Az elmúlt hetek csapadékos időjárása jót tett a tavaszi vetésű növények kelésének. A kukorica-, a napraforgó-állományok országszerte szépen fejlődnek. De, mint mindennek, ennek is van árnyoldala. A gyomok is nagyszerűen érzik magukat a csapadékos, meleg időjárásban, és gyorsan nőnek, néhol már elnyomva a kultúrnövényt. A gyomok mechanikus eltávolításához szükség van a sorközök műveléséreA sorközművelés a gyomirtás mellett szellőzteti, lazítja a talajt és a talajkapillárisok átvágásával megakadályozza a talaj vízkészletének elpárolgását, ezzel elősegíti a talaj kedvező vízháztartásának és biológiai egyensúlyának kialakulását.

A körkérdés cikksorozatunk legújabb témája a sorközművelés, ezen belül is a  sorközművelő kultivátorok jellemzése és kiválasztása. A két kérdés ezúttal a következő:

1. Milyen sorközművelőt válasszunk gazdaságunk számára? Milyen szempontok befolyásolhatják a megfelelő gép kiválasztását? (Gazdaság típusa, mérete, a föld szerkezete, ár)

2. Megtérülés tekintetében melyik típust válasszuk, a mechanikus vagy az automatikus sorközművelőt?

Akiknek a tanácsait olvashatjátok: AXIÁL Kft., KITE Zrt., Quivogne Magyarország Kft., Sató-Gép Kft., Sz-Agro 2007 Kft., Vektor-Holding Kft.

körkérdés

Középpontban a sorközművelés – fotó: Agroinform.hu

Lisz Péter, Monosem termékmenedzser, AXIÁL Kft.

Milyen sorközművelőt válasszunk gazdaságunk számára? Milyen szempontok befolyásolhatják a megfelelő gép kiválasztását? 
Sorközművelő kultivátor választása esetén alapvető szempont a gazdaságunk mérete, a földrajzi adottságok, az alkalmazott termesztés-technológia, a termesztett növények fajtája, sortávolsága. Meg kell vizsgálni a gazdaságunkban található erőgépparkot, annak nyomtávállítási lehetőségeit, valamint a gumiméreteket, hogy biztonsággal elférjünk a sorban.

Abban az esetben, ha a megművelendő terület nagysága meghaladja a 100 ha-t, mindenképpen érdemes már a prémium kategóriában válogatni.

Az AXIÁL Kft. által forgalmazott MONOSEM SCD és MULTICROP típusú kultivátorok tökéletesen alkalmasak a feladatra. A 6 soros hidraulikus csukású vázon 6 sorban, művelőelemenként 5 db kapával, 75 cm-ben tudunk kapálni, de 2 db plusz kocsi felszerelése és a 3 kapás változatra szerelése után a gép képes 45-50 cm-ben is elvégezni a feladatot. Előbbi elérhető 8-12-es verzióban is, azaz 8 sorban 75 cm és 12 sorban 45-50 cm, mindezt természetesen ugyanazon a vázon. A tápanyag-kijuttatáshoz tudjuk ajánlani szilárd és folyékony kijuttatók számos változatát, erőgépre és a munkagépre szerelve egyaránt.

Monosem kultivátor

A MONOSEM SCD elérhető 8-12-es verzióban is – fotó: AXIÁL Kft.

Megtérülés tekintetében melyik típust válasszuk, a mechanikus vagy az automatikus sorközművelőt? 
A kérdéskör nagyon sok témát vet fel egyszere, automatikus sorközművelőből is sokféle típus érhető már el a piacon. Alapvetően a működési elve szinte azonos minden típusnak. Mechanikus – optikai szenzorokkal vagy kamerával figyelik a sort és tartják a kapát a sorközben úgy, hogy minél többet műveljünk meg a sorközből, 60-65 cm-t, ez a BIO-gazdaságban jelentős költségcsökkentő tényező, mert a kézi munkát kiváltja. A gépnek lehetőleg mindezt olyan domboldalban is el kell tudni végezni, ahol még a traktor el tud menni.

A mAXI-CAM munka közben

Az AXIÁL Kft. által forgalmazott mAXI-CAM sorfigyelő és munkagépmozgató keret 35-35 cm elmozdulásra képes, ami EXTRÉM körülmények között is stabil munkavégzést biztosít, akár ÉJSZAKAI műszakban is, mi több: a gép elérhető KIZÁRÓLAG tapogatókaros verzióban, hidraulikus vezérlővel, kamera nélkül. Ami árban jóval kedvezőbb, mint a kamerás kivitel. A kukorica poszt gyomirtás után 6 leveles korában a növény már kapálható a tapogató szenzorokkal.

Szűcs Sándor, termékmenedzser, Gépkereskedelmi üzletág, KITE Zrt.

Milyen sorközművelőt válasszunk gazdaságunk számára? Milyen szempontok befolyásolhatják a megfelelő gép kiválasztását?
A KITE Zrt. által forgalmazott ORTHMAN 8315-ös típusú sorközművelő kultivátor 6-8-12 soros kivitelben elérhető a 76,1 cm-es sortávolságú kultúrákhoz. Az általánosan elterjedt egyéb típusokkal szemben jelentősen robusztusabb szerkezeti felépítéssel rendelkezik, ami a megszokottól jóval nagyobb gerendely keresztmetszetben és (17,8 x 17,8 cm) magasságban (80 cm) nyilvánul meg. A 80 cm-es gerendelymagasság előnye fejlett növényi állományoknál jelentkezik, ahol a hagyományos kultivátorok már nem használhatók.

kultivátor

Az ORTHMAN 8315-ös típusú sorközművelő kultivátor 6-8-12 soros kivitelben elérhető a 76,1 cm-es sortávolságú kultúrákhoz – fotó: KITE Zrt.

A művelő eszközök választékát kétféle merevszárú szárnyas kapa alkotja. Az egyik egy kisebb szögállású szerszám kifejezetten kisebb fejlettségű növényekhez, míg a másik egy meredekebb szögállású, folyékony tápanyag kijuttatására is alkalmas összetett kapatest.

A merev kapaszár előnye a rugós megoldásokkal szemben, hogy extrém száraz nedvességviszonyok között is képes a talajba hatolni és az adott munkamélységben dolgozni. Ezért ezeket a gépeket a gazdaság méretétől függetlenül azoknak ajánljuk, akik folyékony műtrágyát kívánnak precíziós technológiával KITE-JET rendszer segítségével kijuttatni, akár mostoha körülmények között is célzottan, közvetlenül a növény gyökérzóna mellé. Ezzel a pozícionált kijuttatással jelentős tápanyag-megtakarítás érhető el. A gép kiviteléből adódóan a 6 soros gép teljesítményigénye 150 LE, míg a 12 sorosé 250 LE.

művelőelem

A művelő eszközök választékát kétféle merevszárú szárnyas kapa alkotja – fotó: KITE Zrt.

Megtérülés tekintetében melyik típust válasszuk, a mechanikus vagy az automatikus sorközművelőt?
A KITE Zrt. kínálatában is megtalálhatóak a különböző optikai elven működő sorközművelő rendszerek (KONGSKILDE, GASPARDO). Ezek ára jelentősen magasabb az egyszerűbb kiviteleknél, valamint optimális működési tartományuk is viszonylag szűk, a gyomborítottság mértékére jelentősen befolyásolja. Mindezek miatt a KITE Zrt. a műholdas kapcsolaton alapuló nagy pontosságú RTK hálózatát ajánlja, ami automata traktorkormányzással kiegészítve, 10-12 km/h-ás munkasebességet is elérheti, akár 4 cm védőtávolság mellett. Ennek a rendszernek nagy előnye, hogy aktív erőgép-irányításnak köszönhetően a sorközművelésen kívül minden más munkaműveletnél is használható, ezzel is elősegítve a beruházás gyorsabb megtérülését.

kultivátor

A KITE a műholdas kapcsolaton alapuló nagy pontosságú RTK hálózatát ajánlja – fotó: KITE Zrt.

Gazsi Zsolt, cégvezető, Quivogne Magyarország Kft.

Milyen sorközművelőt válasszunk gazdaságunk számára? Milyen szempontok befolyásolhatják a megfelelő gép kiválasztását?
A francia QUIVOGNE (ejtsd: kivon) cég a kapás kultúrákhoz ajánlja a MaxiPlant elnevezésű sorközművelő kultivátorát. A MaxiPlant elérhető kocsinként 3 kapás kivitelben például szója vagy cukorrépa sorközének ápolására, illetve kocsinként 5 kapás kivitelben kukorica vagy napraforgó sorközművelésre.

A kocsik helyzete és ezáltal a kívánt sortáv a vázon könnyen beállítható. A kocsik paralelogramma felfüggesztése miatt a beállított művelési mélység pontosan tartható, a munkagép megfelelően tudja követni a felszín egyenetlenségeit.

kultivátor

MaxiPlant kultivátor 1-12 soros kivitelben is, változtatható sortávolsággal – fotó: Quivogne Magyarország Kft.

A MaxiPlant 32x12 mm-es rugós kapával van szerelve. Ezek a rugós egységek a 120x120 mm-es főtartóval együtt megfelelő robusztusságot és ezáltal hosszú élettartamot kölcsönöznek a munkagépnek. A vázmagasság 70 cm, így a fejlettebb kultúrákban is lehetséges a munkavégzés.

A MaxiPlant sorközművelő alaphelyzetben 105 mm-es lúdtalp kapával, sorvédő és sorvezető tárcsával szerelt. A sorvédő és sorvezető tárcsák használatával nagyobb munkasebesség mellett is dolgozhatunk a növényi kultúra megsértése nélkül.

Quivogne

A MaxiPlant alaphelyzetben 105 mm-es lúdtalp kapával, sorvédő és sorvezető tárcsával szerelt – fotó: Quivogne Magyarország Kft.

Megtérülés tekintetében melyik típust válasszuk, a mechanikus vagy az automatikus sorközművelőt?
A QUIVOGNE csak mechanikus sorközművelőt kínál a programjában. A nagygazdaságok részére az automatikus sorközművelő érdekes opció, de az ár ebben az esetben jóval meghaladja a hagyományos típusokét.

Walloschek András, ügyvezető igazgató, Sató-Gép Kft.

Milyen sorközművelőt válasszunk gazdaságunk számára? Milyen szempontok befolyásolhatják a megfelelő gép kiválasztását?
A sorközművelő kiválasztásánál a legfontosabb, hogy hosszútávon használható, jól megtervezett gépet szerezzünk be, hisz a sorközművelésnél elengedhetetlen a pontosság megőrzése sok éves használatot követően is. A Hatzenbichler osztrák gépgyár már harmadik generációs mezőgazdasági gépgyártóként hosszú évtizedek óta fejleszti ezeket a gépeket.

sorközművelő

A sorközművelőnél elengedhetetlen a pontosság megőrzése sok éves használatot követően is – fotó: Sató-Gép Kft.

A Hatzenbichler sorközművelők jelenlegi típusait jellemezi a könnyű állíthatóság, a robusztus, nagy kopásállóságú perselyekkel ellátott kapatartó keretek, melyek úgy vannak kialakítva, hogy a kapatartó cseréje nélkül, egy kulcs segítségével könnyen tudjunk művelőszerszámot váltani, illetve annak pontos beállítását elvégezni a kultúrnövényünk fejlettségének megfelelően.

A rendkívül erős, H profilból készült váznak köszönhetően ezek a kultivátorok nagyon stabilak. Nehéz körülmények között is – ennek a megoldásnak köszönhetően – egy csavar kilazításával néhány perc alatt képesek vagyunk a sortáv megváltoztatására is. A Hatzenbichler szinte minden kultúrákhoz tökéletes megoldásokat kínál, valamint munkaszélességeket széles választékban, gondolva a kis- közép, de az igazán nagy gazdaságokra is.

Megtérülés tekintetében melyik típust válasszuk, a mechanikus vagy az automatikus sorközművelőt?

A megfelelő kapa kiválasztásánál elengedhetetlen szempont a pontos sorontarthatóság, annak érdekében, hogy a sorhoz minél közelebb engedhessük a kapát anélkül, hogy a kultúrnövényt kockáztassuk.

Különböző gyártók sokféle megoldást kínálnak a kamerakép alapján vezérelt kapák csoportjában. A Hatzenbichler kínálatában is megtalálható ez a rendszer, amely 2 cm pontossággal a soron tartja a kapát nagyobb sebességnél is. Ennek a nagy pontosságú kifinomult rendszernek talán az egyetlen hátránya, hogy előnyeit viszonylag komoly anyagi ráfordítást követően élvezhetjük.

kamera

A kameravezérlés 2 cm pontossággal a soron tartja a kapát – fotó: Sató-Gép Kft.

Mivel ezt a kisebb gazdaságok nem mindegyike engedheti meg magának, így a Hatzenbicler kifejlesztett egy olcsóbb, de nagyon jó hatékonysággal működő rendszert is, mely ma már alapfelszereltség minden hátsó függesztésű Hatzenbichler sorközművelőn. A rendszer lényege hogy a nagy oldaltámasztású peremes sorvezető kerék irányítását mechanikusan, a speciális felső függesztőkar által vezérelt rudakon keresztül éri el. Így a traktor fordulási irányával ellentétes irányba kormányozza a kapát, így megelőzve, hogy az elérje a sort.

kultivátor

Hatzenbichler sorközművelők kisebb gazdaságok számára is elérhetők –  fotó: Sató-Gép Kft.

Szajkó Norbert, importőr, Sz-Agro 2007 Kft.

Milyen sorközművelőt válasszunk gazdaságunk számára? Milyen szempontok befolyásolhatják a megfelelő gép kiválasztását?
A sorközművelés jelentősége régre nyúlik vissza, aminél csak az alkalmazott technika, eszköz illetve precizitás, ami változott. A sorközművelés nem csak a gyomnövények elleni mechanikai védelmet, hanem a megfelelő vízháztartást is biztosítja. A megfelelő gép kiválasztását a gazdaság mérete mellett alapvetően meghatározza a vetéshez használt vetőgép sorszáma, a vetett növények sortávolsága és az alkalmazott technológia (talajművelés, növényvédelem, precíziós gazdálkodás).

kultivátor

A sorközművelés nem csak a gyomnövények elleni mechanikai védelmet, hanem a megfelelő vízháztartást is biztosítja – fotó: Sz-Agro 2007 Kft.

A CARRE francia gépgyártó több mint 80 éve készít sorközművelő berendezéseket a gazdák számára. A CARRE sorközművelők moduláris rendszere nagy segítséget nyújt a megfelelő berendezés kiválasztásában, illetve a gép későbbi "továbbfejlesztéséhez". A hagyományos mechanikai sorközművelést a kiegészítő felszerelések széles választéka még hatékonyabbá teszi, egyszersmind lehetővé teszi a tápanyag-ellátást, illetve a kémiai vagy biológiai növényvédelmet.

A CARRE sorközművelő a NAK Szántóföldi Napon is bemutatkoztak, méghozzá munka közben

Megtérülés tekintetében melyik típust válasszuk, a mechanikus vagy az automatikus sorközművelőt?
A fenti kérdésre egyértelmű válaszunk, hogy az automatikával kiegészített mechanikus sorközművelő. Miért is? Mert a CARRE egy alapgép továbbfejlesztésével teszi lehetővé a precíziós sorközművelés használatát, már az egészen kis gazdaságok számára is. A CARRE Econet alapgépek minden egyéb opció nélkül alkalmasak a sorközművelés elvégzésére, azonban a sorközök minél nagyobb szélességben elvégzett művelése – még meglévő automata kormányzás mellett is – rendkívül fárasztó, ami jelentősen ronthatja a munkaminőséget.

kultivátor

Szajkó Norbert az automatikával kiegészített mechanikus sorközművelőt ajánlja, mert így egy alapgép továbbfejlesztésével lehetővé válik a precíziós sorközművelés használata – fotó: Sz-Agro 2007 Kft.

A CARRE Precicam automatikus sorkövető rendszere függetleníti a gépet az erőgéptől, így maximalizálva a munkaszélességet és a hibamentes munkavégzést. Lehetővé teszi a növényvédőszer-takarékos Iziflo sávpermetező technológia használatát, míg a biogazdálkodók körében a Netline csillagkerekes soraljművelőt vagy gyomfésűt. Mivel az automatika függetlenül a sorközművelőtől vásárolható meg, így nem igényel azonnali, nagy összegű beruházást, ami még tovább segíti a beruházás könnyebb megtérülését.

kultivátor

A növényvédőszer-takarékos Iziflo sávpermetező technológia – fotó: Sz-Agro 2007 Kft.

Németh Zoltán, területi képviselő, Vektor-Holding Kft.

Milyen sorközművelőt válasszunk gazdaságunk számára? Milyen szempontok befolyásolhatják a megfelelő gép kiválasztását?
Sorba vetett növényi kultúrák esetében a kelést követően a mechanikus gyomirtás, cserepesedés megszüntetése, starter műtrágya kijuttatása akár egy menetben is megoldható egy megfelelően kiválasztott sorközművelő kultivátorral.
A gép kiválasztásánál sok szempontot kell figyelembe vennünk.

Alapszabály, hogy a kultivátorral a művelt sorok számát és a sortávolságot a vetőgéppel szinkronizálni kell.

kultivátor

Fogas, forgótárcsás sorközművelés  fotó: Vektor-Holding Kft.

A kiválasztásnál szintén fontos szempont az eszköz függesztésének meghatározása, front- vagy hátsó függesztés. A különböző növényi kultúrák esetében az alkalmazott kapák száma és típusa is eltérő, valamint a sorvédelem is több féle lehet, védőlemezes vagy védőtárcsás.

A precíz és gyors munkavégzéshez, a gépkezelő tehermentesítéséhez ajánlott a kultivátor kameravezérléssel történő kiegészítése is.

A cégünk által forgalmazott EINBÖCK CHOPSTAR kultivátorcsalád minden igényre a megfelelő megoldást kínálja, a 25 – 160 cm sortávolságra vetett kultúrák esetében is. A hátsó függesztésű gépek egyszerűen átszerelhetőek front függesztésre, ezáltal bármilyen traktorral tudjuk alkalmazni.

kultivátor

CHOPSTAR kultivátor front kivitelben – fotó: Vektor-Holding Kft.

Mindegyik gép kiegészíthető soronkénti fogas forgótárcsás kapaelemmel, amely alkalmazásával sorközművelő kultivátorunk már a teljes felületet képes kezelni, nem csak a sorközt.

Az EINBÖCK sorközművelők esetében a költségek csökkentése érdekében lehetőség van arra is, hogy a különböző sortávolságú kultúrák művelését egy géppel oldjuk meg. Ebben az esetben egy 6 vagy 8 soros 75 cm sortávolságú gépet át tudunk építeni akár 12 soros 45 cm sortávolságú géppé.

A szintén a Vektor-Holding által forgalmazott MA/AG SMI kultivátorok felszerelhetőek lazító késekkel is a káros talajtömörödés megakadályozására, valamint a MA/AG SP sorközlazítók alkalmasak az állományban a sorközök lazítására, elősegítve a vízmegőrzést, és a talajszerkezet feljavítását a gyökérfejlődéshez. Különösen nagy jelentősége van ennek a kötött talajszerkezetű talajokon.

Megtérülés tekintetében melyik típust válasszuk, a mechanikus vagy az automatikus sorközművelőt?
Amikor gépet választunk és feltesszük a kérdést, hogy mechanikus vagy kameravezérlést alkalmazzunk, mérlegeljük a következőket! A ROW GUARD kameravezérlés nem csupán a kezelő kényelmét szolgálja, hanem a növény maximális védelmét is, hiszen olyan gyors és precíz vezérlést valósít meg nagy művelési sebességnél is, amire egyetlen kezelő sem lenne képes.

kamera

A ROW GUARD kameravezérléssel gyors és precíz vezérlést valósíthat meg nagy sebességnél is – fotó: Vektor-Holding Kft.

Körkérdéssel minden héten csütörtökön jelentkezünk újabb aktuális témákkal. Figyeld az Agroinform híreit!

Hogyha sorközművelő kultivátort vagy más talajművelő gépet keresel, mindenképp nézz szét az Agroinform.hu Piacterén, hiszen több ezer hirdetés között válogathatsz.

A Fórum rovatban pedig a többi gazdával vitathatod meg az aktuális kérdéseket és gyűjthetsz tapasztalatokat.