Gabonagyomirtás a változó világ tükrében
Melegszik a légkör, alkalmazkodik a környezet, rohamos a biológiai innováció, a technológia igyekszik lekövetni az ökológiai, valamint az ökonómiai kihívásokat. A hagyományos növényvédelmi technológiák átgondolásra szorulnak. Mai divatos kifejezéssel élve, paradigmaváltásra van szükség.

A vadgazdálkodók november 30-áig adhatják be pályázataikat
Az Országos Magyar Vadászkamara elnöksége szeptember 28-ai ülésén elfogadta a vadászatra jogosultak vadgazdálkodási tevékenységének fejlesztését támogató Országos Vadgazdálkodási Alap működési szabályait és a 2017. évi pályázati felhívást. A vadgazdálkodók az idei évben november 30-áig adhatják be pályázataikat.

Idén is tesztelte az őszibúza-fajtákat a VSZT és a GOSZ
Lezárult a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Gabonatermesztők Országos Szövetségének őszibúza-fajtakísérleti munkája 2017-ben. A gazdálkodók számára egy online letölthető kiadványban foglalták össze az eredményeket.

Szakértői hitelezés nélkül nehéz a fejlődés
A szakértői alapú hitelezés „meghonosítását” csak együtt érhetik el az ágazat szereplői: a gazdák részéről szemléletváltozásra van szükség, az államnak elsősorban megfelelő adatokat kellene biztosítania, a bankoknak pedig újragondolni a kockázatkezelési módszereket.

kép

"Generációváltásra van szükség." – fotó: Agroinform.hu

Jön az ország első Talajegészség Konferenciája!
Ismerd meg az egészséges talaj nyújtotta előnyöket! 2017. november 16-án 18 szakértő – gazdálkodó, kutató, szaktanácsadó és oktató – számol be a talajra alapozott gazdálkodással kapcsolatos legújabb eredményeiről és tapasztalatairól.

Miért hű egy gazda 10 éve ugyanahhoz a mikrobiológiai tápanyagmárkához?
A Natur Agro termékek számos előnyét tapasztalta meg Tóth Szabolcs lovászpatonai növénytermesztő. Már több mint tíz éve tette le voksát a cég termékei mellett. Számára a legnagyobb segítség az anyagok biokontrollhatása a kukoricakultúrában. Mint mondja, ezenfelül mindenben rugalmasak a cég alkalmazottai, gyors a kiszállítás, és még a feleslegessé vált kannákat is elszállítják a telephelyről.

Módosult az erdősítési pályázat
A fás szárú ültetvények telepítését, nyilvántartását és kitermelését 2017. június 18-tól a 135/2017. (VI. 9.) kormányrendelet szabályozza. A jogszabályi környezet változása miatt szükségessé vált a pályázati felhívás módosítása.

Enyhítenek a kisüzemi bortermelők terhein
Új rendelet jelent meg a Magyar Közlönyben, amely a kisüzemi bortermelők regiszterét szabályozza. A komoly szakmai előkészítő munkának köszönhetően olyan rendelet született, amely valóban könnyebbséget jelent a kistermelőknek.

Növényvédőszer-tilalom: Milyen lehetőségekkel élhet a gazdálkodó?
Módosul a Közös Agrárpolitika közvetlen kifizetéseire vonatkozó szabályokat tartalmazó 639/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet, így 2018. január 1-jétől a zöldítési támogatáshoz EFA-ként elszámolni kívánt nitrogénmegkötő növénnyel bevetett területeken, parlagon hagyott területeken, ökológiai jelentőségű másodvetésen és a mezőgazdasági termelés alatt álló erdőszélek mentén fekvő támogatható hektársávokon tilos lesz növényvédő szert használni.

növény

A kondicionáló szerek és levéltrágyák nem esnek a tilalom alá – fotó: Shutterstock

A tritikálé: a tavaszi hozam már az őszi vetéskor eldőlhet!
A tritikálé figyelmet érdemlő takarmány- és élelmiszernövényünk, de keveset tudunk róla. Ezért két egyetem (Szent István Egyetem, Tessedik Campus és Kaposvári Egyetem, Takarmánytermesztési Kutató Intézet), valamint két cég összefogásával modellkísérletet állítottunk be Iregszemcsén és Szarvason, amely során a hozamok és a táplálóanyag-tartalom változását vizsgáltuk 6 héten keresztül. Íme az eredmények.

Lejár a marha birtokon tartási kötelezettség, jönnek az ellenőrzések
Az anyatehéntartás-támogatások esetében előírás az állatok birtokon tartási kötelezettsége, valamint a kieséspótlás és a bejelentési kötelezettség is. A birtokon tartási kötelezettség időszaka hamarosan véget ér. Ehhez kapcsolódva rövidesen kezdődnek a Magyar Államkincstár helyszíni ellenőrzései.

Növényvédelmi előrejelzés: Sok veszély fenyegeti a fiatal repcét
A repceállományokat már látogatják a károsítók, és a betegségek is megjelentek a táblákon, érdemes figyelni ezek terjedését, és beavatkozni, ha kell. A posztemergens gyomirtó kezeléseket is el kell végezni időben. Az Agroinform.hu 2017. 40. heti előrejelzése.

Idén 208 milliárd forint támogatási előleget kaphatnak a gazdák
Október 16-án megkezdődhet az előlegek kifizetése. Az agráriumban tevékenykedő több szervezet fogott össze a gazdák segítése érdekében – jelentette be a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége elnöke, az Országgyűlés alelnöke.

pénz

Idén is engedélyezte az Európai Bizottság az előlegfizetést – fotó: Shutterstock

Egy örökösödési vita nyomán módosul a földtörvény
A földtörvény módosítását írta elő az Alkotmánybíróság abban a vonatkozásban, hogy ha a törvény korlátozása miatt nem jut hozzá az örökös a végrendeletben rá hagyott földterülethez, akkor ezért kompenzáció illesse meg.

Éleződik a verseny a cukorpiacon
Jól halad az idei cukorrépa-betakarítás, mind a termelők, mind a feldolgozók jó szezon elé nézhetnek, a cukor uniós termelésszabályozásának megszűnése miatt ugyanakkor éles versenyre kell készülniük az ágazat szereplőinek.

Mit tegyek, ha romlanak a területeim és a termőképesség is csökken? (+Videó!)
A Natur Micro egy környezetbarát mikrobiológiai talajkezelő koncentrátum, amely a tápanyagok beépítésén és azok mobilitásán kívül az aktívabb talajélet kialakításáért is felelős. A készítmény gyakorlati felhasználásáról és az alkalmazás eredményeiről egy Bács-Kiskun megyei gazdálkodót kérdeztünk.

Magyar cég reformálja meg a terményszárítást
A terményszárításhoz használható megújuló energiarendszert fejleszt több mint 1,34 milliárd forintból, nagyrészt pályázati támogatás segítségével a mezőgazdasági szolgáltatásokkal és kereskedelmi tevékenységgel foglalkozó nyíregyházi Szuro-Trade Kft.

kép

A Szuro-Trade elsősorban mezőgazdasági terménykereskedelemmel, szárítással, szállítással és exportálással foglalkozik – fotó: Shutterstock

Hol marad az összefogás a magyar kertészeti ágazatban?
Az idén 78. alkalommal megrendezett Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás (OMÉK) formabontó volt a korábbiakhoz képest, a szervezők ugyanis minden eddiginél nagyobb hangsúlyt helyeztek a szakmaiságra – többek között egy nulladik, „Szakmai Nap” keretein belül.

Pályázók, figyelem!
Tudta, hogy nyertes pályázata közbeszerzési eljárást vonhat maga után? A közbeszerzési törvény szerint a legalább nettó 40 millió Ft-os támogatási összegből megvalósuló beszerzésre közbeszerzési eljárást kell lefolytatni.
Pályázata a fenti előírások szerint közbeszerzés-köteles, de nem tudja, hogy kihez forduljon?

Novemberben nyújthatók be a kárenyhítési kérelmek
A kárenyhítő juttatás iránti kérelmekről várhatóan 2018. március végéig döntenek a területileg illetékes megyei kormányhivatalok, és határozatban értesítik a gazdálkodókat az elemi kárral érintett kultúráiról. A kérelmeket 2017. november 1. és 30. között a Magyar Államkincstár felé kell benyújtani.

Hirdessen az Agroinformon és nyerjen!
Ne maradjon le az Agroinform.hu nyereményjátékáról, vigye el az értékes ajándékok egyikét! Ahhoz, hogy részt vehessen a játékban, semmi mást nem kell tennie, mint hirdetést feladni az Agroinform.hu Apróhirdetés rovatában november 30-ig, és máris van esélye a győzelemre!

Heti gépészeti híreinket megtalálja a gépészeti összefoglalónkban!