Szigorítják a hígtrágya-kijuttatási előírásokat
A hígtrágya hasznosításának mindenütt a legszélesebb körben alkalmazott módszere a mezőgazdaságilag művelt területeken szántóföldi növények, ültetvények trágyázására történő felhasználása. Ezzel együtt a talaj gazdagítására, a növények tápanyag- és vízigényének pótlására, a talajszerkezet javítására is kitűnő szolgálatot tesz.

Bórhiánybetegségek a zöldségtermesztésben: időben felismerve kezelhetők!
A bór hiányából adódó fejlődési rendellenességek több kertészeti növényre jellemzőek, de nem mondhatók a zöldség-, a szőlő- vagy a gyümölcstermesztésben általános tápanyaghiány-betegségnek. Vannak talajok, ahol rendszeresen kialakul, és vannak évek, amikor gyakrabban jelentkezik, de megelőzhető, viszonylag könnyen gyógyítható, ha idejekorán felismerik!

Figyelem, idén korábban kell kezdeni a védekezést a parlagfű ellen!
A Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága felhívja a termelők figyelmét arra, hogy időben gondoskodjanak a parlagfüves területeik kezeléséről, és amennyiben szükséges, akkor június 30. előtt akadályozzák meg a virágbimbók kialakulását.

Bulgáriában vaddisznók tömeges kilövését rendelték el a sertéspestis miatt
A vaddisznók tömeges kilövését rendelték el az észak-bulgáriai Dobrics megyében, miután a vele szomszédos romániai Tulcea megyében az afrikai sertéspestis (ASP) 15 gócpontját azonosították.

Farkas Sándor: Stratégiai kérdés a mezőgazdaság GMO-mentessége
Farkas Sándor hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az európai mezőgazdaság is legyen mentes a genetikailag módosított szervezetektől. Ismertette: a parlament 2006-ban fogadta el az ország GMO-mentes stratégiáját, és 2012-től alaptörvényi védelmet kapott a mezőgazdaság GMO-mentessége.

szója

Folyamatosan nő az Unió szójatermelése – fotó: Shutterstock

Betakarítás után itt az idő! – professzionális talajmeszezés az őszi vetések előtt (+Videó!)
A talajsavanyodás folyamatát időben meg kell fordítani – és a termelésünk alapját képező talajt újra megfelelő "formába kell hoznunk". Mindezt hogyan tehetjük meg költséghatékony és természetkímélő módon?

Katasztrofálisan kevés kajszitermés várható
A kajszitermés-kiesés egyaránt jelentős a Dunántúlon, Dél-Magyarországon, a Duna–Tisza köze déli részén, egyedül az észak-magyarországi termőtájakon pusztított kevésbé a fagy.

Termelő szervezetek és társulásai számára támogatás vehető igénybe!
A támogatás igénybevételének a feltétele, hogy a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek rendelkezzenek az agrárminiszter által jóváhagyott operatív programmal. A kérelmek benyújtásához az igénylőknek ügyfélnyilvántartási számmal kell rendelkezniük.

1300 hektár dísznövényt termesztettek Magyarországon
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet elkészítette a 2017-es dísznövénytermesztést és gyógynövény-felvásárlást áttekintő jelentését. Tavaly faiskolai növényeket termesztettek a legnagyobb területen. A beérkezett adatok alapján a dísznövénytermesztésre használt terület összesen 1280 hektár volt Magyarországon 2017-ben, ebből szabadföldi 1214, fedett, fűthető 54, fedett, fűtetlen 12 hektár.

Biztos, hogy ön jól tudja, hogyan kell öntözni a zöldségféléket?
Arid jellegű klímánkon versenyképes árutermesztés a zöldségágazatban csak öntözött körülmények között képzelhető el. A gazdaságos vízellátás megvalósításának hiánya akadálya a jövedelmező, versenyképes és dinamikusan fejlődő szántóföldi zöldségtermesztésnek. Hiányában a jó fajtaszerkezet, az okszerű tápanyagellátás, a hatékony növényvédelem nem fogja a várt eredményeket hozni.

öntözés

A termesztés sikere szempontjából léteznek kritikus fejlődési szakaszok, amikor döntő a megfelelő vízellátás – fotó: Shutterstock

Értékesítési gondok a gyümölcságazatban? Többéves szerződést köthet!
Évente nagyjából 800 ezer tonna gyümölcs terem az országban, és időnként értékesítési gondokkal küzd az ágazat. Ezért az agrártárca több évre szóló, a feldolgozók és a termelők közötti szerződéses kapcsolat bevezetésére törekszik.

A mezőgazdasági cégeknél a legnagyobb a fejlesztési kedv
2007 óta nem akartak ennyien fejleszteni a magyar cégek közül, jelenleg ugyanis a kkv-k 75 százaléka – köztük jelentős számban agrárcég – készül valamilyen beruházásra. A célokat tekintve jelenleg a termelő beruházások állnak a középpontban.

Mivel helyettesíthetjük a betiltott növényvédő szereket?
A neonikotinoid típusú rovarölő szerek csaknem teljes betiltása sokat segít a megporzó rovarok helyzetén – de az eredmény visszaüthet, az alkalmazható növényvédő szerek számának csökkenése miatt.

Bori és Vince kalandjai – Ismerkedés a földdel
Minden gazdálkodónak és vidékszerető családnak a polcán ott a helye Bori és Vince kalandjainak, amely játékos, interaktív módon ismerteti meg a gyermekeket a termőfölddel és a gazdálkodás alapjaival. Szentgyörgyi Judit mesekönyve az Phylazonit Kft. támogatásával először a 25. jubileumi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon, Hódmezővásárhelyen mutatkozott be a nagyközönség előtt.

Növényvédelmi előrejelzés: Most aztán mindenre lehet számítani
Volt itt minden az időjárásban, és lesz itt minden a növényvédelmi helyzetben. No, nem ennyire veszélyes a helyzet, de mindenképpen elmondható, hogy kacifántos volt a mögöttünk álló hét időjárása, s az is, hogy kacifántos helyzetet teremtett. Nem igazán az aratóknak kedvezett. Az Agroinform.hu 2018. 26. heti növényvédelmi előrejelzése.

kép

Aratásra várva – fotó: Agroinform.hu

Új módszer segíti a búzanemesítést
Hatékonyabbá és gyorsabbá teszi a búzanemesítés folyamatát az az eljárás, amit a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének munkatársai dolgoztak ki. Az új technológiával könnyebbé válik az időjárás szélsőségeinek ellenálló fajták nemesítése.

Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken
A fasorokban, parkokban továbbra is a levéltetvek a főszereplők a lakossági bejelentések alapján. A növények egészsége miatt is védekezni kell ellenük. A párás, változékony és meleg időjárás kedvez a terjedésüknek.

Heti gépészeti híreinket megtalálja a gépészeti összefoglalónkban.

Indexkép: Zsigó György