Bár a 2018/19, évi szezon induló készletei a világban összesen 273 millió tonnás rekordszinten alakulnak, ennek közel fele Kínában van felhalmozva, ahonnan az szinte bizonyosan nem kerül a világkereskedelmi forgalomba – írja az ingredientnews.com.

Kína már 2006-ban megkezdte a készletek folyamatos feltöltését, sőt azt akkor is valószínűleg folytatja, ha a lakosság ellátására importálnia kell búzát. A jelenlegi szezon végén a kínai zárókészletek várhatóan 126,8 millió tonnát tesznek ki, ami több mint kétszerese az ország öt évvel ezelőtti készletének.

búza

A búzakészletek közel fele Kínában halmozódott fel – fotó: Agroinform.hu

Bár a kedvezőtlen időjárás szinte valamennyi nagy búzatermő ország és körzet (Argentína, Ausztrália, Kanada, Európai Unión, Kazahsztán, Oroszország, USA) termését befolyásolta, a világexportra csak Ausztrália terméskiesése lehet jelentős hatással. Szerencsére az idén viszonylag jó termés volt az észak-afrikai országokban, így azok a korábbi évekhez képest kevesebb importra szorulnak. Ezért nem valószínű a 2007/2008. évi válság megismétlődése, amely több nagy termelő országot a búzaexport betiltására vagy korlátozására kényszerített.

Oroszország is cáfolta azt a korábbi hírt, miszerint az állatállomány takarmány-ellátása érdekében korlátozni szándékozik az exportot.

Azonban mindenképpen a világkészletek csökkenésével kell számolni, ami az emelkedő tőzsdei árakon máris érezhető. A chicagói tőzsdén az árak bushelenként 5,93 dollárra emelkedtek, ami a legutóbbi három év legmagasabb szintjét jelenti, de messze elmarad a 2008. februári 13,34 dolláros ártól.

Ennek a folyamatnak az USA lehet a nyertese, amely a versenytársak készleteinek csökkenését kihasználva, növelheti exportját.