1. Az időjárás viszontagságaiból fakadó terméskiesést milyen típusú növénykondicionálók használatával mérsékelhetik a gazdálkodók?
2. Milyen alternatívákat nyújthat egy növénykondicionáló a kialakult műtrágyakrízisre?

Ezeket a kérdéseket tettük fel a szakembereknek. És akik ezúttal válaszoltak: Agrometry Kft., Biocont Magyarország Kft. és Chemical-Seed Kft., Biolchim Hungary Kft., Green Arsenal Hungary Kft., Huminisz Kft., IKR Agrár Kft., Kwizda Agro Hungary Kft., UPL Hungary Kft., Profi Seeds Agro Kft. Yara Hungária Kft., Vulcanagro Kft.

Somos Ferenc – Agrometry Kft.

1. A hosszan tartó aszályos időszakok elkerülhetetlenek a klímánkon, a globális felmelegedés hatására pedig a csapadékelolszlás csak még szélsőségesebbé válik. A napokban megérkezett esőzések életmentőnek bizonyultak az őszi kalászosok számára. A régóta tartó csapadékhiány hatásai már megmutatkoztak a növényeken: életfolyamataik lelassultak, fejlődésük stagnált, ilyenkor a vízvesztés megelőzése érdekében a növények „bezárkóznak", gázcserenyílásaik zártak, leveleiken intenzív viaszképződés tapasztalható. Ilyen körülmények között felértékelődik a lombozaton keresztüli növénytáplálás, amelyet azonban nehezítenek az előbbiekben felsorolt élettani jelenségek.

Ilyen, csapadékszegény időszakban kizárólag olyan készítmények hasznosulnak az elvárt szinten, amelyek a tápelemeken túl azok növénybe való bejutását és hasznosulását segítő hatásfokozó és tapadást elősegítő anyagokat tartalmaznak.

Ezen túl előnyös tulajdonság a megnyújtott hatástartam, amikor a tápelemek gyorsan felvehető, valamint tartós hatású formái egyaránt megtalálhatók a termékben. Ezeknek az elvárásoknak az Aloy Kalászos lombtrágya tökéletesen megfelel, amely magas mezo- és mikroelem-tartalmával, kiemelkedő hasznosulásával segíti a tápanyaghiánytól szenvedő növényállományunkat.

gabona

Előnyös tulajdonság a megnyújtott hatástartam – fotó: Agrometry Kft.

2. Egyes tápelemek levéltrágyázás formájában történő kijuttatása jó kiegészítő lehetőség a növénytáplálás során. A hangsúly ez esetben a „kiegészítő"-n kell hogy legyen. El kell fogadnunk, hogy a hiányzó makroelemeket – pl. a nitrogént – lombozaton keresztül nem lehet kellő mennyiségben kijuttatni. Ezen túl a mezo- és mikroelemek levéltrágyaként történő pótlásával sem mindig érünk célt, azok felvétele, hasznosulása sok esetben gátolt.

Stresszhelyzetekben a biológiailag aktív összetevőket tartalmazó növénykondicionálók használata eredményesebb lehet.

Ilyen az Asahi SL, amely összetett módon, a növényi sejtek szintjéről kiindulva segít a stresszhelyzetek oldásában, az életfolyamatok intenzívebbé tételében, a növény hatékonyabb vízgazdálkodásában. Önmagában nem nyújt megoldást a tápanyagpótlás elhagyására, nem ez a dolga, de használatával visszafogott műtrágyahasználat mellett is hasonló hozam érhető el. A hatékonyság fokozása már önmagában is alternatívát jelent a jelenlegi helyzetben.

növény

Stresszhelyzetekben a biológiailag aktív összetevőket tartalmazó növénykondicionálók használata eredményesebb lehet – fotó: Agrometry Kft.

Kulik Tamás – Biocont Magyarország Kft. és Chemical-Seed Kft.

1. Nagy kihívást jelent a száraz időjárásban a téli álmukból felocsúdó és növekedésnek induló növények táplálása. A repcénél ugyanis a tavaszi nitrogénhasznosulás döntheti el, mennyi is lesz a termés, attól függően, milyen mértékben képesek hasznosítani a talajban lévő vagy a tél végén kijuttatott fejtrágyát. Már ha kaptak bármilyen fejtrágyát. Hiszen az is jogos feltételezés, ha nincs eső, fölösleges kiszórni a nitrogént, mert nagy része felbomlik és elpárolog. Nincs ez másként az őszi kalászosoknál sem, és e kérdés a technológiák alakításának fontos kérdése lehet a jövőben a tavasszal vetett vagy akár az álló kultúráknál.

Kézenfekvő lenne hát, hogy a szükséges tápanyagot levélen keresztül próbáljuk meg biztosítani. Azonban ez nagyon nehéz, mivel ilyenkor még aránylag kicsi a lombfelület, és a nitrogénben dús lombtrágyák (kivéve a Nitrosol) relatíve kevés nitrogént tartalmaznak, hogy pótolni tudják a fejtrágya adta nitrogén kiesését. A hiány enyhítésére viszont nagyon is alkalmasak.

Ha van rá lehetőség, levélen keresztül egy magas nitrogéntartalmú lombtrágyával érdemes átsegíteni a növényt e nehéz időszakon, reménykedve, hogy a termésképzés a körülményekhez képes toptimális lesz.

A másik lehetőség a bioaktivátorokban rejlik. Egy Activstart Szántó bioaktivátor például egy nagy lökést képes adni a növénynek, amivel elsősorban erős gyökérképződésre, majd a szár és a lombozat növekedésére serkenti a növényt. Ilyen extrém száraz időben érdemes a magasabb dózisokkal (3,0-3,5 literrel) kezdeni, és a második kezelést – az aktív állapot fenntartása érdekében – később, a virágzás előtt megismételni.

A kialakult erőteljes gyökérzet nemcsak a jelenlegi körülmények között járul hozzá a szükséges tápanyagellátáshoz, hanem a későbbiekben is jó alapot biztosít a szárazság átvészeléséhez. A betakarítandó termés mennyisége többek között nagyban függ a növény szárának, levélzetének állapotától. Ha az erős, fejlett, esélyt adtunk a növénynek a körülményekhez képest minél magasabb terméshozamok eléréséhez.

További lehetőség a csírázás során fellépő kezdeti kedvezőtlen körülmények enyhítése vetőmag felületére felvihető növénykondicionálóval, amellyel elősegítjük a növény gyors csírázását, egyenletes kelését, és támogatjuk megfelelő fejlődését. Ezt a folyamatot támogatjuk a Supporter® alkalmazásával. A vetést követően a talajban lévő mikroorganizmusok kölcsönhatásba lépnek a csíranövénnyel, megkönnyítik a növény tápanyagfelvételét, ezáltal segítik a fejlődését.

2. Milyen alternatívákat nyújthat egy növénykondicionáló a kialakult műtrágyakrízisre? Magára a krízisre semmilyet. A krízis ugyanis egy energia- és logisztikai válságból adódik, és a megoldás, azt hiszem, nem termesztéstechnológiai szinten keresendő. Ugyanakkor a válság megváltoztatta a termesztés feltételeit.

A körülmények minél jobb és észszerűbb kihasználásához érdemes a termesztési technológiát átgondolva új lehetőségekkel élni.

Először is át kellene gondolni azon talajjavító anyagok használatának a jelentőségét, amelyek képesek a talajokban kötött formában lévő foszfort és káliumot felszabadítani és a növény számára felvehető formába alakítani. Ilyen kezelésre alkalmas például jó, huminsav és egyéb életfontosságú ásványi anyagot tartalmazó készítmények.

Ha a talajok tápanyag-szolgáltató képessége javul, akkor az első kérdésre adott válaszban említett Activstart Szántó vagy Activstart Szőlő/Gyümölcs vagy Activstart Zöldség bioaktivátorok, köszönhetően antioxidáns hatásuknak és igen gyors tápanyagpótlási és életfolyamatokat serkentő képességüknek, ösztönzik a növényt az erőteljesebb gyökér, szár, lombozat növekedésére, mely – a fent leírtak szerint – aztán magasabb termést eredményezhet.

Azonban ezek az anyagok sem helyettesítik az esőt és a rendelkezésre álló tápanyag mennyiségét. Csupán arra szolgálnak, hogy ha megjön a csapadék, a kezelt növényállományok képesek lesznek gyorsabban és hatékonyabban hasznosítani a rendelkezésre álló tápanyagokat, növekedési forrásokat. Ilyen terményárak mellett, azt hiszem, ezzel a lehetőséggel érdemes élni.

Hosszabb távon viszont az ilyen típusú anyagok használata a technológia részét kell hogy képezze, amennyiben a célunk a termesztett növényeink teljesítményének szinten tartása vagy fokozása.

Biolchim Hungary Kft.

1. Kultúrnövényeink termesztését többféle stresszhelyzet gátolja, ilyenek a tavaszi 0aszály és a hideg reggelek. A növényeink segítségre szorulnak, mivel a probléma összetett, így komplex megoldásra van szükség. A Nov@ a Biolchim Hungary Kft. által forgalmazott növénykondicionáló, melynek hatónanyag-összetétele: fulvosav, aminosav, huminsav.

A termék szerves nitrogén-utánpótlást biztosít a kultúrnövénynek, ezzel támogatja a fehérjeszintézist, illetve a huminsav, fulvosav a fotoszintézist aktivizálja. Ez a két fő hatás együttesen segít a növényeken, jelentősen csökkentve a stresszben töltött (kevésbé produktív) napok számát, illetve javítja a növények kondícióját, és ezen keresztül növeli a termésmennyiséget.

A Nov@ minden növény esetén sikeresen használható, lombkezelés esetén 3-4 l/ha a dózis. A termék drónnal is biztonságosan kijuttatható. Az időjárás rengetegféle stresszt tud okozni a növénynek, erre többféle hatékony megoldást tudunk javasolni, pl. hőstresszre Fylloton, kötődési problémák esetén Folicist. Nagyon fontos, hogy nemcsak a megfelelő készítményt kell kiválasztani, hanem a megfelelő kijuttatási időpontot is.

nov@

2. A hagyományos műtrágyák jelentős áremelkedésen mentek keresztül, illetve beszerzésük is nehézkes. A Biolchim cégcsoport vezetése több éve már azon dolgozik, hogy a növénykondicionáló alapanyagok tekintetében saját nyersanyagokat tudjon használni, így a világban kialakult negatív hatások kevésbé befolyásolják a vállalatcsoport életét. A megemelkedett műtrágya- és ionos lombtrágyaárakkal szemben az általunk gyártott Nov@, Folicist, Fyllloton termékeink árát alig emeltük a stabil gyártási háttér miatt, így ezek a kialakult helyzetben költséghatékony megoldást jelentenek.

A nitrogénműtrágya pótlására a Fylloton növénykondicionálónk mellett a Nu-Slow hosszú hatástartammal rendelkező lombtrágyánkat ajánlom kijuttatni fejtrágyaként, melynek hektárköltsége 7-14 000 Ft + áfa. Ne felejtsük el, a növény a kijutatott szilárd műtrágyákat csak vízben oldott formában tudja felvenni, és az ország jelentős részén aszály van, így a lombtrágyázások a kedvező költség és biztos hasznosulás miatt az idei évben biztosan felértékelődnek.

Válassza ön is a Biolchim Hungary kft. által forgalmazott Nu-Slow, Fylloton, Folicist, Nov@ termékeket, hogy idén közösen arassuk le a sikert.

grafikon

Hadnagy Petra operatív igazgató – Green Arsenal Hungary Kft.

1. Mivel hazánk mezőgazdasági termelése nagymértékben függ a klímaváltozás okozta negatív hatások csökkentési lehetőségeitől, különösen fontos számunkra, hogy a baktériumtrágyák felhasználása során a talajok vízmegtartó képessége növekszik.

A teljes mezőgazdasági körforgásban a talajbaktériumok, így az ezeket tartalmazó növénykondicionálók is kiemelkedő szerepet töltenek be.

A BIOREMIQTM egy természetes baktériumkultúra, amely elősegíti a talajélet helyreállítását és a növényélettani folyamatok támogatását. A benne található humuszanyagok elősegítik a talaj szerkezetképződését, javul tápanyag-, víz- és hőgazdálkodása. Lehetővé teszik tartós talajszerkezeti elemek kialakítását, növelik a porhanyósságot. Képesek számos, a növények számára nélkülözhetetlen ásványi anyag jól felvehető formában történő tárolására. Nagy vízmegkötő képességük révén javítják a talaj víztartó képességét, továbbá megakadályozzák a talaj gyors pH-változását.

bioremiq

2. A baktériumtartalmú növénykondicionálókkal bevitt mikroorganizmusok aktív és hatékony élettevékenységeként képesek a műtrágyák által bevitt tápelemek, így a nitrogén, a foszfor és a kálium növények számára felvehetővé tételére.

A talajbaktériumok konzekvens használata 80-90% körüli műtrágya-hasznosulást és hatékonyabb növényvédelmet eredményezhet. Műtrágyák nélkül ma elképzelhetetlen a gazdaságos termelés és a megfelelő mennyiségű élelmiszer előállítása. Az elmúlt 50 év intenzív mezőgazdasága azonban komoly pusztítást végzett talajaink biológiai életében.

A baktériumtrágyák elsődleges szerepe – sok egyéb funkciójuk mellett – az egyensúly visszaállítása a talajainkban, ami a baktériumpopuláció intenzív növelésével érhető el.

A BIOREMIQ-ben található Azotobacter és Azospirillum fajok a légköri nitrogén megkötésével növelik a talaj növények számára hasznosítható nitrogéntartalmát, valamint elősegítik a kálium felszabadítását, a Bacillus megaterium pedig a talajban kötött formában lévő foszfort mobilizálja.

bioremiq

Pais István – Huminisz Kft.

17 éves tapasztalat a növénykondicionálás terén, 12 éve Huminisz-eredményekkel!

Minden év újabb és újabb szakmai kihívásokat jelent a mezőgazdasági vállalkozások számára. A változatos, sokszor szélsőséges időjárási viszonyokhoz való alkalmazkodás mellett lassan nincs olyan költségelem, amely évente ne növekedne, különösen igaz ez a 2021., 2022. évekre.

Az elmúlt évtizedben egyre fokozottabb a termelők részéről a gazdaságosabb termelésre való törekvés igénye. Ezen szemléletváltás egyik eleme a különböző növénykondicionáló, termésnövelő anyagok intenzív használata, amely természetesen a hatóanyag-kivonásokkal, időjárási szélsőségek (aktuálisan a 2022. év I. negyedévének csapadékhiánya) számának növekedésével is összefügg.

Ugyanakkor a termelők érzik és természetesen mi, gyártók/forgalmazók is tapasztaljuk, hogy az elmúlt 5 évben exponenciálisan megnövekedett a hazai piacon is a lombtrágyák és termésnövelő anyagok száma. A sokszínűség már-már zavaró! Különösen úgy, hogy ebből a növekvő piacból igyekeznek maguknak olyan cégek is nagyobb részt kihasítani, amelyek üzletpolitikája és/vagy termékei minősége finoman szólva megkérdőjelezhető.

Adódik a kérdés: milyen lehetősége marad a gazdálkodóknak arra, hogy megfelelő minőségű, hatékonyságú és jó ár/érték arányú terméket válasszanak? Legalább ilyen fontos kérdés, hogy milyen lehetőségei vannak azoknak a gyártóknak, akik eddig is tisztességes, nem túlzó és nem megtévesztő marketingpolitikát folytattak, jó minőségű és hatékony termékeket gyártottak, gyártanak.

Nyilván a termelők egymással folytatott tapasztalatcseréje is hasznos lehet. Amennyiben azonban valaki kísérletező típus, és van ehhez emberi és gépi kapacitása, megteheti, hogy következetesen végigvisz 3 éven keresztül egy nagyüzemi tesztet kezelt, kezeletlen kontrollal, táblaosztással, ismétléssel, mindazzal, ami egy ilyen „kísérlet" objektív értékeléséhez szükséges. Ez nagyon ritkán sikerül.

Egy száraz évben, mint amilyen a tavalyi esztendő is volt, és amilyennek sajnos a 2022. is ígérkezik, egy ilyen tesztnél már döntő lehet, hogy egy adott fenofázisban a tábla egyik fele „kap 20 mm" esőt, a másik pedig nem, vagy éppen a talajfoltok torzítják a kísérlet eredményét.

Ezzel együtt a Huminisz Kft. a kezdetektől nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az ország különböző régióiból és növénykultúrákból évente 50-70 db üzemi eredmény érkezzen új és régi partnerektől. Ezen túl egy külsős, független szakember számos femometriai mérése is kiértékelésre kerül.

Az átlagos emberi szem számára a 20%-os terméstöbblet érzékelhető, természetesen születnek ilyen, sőt ennél is magasabb terméstöbbletek Huminisz-technológiával, de mi nem ezeket emeljük ki!

A kisparcellás kísérleteknek is kell bizonyítani... Számos kisparcellás, 4 ismétléses kísérlettel rendelkezünk szójában, kalászosban, repcében. Az alábbi vizsgálat is egy ilyen különböző növénykondicionálók független összehasonlítása céljából jött létre egy termelő cég megbízásából.

logo

Musitz Ádám üzletági mérnök, Növényvédő szer kereskedelmi üzletág – IKR Agrár Kft.

1. Az időjárás viszontagságaiból fakadó terméskiesést többféle módon mérsékelhetjük. Az egyik lehetőség a mikroelemeket is tartalmazó lombtrágya használata. A mezo- és mikroelemek szerepet játszanak a növények fehérjeszintézisében, a fotoszintézisben, szilárdító elemek képződésében és a szénhidrát-, nitrogén-anyagcserében.

Az intenzív növekedés időszakában a növények számára megfelelő N-ellátás a nitrogéntartalmú levéltrágyák kijuttatásával a leghatékonyabb. Fontos, hogy olyan lombtrágyát válasszunk, mely mindhárom felvehető nitrogénformát együttesen tartalmazza.

A másik lehetőség a biológiai készítmények alkalmazása. A biostimulátorok közül kiemelendő a Bacillus mojavensis mikróba, mely nagy hatékonysággal köti meg a légkör nitrogénjét. Ez a baktérium egy növényi szimbiotikum, mellyel az oltott faj a gazdanövényen és a növénybe jutva is szoros együttműködést alakít ki, és olyan metabolitokat termel, melyek fokozzák a növényi immunitást.

Az IKR Agrár Kft. erre a célra a háromféle nitrogénformát, mezo- és mikroelemeket tartalmazó lombtrágyát, a LOVOSPEED-et és a Bacillus mojavensis baktériumot tartalmazó titaN-t ajánlja.

ikr

titan

2. Bizonyos növénykondicionáló készítmények használatával csökkenthető a nitrogénműtrágyák dózisa. A jelenleg kialakult műtrágyakrízisben a Bacillus mojavensis baktérium nagy volumenű és hatékonyságú légköri nitrogénkötő képességét hívhatjuk segítségül. Ezen spórás baktériumforma a kijuttatás körülményeire nem érzékeny, UV-sugárzásnak, magas hőmérsékletnek és szárazságnak is ellenáll.

A növények levelén, a talaj felszínén nem pusztul el, kivárja a bemosó csapadékot. Ezenfelül olyan hatásokkal rendelkezik, mint a foszforfeltáródás elősegítése, patogén gombák és baktériumok elleni szurfaktin termelés, intenzívebb növényi növekedést elősegítő auxin termelés, a gombák és rovarok kültakarójában található kitint bontó enzimtermelés, továbbá fokozza a növények ellenálló-képességét az abiotikus és biotikus tényezőkkel szemben.

Szintén fontos tulajdonsága a kimagasló térfoglalási képessége, kiszorítja a növényen és a növény környezetében található patogén baktériumokat és gombákat.

A kijuttatandó N-hatóanyag mennyiségének kockázatmentes csökkentésére az IKR Agrár Kft. a Bacillus mojavensis baktérium KN32 törzsének endospóráit tartalmazó készítményt, a titaN-t ajánlja.

titan

Varga László kertészmérnök, szaktanácsadó, zZöldségtermesztési szakmai vezető – Kwizda Agro Hungary Kft.

1. Az "időjárás viszontagságaiból fakadó terméskiesés" egy tág fogalom, a tavaszi fagyoktól a légköri aszályon át, az augusztusi hősokkig. Ezekre egy univerzális terméket ajánlani nem lehet, mert ilyen csodaszer nincs! Az okszerű biostimulálás adhat megoldást az ilyen esetekben, de itt is ketté kell választani a lehetőségeinket. Mindig célzottan, a probléma eredetéből kiindulva tudunk segítséget adni a növényeinknek.

Egy fagy miatti terméskiesést többletvirágzattal (növényi hormonokkal), míg egy hőstressz vagy víz-, tápanyagellátási problémákból adódó túlkötést a lombtömeg gyors növelésével (növényi aminosavakkal) tudunk mérsékelni. Az algakivonatok már elégé ismertek, elfogadottak, de az aminosav-alapú biostimulátorok még ismeretlenebbek, pedig legalább olyan fontosak a stresszkezelésben. „Bionitrogének", amelyek energiát spórolnak a növényeknek, csökkentik a hőstressz hatásait, javítják a termékenyülést. Az Amino Total a legtöményebb, 100%-ban növényi eredetű aminosav a hazai piacon!

paprika

Túlkötés paprikán – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

2. Csak növénykondicionáló anyagokkal nem lehet megoldani a műtrágyakrízist! Az adott helyzetre (kultúrára) egy összetett, több tápelemellátási rendszerre épülő, egymást kiegészítő komplex programmal lehet részben kompenzálni az adott problémát.

Egy csökkentett dózisú, de célzottan a vetéskor, palántáláskor kijuttatott mikrostarterrel, egy közvetlenül a gyökérzónához kiadott kis adagú komplex műtrágyával, egy-két okszerűen, a növényi fenofázishoz igazítottan kijuttatott folyékony fejtrágyával jórészt megoldható a megszokott „szórjuk ki és keresse meg magának" elv pótlása, de ez sokkal nagyobb odafigyelést és precizitást igényel a termelőktől.

Ezt a hatást valóban tovább lehet javítani a megfelelő időben kijuttatott növénykondicionáló anyagokkal (lombtrágyákkal, biostimulátorokkal), de ilyenkor már az aktuális stresszhez (aszály, UV stb.) kell igazodnunk a növény adott igényeit figyelembe véve. Az Azospeed Amino a legtöményebb biostimulátor-hatású folyékony fejtrágya a magyar piacon!

paprika

Paprika nitrogén- és mikroelemhiánya – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

UPL Hungary Kft.

1. Az idei őszi-téli időszak csapadékmentes időjárása alapvetően határozza meg az őszi vetésű kultúráink állapotát. A repce és a kalászosok gyökere az alacsony víztartalmú területeken nehezen tudott fejlődni, ezért sok helyen gyenge, foghíjas kelésekkel találjuk szemben magunkat.

Az UPL palettáján kétféle biostimulátort is tudunk ajánlani, ami segíti a növényeket a stresszes időszak utáni gyorsabb regenerációban.

Az Atonik (nitrofenol- és nitrogvajakoltartalommal) kifejezetten stresszhelyzetek kezelésére javasolt kondicionáló készítmény. A fotoszintézis felerősítésével, a gyökerek intenzívebb vízfelvételének elősegítésével, az enzimaktiválás és néhány növényi hormon termelődésének fokozásával tudja segíteni a növények gyorsabb aszály- és fagystressz utáni regenerációját. Szárbaindulás előtt alkalmazva növelni tudja az oldalelágazások számát, ami több termés kifejlődésére ad lehetőséget.

Más csoportba (algaalapú biostimulátorok) tartozó készítmény a Tonivit. Ugyan elsősorban őszi kijuttatását javasoljuk, azonban a gyökerek fejletlensége miatt megszívlelendő a tavasz eleji használata is, különösen ebben az évben. Most a legfontosabb a gyökerek megerősítése: a Tonivit a föld feletti részek növekedését nem segíti, használatával a levél/gyökér tömegarány 6-10%-kal csökken. Fokozza a gyökér tápanyagfelvevő kapacitását, a tápanyagfelvételért felelős enzimrendszerekre hat (pl. nitrát-reduktáz, foszfatáz, vas-reduktáz). A kezelt növények fotoszintetikus aktivitása emelkedik, így a gyökértömegben és a gyökérrendszerben elraktározott tápanyagok mennyiségében egyaránt növekedés tapasztalható.

2. A növénykondicionálók használatának célja semmiképpen sem a trágyázás kiváltása. Viszont abban egyértelműen segítenek, hogy a talajban található ásványi anyagok felvételét fokozzák. Ha a mostanra kialakult helyzetben a tervezett alap-, illetve levéltrágyázást csak csökkentett mennyiségben tudjuk kivitelezni, mindenképpen segítséget nyújtanak, hogy a kijutatott adagok megfelelően hasznosuljanak.

Ugyanakkor az sem elhanyagolható szempont, hogy az UPL algaalapú kondicionálóiban tápanyagok is találhatók, mégpedig olyan mennyiségben és összetételben, ami adott növénykultúra adott fejlettségében a leginkább szükséges a megfelelő fejlődéshez.

Profi Seeds Agro Kft.

1. A szárazság, a légköri aszály, fagy, jégverés, szélverés, extrém felhőszakadások, só és vegyszer sokk az abiotikus stressz típusai. A növények a stressz nagysága, és a saját fizikai képességük alapján tudnak „választ" adni a megváltozott körülményekre. Normál esetben saját erőből szintetizálják azokat a szerves vegyületeket, amikkel a stresszre válaszolnak. Az ehhez szükséges „receptet", információt genetikai állományukból „olvassák" ki. Ha a kritikus időszakban készen vagy félkészen, hasonló szerves vegyületeket tartalmazó növénykondicionálóval kezeljük a sérült állományt, óriási energiaelőnyhöz juttatjuk azt. Az eredmény: rövid idő leforgása alatt megy végbe a növény regenerálódása.

Többféle hatóanyag alkalmas a szóban forgó folyamatok támogatására: ilyenek a hormonok, poliaminok, alga kivonatok, szerves savak, vitaminok. E hatóanyagok használatával okkal bízhatunk a negatív körülmények ellenére is egy minimális vagy közepes nagyságrendű termésre.

2. Milyen alternatívákat nyújthat egy növénykondicionáló a kialakult műtrágyakrízisre? A válaszhoz elég ismerni két alapvető információt: a növényi és az állati testfelépítéséhez, a fehérje szintézishez ugyanaz a közel 23 aminosav adja azösszetevőket. Vagyis ha fehérjéket visszabonthatjuk egy eljárással aminosavakra, fulvo- és huminsavakra, ezek a növény számára gyökéren, vagy levélen keresztül könnyen felvehetők. A másik fontosságuk, hogy a makro, mezo és mikroelemekhez hasonló direkt hatásuk is van. Ilyen például a gyökérfejlesztés, terméskötés, klorofillképzés, energiaszállítás. A fehérjebontó eljárások egyike a termo hidrolízis, mely lepárlással kombinálva napjaink leghatékonyabb növénykondicionálóit kínálja a gazdálkodóknak.

A natur növénykondicionálók fő ismérve, hogy nem okoznak fitotoxicitást, nem okoznak káros nitrogénhatást, nem növelik a termőföld sótartalmát, sőt kelátképző hatásukkal éppen csökkentik azt. Fontos, hogy amíg a növény az NPK ásványi trágyákat csak egy szűk élettani területen tudja hasznosítani, addig a növénykondicionálók (biostimulátorok) hatóanyagait a növény felismeri és saját aktuális életfolyamataiba építi be rendkívüli hatékonysággal és gyorsasággal.

növénykondicionáló

A GRENA cég közel 50 éve gyártja biostimulátorait, köztük az IDROGRENA poliamin alapú növénykondicionálót, mely rendelkezik a szóban forgó tulajdonságokkal. A Profiseeds Agro Kft által kizárólagosan forgalmazott Idrogrena már 7 éve a magyar gazdák szolgálatában áll zöldség, gyümölcs és szántóföldi termesztésben.

A kérdésekre adott válaszokat dr. Stefano Corra, az olasz Grena Vállalat Biológusa jegyzetei alapján összeállította a Profi Seeds Agro Kft.

Gyuris Kálmán szaktanácsadó – Yara Hungária Kft.

1. Mielőtt a kérdésre válaszolnék, azt megjegyezném, hogy egyrészt beszélünk a növénykondicionálásról, illetve van egy sokkal szűkebb tartomány, a növénykondicionálók csoportja. A továbbiakban részemről az általános kondicionálás kapcsán teszem meg az észrevételeimet.

A terméscsökkenés fő okai a különböző abiotikus stresszfaktorok által generált fejlődési anomáliák, aminek következtében a növény egy vagy több elem felvételében gátolt, így lelassul vagy megáll a vegetatív, majd a generatív fejlődés. Ezen problémák ellensúlyozására továbbra is a lombtrágyázás az egyik leghatékonyabb eszköz a kezünkben. Itt két fő irányvonal található:

Az egyik esetben, amikor egy összefüggő, de nagyon súlyos, pár hetes időszak, zömében aszály lép föl, ennek kivédésére komplex kezeléssel kell reagálnunk, azaz NPK-alapú, de teljes elemsort tartalmazó, könnyen felvehető terméket kell alkalmazni.

Másik esetben a vegetáció meghatározó időszakaira gondolva növényspecifikus termékekkel biztosítjuk a legfontosabb mezo- és mikroelemeket, garantálva, hogy megfelelő ökológiai körülmények között a kulcs elemek ne legyenek limitáló tényezők. A két eltérő megközelítésre a Yara palettáján a YaraVita Universal Bio és a YaraVita Gramitrel a tökéletes példa.

árpa

Hibrid árpa gramitreles kezelés után – fotó: Yara Hungária Kft.

2. Milyen alternatívákat nyújthat egy növénykondicionáló a kialakult műtrágyakrízisre? Drasztikusan és röviden válaszolva, semmilyet. Természetesen azért jóval árnyaltabb a kép, az előző velős mondattal csak arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy ez nem úgy működik, hogy most drága a műtrágya, akkor egy alternatív megoldást keresek helyette. Ezt a mondatot nyilván az generálta, hogy több piaci szereplő tesz ilyen javaslatot, a következmények figyelembevétele nélkül.

növény

Múlt héten Fejér megyében készült fotó, nem öntözött területről – fotó: Yara Hungária Kft.

Jól alkalmazott növénykondicionáló szerek segítségével viszont javul a növények tápanyagfelvétele, (jobb hatékonyság), gyorsabban kiheveri a stresszt, ezáltal javul az optimális vegetációs időszak. Egyik esetben a komplexitás a lényeg; legyen ott minden a megfelelő időben, ha szűkebben értelmezem, akkor a növénykondicionáló szerek is beavatkozhatnak alkalomszerűen a stressz csökkentésére: pl. egy kalciumos lombtrágyás kezeléssel javíthatom a növény ellenálló-képességét stresszhelyzetben, de ugyanakkor a tárolhatóságot, piacképességet is növelem. Pl: Yara Vita Stopit.

yara

Nem lehet sem a nitrogén, sem a PK-műtrágyák kiváltását semmilyen kondicionáló szerrel megoldani, az együttes alkalmazásban rejlő hatékonyságot kell megkeresni!

Vázsonyi László – VulcanAgro Kft.

1. Most leginkább nitrogént (és persze vizet) kell vagy kellene pótolni. Ezenfelül már láthatunk kén-, magnézium- és egy-egy mikroelemhiányt is. Lassan nem a terméskiesés a nagy probléma, hanem a növények életben tartása.

A VulcanAgro Kft. javaslata tehát az olyan összetett hatóanyag-tartalmú – szinte tápoldat – lombtrágyák, amelyekből a növény nagy mennyiségű nitrogénhez is hozzájut. Ilyen termékünk a Hibrid 35 vagy 60, amely 299 Ft/liter, de a Komplex vagy Rapid nitrogéntermékek is, amelyek 400-550 Ft/liter ár között mozognak.

2. Most jobban bízhatunk a permetezőben, mint a műtrágyaszóróban. Álljunk át az akár 100-120 liter/ha mennyiségű, de több részletre elosztott lombtrágyázásra, amellyel már nagyon sok tápanyagot tudunk kijuttatni. És emellett persze használhatunk valamilyen stimuláló vagy kondicionáló szert. Amikor ilyen mennyiségű tápanyagot juttatunk ki, akkor nagyobb lémennyiséggel menjünk (200-300 liter/ha), és ha lehet, akkor az esti órákban végezzünk vegyszerezéssel egybekötött lombtrágyázást.