Papp Zoltánnal, a Sharda Hungary Kft. vezető tanácsadójával a Napraforgó védelme című szakmai konferencia után beszélgettünk.

Kérem, mutassa be a Shardát!

Az 1987-ben alapított Sharda Cropchem Ltd. vegyi anyagokat forgalmazó cég. Működése kezdetétől generikus (szabadalmi oltalom alatt már nem álló) hatóanyagokat értékesít. Székhelye Indiában, Mumbaiban található, és a világ 75 országában van jelen növényvédő szereivel. A Sharda Hungary Kft. a cég leányvállalata, hét éve működik Magyarországon, 100 százalékos indiai tulajdonban van.

Mekkora a létszámmal dolgozik a magyar kft.?

Két adminisztrációs dolgozó és nyolc szerződéses szaktanácsadó alkotja a csapatot. Utóbbiak járják az országot – földrajzilag fel van osztva a terület közöttük –, és látogatják a potenciális vásárlókat.

napraforgó

„Magyarországon is folyamatosan nyújtjuk be az újabb és újabb engedélyezési kérelmünket. Ezek természetesen nemcsak újakat jelentenek, hanem a meglévők engedélyének kiterjesztését is” – fotó: Agroinform.hu

Miért pont a napraforgónak szentelték a konferenciát?

Mint köszöntőjében a Sharda Cropchem Ltd. vezérigazgatója, Ramprakash V. Bubna is megfogalmazta, az volt a szándékunk, hogy elhozzuk a gazdálkodóknak a legfrissebb információkat. A napraforgó az egyik legfontosabb olajosnövényünk, épp ezért olyan növényvédő szereket tervezünk az elkövetkező években forgalomba hozni, amelyek ebben a kultúrában is felhasználhatók. Az „előőrs” az I-Maza 40 SL nevű posztemergens gyomirtó szer.

Az I-Maza 40 SL-lel kapcsolatos magyarországi tapasztalatokról is beszámoltunk. Elmondhattuk, hogy a gyakorlati szakemberek között nagyon pozitív a készítmény itthoni fogadtatása. Megelégedéssel használták az első évben.

kép

Van-e előnye a többihez képest?

Az I-Maza 40 SL Magyarországon, mint az első generikus imazamox hatóanyag tartalmú gyomirtó szer, versenyképes árral rendelkezik. Így a termelők gazdaságosabban tudják a napraforgó vegyszeres gyomirtását megoldani. Ez fontos szempont, mivel a termelők egyre jobban rá vannak szorítva a költséghatékony termesztésre.

A generikus szerek piaci részaránya egyébként évről évre növekszik a világban. Németországban, Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban már meghaladta az 50 százalékot. Érdekes adat, hogy amikor hét évvel ezelőtt a Sharda belépett Magyarországra, a generikumok 15 százalék körüli piaci részarányt értek el, mostanra már 30 százalék feletti hányadot képviselnek.

Ez az önök munkájának eredménye lehet?

Nem csupán! A gazdálkodók szemléletváltásából is következik, hiszen nagyon árérzékennyé vált a mezőgazdasági termelés. Igenis megnézik, miből mennyit költenek. Ha meg lehet kapni ugyanazt az hatóanyagot 80-85 forintért, miért fizetnének egy ugyanolyan értékkel rendelkező szerért 100 forintot!

Hiszen így 15-20 százaléknyi költséget kapásból megspórolhatnak.

Hogyan juttatják el az információikat a gazdálkodókhoz?

A szaktanácsadóinkon keresztül juttatjuk el az ismeretanyagot a kereskedőkhöz és a végfelhasználóinkhoz. Kiegészítve a minden év januárjában megjelentetett termékkatalógusunkkal, amelyben részletesen leírjuk az egyes készítményeink tulajdonságait, felhasználásuk mikéntjét. Már csak azért is, mert „élő” szaktanácsadás kíséretében mindenki jobban tudja hasznosítani a katalógusban leírtakat.

Milyennek mondható a gazdálkodók elérési foka?

A Sharda Hungary Kft. csupán nyolc szaktanácsadóval rendelkezik, ez fizikai határt is jelent, így egyelőre csak a közepes és a nagyobb gazdálkodókat tudtuk elérni személyesen.

Mekkora részt tudhatnak magukénak a magyarországi piacból?

Erősen közelítünk 2 százalékhoz.

Ez jó érték? Tulajdonosuk hogyan értékeli ezt az eredményt?

Azért jó érték, mert hét év alatt szignifikáns növekedést mutat az eladásunk minden esztendőben. Így az anyacég is elégedett az elért eredményeinkkel.

Hogyan kerül Magyarországra a növényvédő szer? Hol gyártanak?

Amikor a Sharda Cropchem Ltd. elkezdte a kemikáliák gyártását és forgalmazását, nagyon bölcsen úgy döntött, hogy nem épít magának gyárat, hiszen már akkor is gyártói túlkapacitás volt a világban. A hatóanyagot hozzuk Magyarországra, és az Európai Unió országaiban, Spanyolországban, Lengyelországban, Olaszországban és Magyarországon gyártatunk. Ebből az is következik, hogy minden uniós minőségi előírásnak meg kell felelnünk. Ez a tény tökéletesen garantálja termékeink minőségét: fennállásunk hét éve alatt egyetlenegy minőségi reklamáció sem volt.

Egyébként pont az Európai Unióban növekszik legdinamikusabban a Sharda. A 2017. évi eladásainak 50 százalékát az EU-ban realizálta, 26 százalékát Észak-Afrikában, 12-13 százalékát Észak-Amerikában és 10 százalék más országokban.

Az európai eladási volumene tekintetében az első három helyen Románia, Spanyolország és Lengyelország áll, majd Magyarország, Bulgária, Németország, Olaszország, Görögország, Szlovákia és Csehország következik.

napraforgó

"Az I-Maza 40 SL jelenleg csak a napraforgóra engedélyezett, de szélesíteni tervezzük a felhasználási lehetőségét más kultúrában is. Ez a következő egy-két év története lesz" – fotó: Agroinform.hu

Milyen növényekre vannak ajánlataik?

Gyakorlatilag az összes Magyarországon termesztett fő növényre van engedélyezett növényvédő szerünk.

Ezek közül melyik a legnépszerűbb?

Egy gabonában használatos gombaölő szer, a Tebusha 25 EW a legnépszerűbb készítményünk. Egyre többen tapasztalják, hogy ugyanolyan jó hatást érhetnek el vele, mint ha egy nem generikus, drágább készítménnyel permeteznének.

A napraforgóval hogyan állnak?

A napraforgóra is vannak készítményeink, élén az I-Maza 40 SL gyomirtóval. Rovarok és gombák ellen lesz megoldásunk. Az I-Maza 40 SL jelenleg csak a napraforgóra engedélyezett, de szélesíteni tervezzük a felhasználási lehetőségét más kultúrában is. Ez az következő egy-két év története lesz.

Más generikus növényvédő szerrel összehasonlítva hogyan néznek ki az áraik?

Azt nem mondom, hogy mindenképpen olcsóbbak lennénk. A tulajdonosunk ragaszkodik is ahhoz, hogy adott határokon belül a lehető legjobb áron értékesítsünk. Azért vagyunk mégis helyzeti előnyben generikumokat gyártó más cégekkel szemben is, mert ahogy említettem, a Sharda nem épített gyárat magának sehol a világon. Tehát mi gyártatunk, és ez sokkal kisebb költség, hiszen a gyár építésének és fenntartásának költségeit nem kell ráterhelni a termékeinkre. Ez nagyon nagy dolog.

Milyen fejlesztési tevékenységük van?

Alapvető az új szereink engedélyezéséhez szükséges kísérletek végrehajtása, amelyek során bebizonyosodik, hogy a mi szereink az engedélyeztetési eljárásban meghatározott feltételeknek teljességgel megfelelnek. A forgalmazás alatt pedig, úgynevezett demonstratív, összehasonlító kísérleteket végzünk, amelyek során a piacon engedélyezett termékekkel hasonlítjuk össze a miénket. Ugyanis szeretjük saját szemünkkel is látni a hatást, összevetve a konkurens szerekkel. A növekedésünket is ezeknek a kísérleteknek köszönhetjük, hiszen  eredményeiket bemutatjuk a vevőinknek is.

Hogyan lehet hozzájutni a szereikhez?

A szaktanácsadók járják a vidéket, és „igényt kreálnak” a termesztők körében. Ők pedig megrendelik a kereskedőknél – huszonkét kereskedőnk van szerte az országban –, akik a beérkezett igények alapján megrendelik tőlünk a terméket. Nagyon jó logisztikánk van, 24 órán belül szállítani tudunk.

Az Európai Unióban zajló hatóanyag-felülvizsgálat következményeire hogyan készülnek fel?

Van rá stratégiánk. A Sharda már hosszú idő óta arra törekszik, hogyan a lehető legszélesebb körű portfólióval rendelkezzen. Magyarországon is folyamatosan nyújtjuk be az újabb és újabb engedélyezési kérelmünket. Ezek természetesen nemcsak újakat jelentenek, hanem a meglévők engedélyének kiterjesztését is. Ezáltal biztosítani tudjuk a kieső hatóanyagokat, illetve a Sharda piaci részesedésének a további növekedését is.