„Az EPA (Amerikai Környezetvédelmi Hivatal) továbbra is úgy találja, hogy a glifozát szakszerű használat esetén nem jelent kockázatot az emberi egészségre és nem rákkeltő” – mondta ki egy május eleji nyilatkozat. Ez a kijelentés azt követően hangzott el, hogy két nagy figyelmet kiváltó ítéletben az amerikai bíróság jogosnak ítélte két rákbeteg panaszát, miszerint a non-Hodgkin's lymphoma (NHL) betegségüket a glifozátot tartalmazó népszerű gyomirtó szer, a Roundup okozta – írja az edition.cnn.com.

A Roundup rákkeltő hatásával kapcsolatos ítéletek milliárdokba kerülhetnek a Bayernek.

A Bayer tavaly vette meg a Monsanto vállalatot, így minden, a Roundup gyomirtóval kapcsolatos per a cég nyakába szakadt. A legújabb hír, hogy a Bayer részvényesei megvonták a bizalmat az vezetőségtől, ugyanis a részvényesek 45 százaléka szavazott csak a Bayer vezetői mellett. A német cég tehát komoly nehézségekkel kell hogy megkűzdjön a Monsanto öröksége miatt, a Bayer a Mosanto átvétele óta egyes források szerint elvesztete korábbi értékének 40 százalékát.

Bayer

Egyre több terhelő információra derül fény a Monsantoval kapcsolaban – fotó: Agroinform.hu

Nemcsak a glifozát körüli botrányokat örökölte meg a cég, nemrég az is kiderült ugyanis, hogy

a Monsanto listákat vezetett olyan újságírókról, politikusokról, tudósokról és környezetvédőkről, akik a konszern számára kényelmetlen véleményt fogalmazhatnak meg.

Eddig hét olyan európai országról tudni, ahol a Monsanto listázott. Köztük van Franciaország is, ahol jelenleg nyomozás folyik az ügyben. Úgy tudni, hogy a konszern nem csak listát vezetett, de meg is próbálta befolyásolni az ott szereplő Monsanto-kritikus személyeket.

Franciaországban ezért és a glifozát feltételezett egészségkárosító hatása miatt múlt héten több ezren tüntettek több mint 30 városban.

A német Bayer közügyekért felelős vezetője, Matthias Berninger bocsánatot kért mindazért ami Franciaországban napvilágra került és hozzátette, hogy valószínűleg több más európai országban is történtek hasonló listázások.

A Bayer azonban a glifozát rákkeltő hatását továbbra is tagadja, az EPA számukra kedvező kiejelntéséről a következőképpen nyilatkoztak: „A Bayer szilárdan hisz abban, hogy a tudomány alátámasztja a glifozátalapú gyomirtó szerek biztonságos voltát, amelyek az adott kategóriában a legalaposabban tanulmányozott szerek közé tartoznak, és örül annak, hogy a szabályozó tudományos hatóságok továbbra is kedvező következtetésekre jutnak” – mondta a vállalat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden aggály eloszlott. Miért forrong a vita tovább?

glifozát

Az EPA továbbra is úgy találja, hogy a glifozát szakszerű használat esetén nem jelent kockázatot az emberi egészségre és nem rákkeltő – fotó: Shutterstock

A Roundupot használó rákos betegek azt követően kezdték perelni a Monsantót, hogy a WHO Rákkutatási Ügynöksége (IARC) kijelentette, hogy „a glifozát valószínűleg rákkeltő az emberek számára”.

"A glifozát gyomirtó szert illetően korlátozottan bizonyítható a rákkeltő, non-Hodgkin's lymphomát kiváltó hatás" – mondta az IARC egy 2015. évi jelentésben. A Monsanto viszont azt mondta, hogy több mint 800 tanulmány – köztük több olyan, amely nemzetközi összefogással készült – bizonyította a glifozát biztonságos voltát.

„Lényegében amióta az IARC minősítette a glifozátot, az USA, Kanada, Európa, Japán, Új-Zéland és Ausztrália szabályozó hatóságai megerősítették, hogy a glifozát nem rákkeltő” – mondta egy szóvivő.

Timothy Litzenburg, aki a Monsatót feljelentő első rákos beteget képviselte, azt mondta, hogy a problémát nem egyedül a glifozát, hanem a Roundup mint termék jelenti. "Nem feltételezzük, hogy klienseink egyedül a glifozáttól kapták meg a rákot" – mondta. „A Roundup olyan állati zsírokat és egyéb összetevőket tartalmaz, amelyek növelik a glifozát rákkeltő hatását.”

Felmerült egy olyan vád is, hogy a Monsanto lefizetett embereket és ügynökségeket, hogy eltussolják a glifozát veszélyét.

A Monsanto ezt visszautasította, és kijelentette, hogy senkinek nem fizetett, nem adott ajándékot vagy egyéb kedvezményt, hogy az illetőnek a glifozátról alkotott véleményét megváltoztassa.

A glifozát világszerte – viszonylag alacsony ráfordítás mellett – óriási segítséget nyújtott a gazdálkodóknak a gyomirtásban. A glifozát különös előnye, hogy a talaj komolyabb megbolygatása nélkül képes megfékezni a gyomokat, csökkentve ezáltal az üzemanyagköltségeket és a szén-dioxid-kibocsátást. Az Európai Unió 2017-ben 5 évvel hosszabbította meg a glifozát alapú növényvédő szerek engedélyét.