Egészséges talajokat az egészséges életért – ezzel a mottóval indult útjára 2015-ben „A talajok nemzetközi éve”, amely felhívja a figyelmet a tudatos és fenntartható talajművelés, valamint tápanyag-gazdálkodás fontosságára. Ráadásul most mindehhez hazánk kormánya az új AKG program keretében célzott támogatást is nyújt, ösztönözve ezzel a magyar gazdákat, hogy a talajok termékenységét megőrző, illetve azt növelő technológiákat alkalmazzanak. Ez a célzott támogatás a baktériumtrágyák, avagy a talajbaktérium készítmények használatát, a szervestrágyázást, valamint a talajtakaró növények vetését (zöldtrágyázás) érinti.

talaj

fotó: Shutterstock

„Meghosszabbított határidővel, 2015. december 31-ig lehetett igényelni a hektáronkénti akár 67 eurós támogatást a talaj termőképességét növelő technológiák használatához. A baktériumtrágya alkalmazását nem hiába támogatják központilag, hiszen komoly kutatási eredmények bizonyítják alapvető funkcióját talajainkban” – tájékoztatott Justus Lilla, a Mikro-Vital baktériumtrágyát forgalmazó Bio-Nat Kft. ügyvezetője, akik a magyar piacon úttörőként vettek részt a talajbaktérium-készítmények bevezetését illetően.

A Mikro-Vital talajbaktérium-készítménnyel végez kísérleteket 2007-től Dr. Tóth Szilárd egyetemi docens. „2007-től a Bio-Nat Kft. megbízásai alapján beállított kísérletek 4, illetve 5 év eredményei alapján mind az őszi búza-, mind a kukoricatermesztésben a termőképességet szignifikánsan, statisztikai elemzésekkel is igazolva átlagosan 1 t/ha értékkel, napraforgónál pedig 700 kg/ha-al növelte a Mikro-Vital baktériumtrágya alkalmazása. Ezen hatását a Mikro-Vital légköri nitrogénmegkötő, valamint a talajban levő foszfor- és káliumkészletek mobilizáló, valamint az aszály esetén is folyamatos tápanyag-szolgáltató képességein keresztül fejti ki” – mondta Dr. Tóth Szilárd.

Az igazgató tájékoztatása alapján a készítmény talajszerkezet javító hatásait a felvételezések eredményein kívül az elmúlt 3 évben műszeres talajszelvény-vizsgálatok is igazolták. Ezáltal jelentősen javult a talajok víz-, és levegőgazdálkodása, csökkent a talajellenállás, ezen keresztül a hektáronkénti gázolajfogyasztás is alacsonyabb szintűvé vált a kezelt területeken.

traktor

fotó: Shutterstock

Prof. Dr. Bíró Borbála talajbiológus szerint ezek a parányi, szabad szemmel nem látható élőlények biztosítják, hogy a növények hozzá tudjanak jutni azokhoz az ásványi elemekhez, amelyekből a napfény segítségével, a levegőben található szén-dioxiddal és a vízzel felépíthetik a testük szerves anyagait és azokat a növényi részeket is, amelyek emberi táplálékul szolgálhatnak. A mikroorganizmusok a lebontó-képességükön túl további számos tevékenységet is kifejtenek a talaj-növény rendszerben.

„A legfontosabbak a biológiai nitrogénkötésre képes mikrobák, így a pillangósokat tápláló „Rhizobium”, az egyszikű növényeket (búza, kukorica, árpa, stb.) tápláló „Azospirillum” és a szabadon élő „Azotobacter” fajok, amelyek a műtrágyák felhasználásának a csökkentésével, vagy esetleg teljes elhagyásával fejthetnek ki igen hasznos tevékenységet. A nitrogénkötők a sejtjeik felületén olyan védő nyálkaanyagokat is kiválasztanak, amelyekkel hozzájárulnak a talajszerkezet javításához és így közvetve a jobb növényi szárazságtűréshez is” – mondta Prof. Dr. Biró Borbála.

Elmondhatjuk tehát, hogy a növénytermesztésben a siker alfája és omegája a talaj! A talaj állapota, humusztartalma, pH-ja, szerkezete, szervesanyag-tartalma és még számos paramétere befolyásolja növénytermesztésünk sikerét. Kiemelt fontosságú tehát, hogy talajaink elegendő mennyiségű mikroorganizmust tartalmazzanak, és azok kellő hatékonysággal „tegyék a dolgukat”. Ebben segít a Mikro-Vital.

„ A termék helyes használatával kapcsolatban kollégáink minden segítséget megadnak, valamint tájékoztatják az érdeklődőket a kutatási eredményekről és aktualitásainkról is. Ez az év kiemelten fontos cégünk számára, hiszen 25. működési évünket kezdtük meg, így ennek kapcsán több meglepetést is tartogatunk partnereink számára” – zárta gondolatait a Mikro-Vital baktériumtrágya gyártójának és forgalmazójának ügyvezetője, Justus Lilla.