Világszerte egyre súlyosabb károkat okoznak a növénytermesztésben a kórokozó rovarok, amelyek ellen a növényvédők főleg mérgező vegyszerekkel védekeznek. Viszont a kórokozók egyre inkább rezisztensnek mutatkoznak ezekkel a szerekkel szemben, a védekezés pedig a környezet fokozódó elszennyeződését vonta maga után – olvashatjuk az eurekalert.org-on.

Hangya

A hangyák szervezete ellenanyagokat termel – Fotó: pxfuel.com

A dániai Aarhus Egyetem kutatói ugyanakkor kimutatták, hogy a hangyák szervezete olyan – antibiotikumnak tekinthető – anyagokat termel, amelyek többfajta kórokozótól megvédhetik a növényeket (és az embereket).

Egy afrikai hangyafaj szervezetében olyan anyagot találtak, amely képes megölni a szinte minden gyógyszernek ellenálló és ezért rendkívül veszélyes MRSA baktériumot is.

Ezek alapján a dán tudósok javasolják a hangyák és az általuk termelt ellenanyagok szélesebb körű hasznosítását a növényvédelemben. Közismert, hogy a hangyák nagy és jól megszervezett közösségekben élnek, tenyésztésük és az általuk termelt antitoxikus, illetve gyógyhatású anyagok kinyerése és növényvédő szerként való felhasználása viszonylag egyszerűen megoldható, természetes élőhelyeiken viszont sokféle fertőzésnek vannak kitéve, így azok közvetítőivé válhatnak. A hangyák által termelt vegyületek kinyerése mellett lehetőség van azok szintetukus uton való előállítására is.

Az Aarhus Egyetem három munkatársának a témában megjelent tanulmánya a "Journal of Applied Ecology" című folyóiratban olvasható.