Az USA mezőgazdaságában az egyik legnépszerűbb növény a lucerna, mely növény termesztésének előnyei mindenki előtt jól ismertek (elég a légköri N megkötésére, az ezzel járó N-műtrágyázás csökkentésére gondolni) – írja az ars.usda.gov. A korán és nedves talajba történő vetést követően a fiatal növényeket számos talajlakó gomba támadja meg. Az ezek elleni védekezésben érdemes a lucernavetőmagot fungiciddel bevonni (=inkrusztálni).

A mefenoxammal történő fungicides magbevonás viszont az Aphanomyces euteiches gomba okozta gyökérrothadás ellen hatástalannak bizonyult, ráadásul az így kezelt magból fejlődő növényállományból nyert takarmány nem tekinthető organikus eredetűnek. Ezért a biogazdálkodású tehenészetek nem használhatják.

Másutt az A. euteiches visszaszorításában rezisztens fajták termesztésével is próbálkoztak, tudvalevő az egyes fajták között az ellenálló-képességben mutatkozó nagy különbség. A legnagyobb rezisztenciát a CVF-1001 vonal, a legnagyobb fogékonyságot a Hunter és Trifecta fajták mutatták az USA-ban.

Az Amerikai Kutatószolgálat (ARS) kutatói fungicides inkrusztálás helyett természetes eredetű anyagot, zeolitot használtak a magok bevonására. Hazánkban is jól ismert, hogy a zeolitok mezőgazdaságban való alkalmazására a sokrétűség jellemző. Így állattartó telepeken a szaghatást jelentősen lehet vele mérsékelni, s a hígtrágya kezelésére is kiváló, minthogy megköti az abban lévő káros anyagokat. Takarmány-kiegészítőként is alkalmazható annak köszönhetően, hogy az emésztés során keletkező káros anyagokat megköti.

lucerna

A lucernát megtámadó gombák elleni védekezésben érdemes a vetőmagot inkrusztálni – fotó: Shutterstock

A növénytermesztésben is kiválóan alkalmazható mű- és szerves trágyákhoz keverve, minthogy csökkenti a savanyú talajok savasságát, és elősegíti a növények vízfelvételét, egyben javítja a talajok vízháztartását.

Az említett amerikai kutatók összehasonlították a mefenaxomot és zeolitot tartalmazó magbevonó anyagok talajlakó kórokozók elleni hatását. A fungicides inkrusztálás jó hatású volt, viszont az A. euteiches elleni védekezésben csak a zeolitos magbevonás járt eredménnyel. Az is nagy előnye volt alkalmazásának, hogy a talajban lévő hasznos mikrobákat nem gátolta. A kedvező eredményekre támaszkodva azt vizsgálják, hogy mind a hagyományos, mind a biogazdálkodásban hogyan lehet a kezelések hatékonyságát növelni.