A Holdról, a Földért

Az Earthshot-díjat az 1960-as években zajlott "Moonshot" program analógiájára nevezték el, melynek célja az amerikai Hold-program támogatása volt John F Kennedy elnöksége alatt, és számos új innovációt született a nyomában. Az idei évtől minden esztendőben ötmillió angol fontot osztanak majd szét (nagyjából 2,15 milliárd forint) a legégetőbb környezetvédelmi problémák megoldásáért dolgozó startup cégeknek.

Sir David Attenborough, Emma Watson, Emma Thompson, Dani Alves, Shakira, Jack Ma, Cate Blanchett csak néhány név a hírességek közül, akik részt vesznek a díjazás folyamatában.

A díjazottak

A légkör megtisztítása kategória győztese egy igazi agrár-innováció Indiából. Egy olyan kis méretű, hordozható gép kifejlesztése nyert, ami műtrágyává alakítja a mezőgazdasági hulladékot, hogy a gazdáknak ne kelljen az égetéssel szennyezni a levegőt.

A Takachar – a fejlesztő cég – honlapján felhívja a figyelmet arra, hogy világszerte évente 120 milliárd dollár értékű termény- és erdészeti hulladék ég el a szabadban. Termelékeny felhasználás esetén ezek a növényi maradványok 10 milliárd dolláros piacot képviselnek világszerte. Az általuk piacra dobott technológia segíthet a nagyrészt elpocsékolt biomassza gazdasági hasznosításában, miközben csökkenti a légszennyezést.

tarló

A növényi hulladék trágyává, tüzelő- vagy üzemanyaggá alakítása csökkenti  termelők költségeit – fotó: Agroinform.hu

A természet védelme és helyreállítása kategóriában Costa Rica nyert, ahol az erdők nagy részét ugyan kiirtották, de mára sikerült megduplázni a fák számát. A nyertes projekt egy olyan – láthatóan jól működő – társadalmi rendszer, melyben a helyi polgárok pénzt kapnak a természetes ökoszisztéma helyreállításáért, ami az esőerdők újjáéledéséhez vezetett.

Az óceánok újjáélesztése kategóriában egyfajta természetben létrehozott fából vaskarika nyert a Bahama-szigetekről, ahol speciális tartályok segítségével a szárazföldön növeszti a tengeri korallokat, mintegy 50-szer gyorsabban, mint ahogy általában a természetben növekednek. Ezzel nagyban hozzájárulnak a világ óceánjaiban haldokló korallzátonyok helyreállításához.

A hulladékmentes világ létrehozásának szekciójában Milánó városának élelmiszer és hulladékgyűjtő központjait díjazták, méghozzá azért, mert összegyűjtik a fel nem használt élelmiszereket, és újraosztják azok között, akiknek a legnagyobb szükségük van rá. A kezdeményezés drámaian csökkentette a szerves hulladék mennyiségét, miközben részben leküzdötték a közösség kiszolgáltatott részét érintő éhséget is.

A klíma rendbetétele kategóriában az AEM Electrolyser kapott támogatást, ami a víz hidrogénre és oxigénre bontásának új módszerét ígéri Thaiföldön, megújuló energiákat használva a folyamathoz. A hidrogén tiszta gáz, de ma még általában fosszilis tüzelőanyagok égetésével állítjuk elő.

Vilmos herceg, az Earthshot-díj megalapítója. Fotó: earthshotprize.org

Az idei ceremónián Ed Sheeran mellett a Coldplay is fellépett, a zöld áramellátásról pedig 60 kerékpáros gondoskodott. A sztárok nem repülőgépen érkeztek Vilmos herceghez Londonba, a színpad építésé során pedig nem használtak fel műanyagot a teljes zöld-megvalósítás jegyében.

"Fogy az idő" – mondta az átadón Vilmos herceg. "Egy évtized nem tűnik elegendően hosszúnak, de az emberiségnek vannak kiemelkedő eredményei a megoldhatatlan megoldására."

(Forrás: BBC)