Több mint 1.500 fehérlepke faj az egész világon elterjedt, és nemcsak a termés pusztításával, hanem bizonyos, vírusos növényi betegségek közvetítésével is óriási károkat okoz. Ha a lepkék üvegházakba bejutnak, a pusztításuk katasztrofális lehet, mivel ott védve vannak az időjárástól és a természetes ellenségeiktől – írja a hortidaily.com.

Egyetlen nőstény akár 300 petét is rakhat. Világviszonylatban évente több százmillió dollár értékű terméskiesést okoznak, és egyelőre kevés hatékony szer áll rendelkezésre a megfékezésükhöz, illetve viszonylag rövid idő alatt rezisztenciát képesek kifejleszteni a növényvédő szerekkel szemben.

Az exportpiacon egyetlen élő lepke jelenléte elég a teljes rakomány visszautasításához (a kép illusztráció) – fotó: Pixabay

A termelők azért is félnek az ilyen kártevőktől, mert azok nagyban lerontják az exportüzleteiket: egyetlen élő lepke jelenléte a szállítmányban egy teljes kamionrakomány visszautasításával járhat, még ha a rakomány minőségileg teljesen kifogástalan is. Sajnálatos, hogy az utóbbi időben a szóban forgó lepkék fokozott elterjedése és kártételük növekedése figyelhető meg.

A növénytermesztők reménykednek, hogy az újabb növényvédő szerek hatékonyabb védelmet fognak jelenteni, bár azzal is tisztában vannak, hogy lehetőleg a környezetre ártalmatlan szereket kell keresniük a lepkék irtására, mivel az egyes szerek helyenként és időnként több kárt okozhatnak, mint hasznot.

Az amerikai székhelyű GROPRO vállalat a közelmúltban hatékony biopeszticideket dobott piacra e veszélyes kártevők megfékezésére, és folyamatosan dolgozik hasonló, új szerek létrehozásán. Ezek közül több zöldség- gyümölcs- és szőlőfaj védelmére sikerrel alkalmazható a Wrath nevű szer, amely a környezetre teljesen ártalmatlan, az első kísérletekben pedig

a fehérlepkék 92-98 százalékát megsemmisítette.