A Zhouzhuang kínai hírügynökség adatai szerint, a valaha mért legmagasabb, 3,3 millió tonna 2019-es termésű alma volt raktáron június második felében Kínában. Összehasonlításképp, tavaly az említett mennyiség egyharmada, 1,1 millió tonna volt raktárkészleten a gyümölcsből, igaz 2018 nem volt túl jó év a kínai almatermesztőknek, de két éve is csak 1,85 millió tonnás frissalma-készletet mértek – írja a FruitVeb.

Oroszország behozatali tilalmat rendelt el a kínai friss almára – fotó: Stockxpert

Az elemzők három tényező együttes hatásának tudják be a kialakult helyzetet. Egyrészt 2019-ben jelentősen nagyobb termést takarítottak be, mint egy évvel korábban, másrészt Oroszország – Kína harmadik legfontosabb almafelvevője – behozatali tilalmat rendelt el a kínai friss almára. Végül pedig a karantén alatt drasztikusan visszaesett az étkezési alma forgalma.

Ezen tényezők következtében történelmi mélypontot ért el az alma ára Kínában. A termelők és a kereskedők is igyekeztek minél olcsóbban megszabadulni régi készleteiktől, hogy az új termésnek raktárkapacitásokat szabadítsanak fel.

Érdekes azonban, hogy az óriási eladhatatlan készletek ellenére az almaimport volumene csak 18 százalékkal esett vissza 2020 első öt hónapjában. Az elemzők ezt annak tulajdonítják, hogy a jómódú kínaik még mindig nem bíznak a hazai alma minőségében és biztonságosságában sem, ezért inkább külföldről sokszor dupla áron szerzik be azt, elsősorban Új-Zélandról, az Egyesült Államokból, Chiléből és Dél-Afrikából.