Sven Erik Jacobsen, a Koppenhágai Egyetem professzora szerint a régi (termesztésből kiszoruló), főleg meleg és arid körzetekből származó fajok termesztésbe állítása segíthet a negatív klimatikus hatások kivédésében – olvashatjuk a phys.org/news hírportálon. Ezek a növények már a monokultúra helyett a többszörös vetésforgó révén is javíthatják a termesztés hatékonyságát.

A világ növénytermesztését jelenleg a biztos jövedelmet hozó növények (cash crops) uralják, amelyek nagy mennyiségű öntözővizet és műtrágyát igényelnek. A kutatók a fehérjetartalmú növények közül a hajdina, a borsó, a lóbab és a csillagfürt vetésterületét javasolják növelni, amelyek talán hektáronként kisebb jövedelmet biztosítanak, de javítják a termőtalaj állapotát, és alacsonyabb ráfordítást igényelnek.

hajdina

Ezek a növények a termőtalaj állapotát is javítják – fotó: Shutterstock

Különleges szerepet tölthet be az Andokból származó és az inkák aranyának is nevezett quinoa (régebbi magyar nevén rizsparéj), amely egy nálunk alig ismert, de több nyugat-európai országban termesztett, magas fehérjetartalmú és nagy szárazság- illetve hőtűrő növény. Az Andok hegységeben a növénytermesztési kutatásokat irányító Pier Sandro Cocconcelli, olasz professzor szerint egyes dél-amerikai indián törzsek ennek a növénynek köszönhetik túlélésüket és életkörülményeik javulását, és a quinia a jövőben a néhány száz évvel ezelőtt behozott burgonyához hasonló sikernövény lehet Európában.