felső 20 cm-en sokfelé telített, és a felső 50 cm-es réteg nedvességtartalma is jellemzően 80% és 100% közötti. A keleti országrész déli megyéiben egyre nagyobb területeket borít belvíz. A nedvesség lassan az alsóbb rétegekbe is leszivárog, az 50-100 cm közötti talajréteg nedvességtartalma is országszerte 60% fölötti, de foltokban vannak a teljes felső 1 méteres rétegen telített talajok is. Az 5 cm-es talajhőmérséklet nem változott számottevően az elmúlt napokban, továbbra is 15-20 fok között alakul – írja az Országos Meteorológiai Szolgálat elemzése.

időjárás

A talajok felső rétege telített – fotó: Lajcsák Leticia

Ma éjjel az északkeleti, keleti megyékben jobbára erősen felhős idő ígérkezik, másutt ugyanakkor fokozatosan csökken a felhőzet. Az ország északkeleti, keleti felén szórványosan, másutt csak elvétve fordulhat elő kisebb eső. Az északnyugati szelet a Dunántúlon és középen kísérhetik élénk lökések. A hajnali órákra 7 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet.

Pénteken a Dunántúl nyugati felén kissé felhős, napos idő ígérkezik, míg keletebbre közepesen vagy erősen felhős lesz az ég, több-kevesebb napsütés viszont ott is lehet. A középső és keleti országrészben fordulhat elő záporeső, nagyobb számban ezen belül is keleten, ahol elszórtan zivatar is kialakulhat. Az északnyugati, északi szél megélénkül, a Dunántúlon helyenként megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 17 és 22 fok között valószínű, délnyugaton lesz a legmelegebb.

Az előttünk álló napokban a Dunántúlon várható szárazabb időjárás, míg a keleti országrészben csak a hétvégére csökken a csapadékhajlam, bár egy-egy zápor ekkor is előfordulhat. Hétfőtől azonban déli, délnyugati irányból kiadós csapadékot adó légörvény éri el hazánkat, ezért a jövő hét első felében ismét jelentős mennyiségű esőre van kilátás. A csütörtöki szeles idő után péntektől a legtöbb helyen mérséklődik a légmozgás, a Dunántúlon várhatók még élénk széllökések, a növényvédelmi permetezést ekkor és a hétvégén érdemes elvégezni.

A hőmérséklet a hétvégére már mindenütt 20-22 fok fölé melegszik, majd keddtől várható néhány fokos lehűlés, ismét nyugaton lesz hűvösebb, a Tiszántúlon melegebb idő. Az 5 cm-es talajhőmérséklet a hét végére a Dunántúlon is megközelíti a 20 fokot.

A kedvező vízellátottság, és az egyre melegebb idő gyors növekedést indít meg valamennyi növényi kultúránál. Az őszi és tavaszi vetések fejlődése egyaránt felgyorsult, előbbiek közül az árpa már virágzik, és a búza is hamarosan virágozni kezd, míg a káposztarepcére a becőképződés a jellemző. A tavaszi kalászosok is szárba szökkentek már. A kukorica és a napraforgó igényelné most leginkább a meleget, a hűvösebb dunántúli tájakon fejletlenebbek, míg az Alföldön 3-5, illetve 4-6 levelesek már az állományok.

A csapadékos, párás idő azonban a gyomoknak és a megbetegedéseknek is kedvez, a melegedés hatására az Alföldön már jellemző ezek gyors elszaporodása, amire a közeljövőben a Dunántúlon is számítani lehet. Fokozott figyelmet kell fordítani most a növényvédelemre.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Az időjárás rovat főtámogatója a Kaposflex Kft., támogatója az ICL Specialty Fertilizers.