2022-es várható számok

Ukrajna arra számít, hogy 2022-ben legalább 50 millió tonna gabonát fognak betakarítani, ami jóval elmarad az előző évi 85 millió tonnás terméstől, de még mindig meghaladja a várakozásokat - mondta el Tarasz Viszockij, Ukrajna agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszterének első helyettese. "Figyelembe véve a vetési kampány minden körülményét és nehézségét, valamint a háborús időszak alatti logisztikát, arra számítunk, hogy a termés nem lesz olyan rossz - magasabb lesz, mint az elmúlt öt év átlaga" - mondta Viszockij.

"Legalább 50 tonna gabona, talán több is. Ez a kukorica betakarításától függ, amelynek eredményeit októberben fogjuk látni".

Viszockij elmondta továbbá, hogy Ukrajnának a gabona legalább egy részét exportálnia is kell. "A belső fogyasztásunk kevesebb, mint 20 millió tonna, ami azt jelenti, hogy a termésből legalább 30 millió tonnát kell majd exportálni" - mondta.

Ukrajna arra számít, hogy 2022-ben legalább 50 millió tonna gabonát fognak betakarítani, ami jóval elmarad az előző évi 85 millió tonnás terméstől, de még mindig meghaladja a várakozásokat.

Ukrajna arra számít, hogy 2022-ben legalább 50 millió tonna gabonát fognak betakarítani, ami jóval elmarad az előző évi 85 millió tonnás terméstől, de még mindig meghaladja a várakozásokat. Kép: Pexels

Csoda, hogy egyáltalán van mit

Viszockij hozzátette: "Márciusban 350 000 tonna, áprilisban 1 000 000 tonna mezőgazdasági terméket exportáltak. Júniusban ez már 2 100 000 tonnára emelkedett. Ez azt jelenti, hogy megnövekedtek az alternatív logisztikai útvonalak kialakításának lehetőségei, természetesen a fekete-tengeri kikötők kivételével" - tette hozzá.

"Viszockij arról is beszámolt, hogy a búzatermés élelmiszeripari minőségű, ami azt jelenti, hogy liszt- és kenyérkészítésre is fel lehet majd használni, szemben az állattenyésztési minőségű búza sima takarmánycélú felhasználásának lehetőségével."

Az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) már régóta szorgalmazza a dél-ukrajnai Odessza város kikötőinek újranyitását a globális éhínségválság megfékezése érdekében. Az odesszai és más ukrajnai fekete-tengeri kikötőket a háború miatt zárták le, így több millió tonna gabona áll a silókban. Ukrajna a Közel-Kelet és Észak-Afrika importtól függő országai számára fontos kenyérkosár-ország, a háború kitörése előtti nyolc hónapban közel 51 millió tonna gabona haladt át Ukrajna fekete-tengeri kikötőin. Ha a kikötők nem nyílnak meg újra, a hegyekben álló gabona veszendőbe mehet, miközben a WFP és a világ már most is katasztrofális globális éhínségválsággal küzd.

"Jelenleg Ukrajna gabonasilói tele vannak. Ugyanakkor világszerte 44 millió ember menetel az éhhalál felé. Meg kell nyitnunk ezeket a kikötőket, hogy az élelmiszer be- és ki tudjon mozogni Ukrajnából. A világ ezt követeli, mert világszerte több százmillió ember függ ezektől a szállítmányoktól"

- mondta el David Beasley, a WFP ügyvezető igazgatója. 2022 elején már 276 millió embernek kellett akut éhezéssel szembenéznie. Az ügynökség elemzése szerint ez a szám várhatóan további 47 millióval nő, ha az ukrajnai háború folytatódik. Az Egyesült Államokban és Európában az élelmiszerárak már most is soha nem látott magasságokba emelkedtek.

Az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) már régóta szorgalmazza a dél-ukrajnai Odessza város kikötőinek újranyitását a globális éhínségválság megfékezése érdekében.

Az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) már régóta szorgalmazza a dél-ukrajnai Odessza város kikötőinek újranyitását a globális éhínségválság megfékezése érdekében. Kép: Pixabay


Ígéretek

Vannak, akik az ukrán háború ellenére is élelmiszerbiztonságot ígértek a világnak. A mezőgazdasági nagyhatalmak, köztük az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália a Kereskedelmi Világszervezet székhelyén kiadott közös nyilatkozatukban már egy hónapja ígéretet tettek arra, hogy az ukrajnai orosz támadás okozta sokkhatások ellenére is biztosítják a világ élelmezésbiztonságát. Azt ígérték, hogy az élelmiszer- és mezőgazdasági piacok „nyitottak, kiszámíthatók és átláthatók maradnak, és nem vezetnek be indokolatlan korlátozó kereskedelmi intézkedéseket” az agrár-élelmiszeripari termékekre vagy a mezőgazdasági termelés szempontjából kulcsfontosságú termékekre.

"Azóta persze sok víz lefolyt a Níluson."

A Világélelmezési Program keretében a világ mezőgazdasági piacain pénzért vásárolt termékekkel igyekeznek pótolni Ukrajna hatalmas gabona és étolajtermelésének kieséséből eredő veszteségeket, és ezeket a termékeket mentesítik az exportkorlátozások vagy tilalmak alól.

(Forrás: CNN, MTI)