Sok idő telt el 1930 óta, amikor is az első kaszával és ekével felszerelt 6 lóerős Dieselross-kiskategóriás traktor gyártásával elindult a Fendt sikertörténete.

Természetesen az elmúlt közel 90 évben óriási átalakuláson esett át a márka és a vállalat. Legfontosabb innovációjaként tartják számon az 1995-ben piacra került fokozatmentes Vario hajtóművet, mely először a 926-os típusba került beépítésre, majd 2009 óta valamennyi 70 és 500 lóerő közötti Fendt traktor Vario hajtóművel szerelt lett. A Fendt nyitott a speciális erőgépek irányába, de a két éve megjelent 1000-es nagytraktor is új dimenziókat nyitott a 21. század mezőgazdasága számára.

Fendt erőgép-paletta – fotó: Fendt International - AGCO GmbH

A fejlődés nem állt meg, a Fendt évről évre jelenti be korszakalkotó újdonságait, mint például az integrált vezérlési koncepciót, a Variotronic-ot; az új hajtásrendszert, a VarioDrive-ot; vagy a gumiabroncsnyomás-állító asszisztencia rendszerét, a VarioGrip Assistant-et.

Az Agritechnica mezőgazdasági szakkiállítás 2017-es termékdíj pályázatán is óriási sikereket ért el a márka. Ezüstérmet kapott az elektromos kompakttraktor, a Fendt e100 Vario; az agrirouterTM adatcsere-platform; a MARS projekt, mely egy robotokra épülő rendszer a precíz vetés támogatására, illetve dokumentálására. Szintén ezüstéremmel jutalmazták a VarioPull rendszert, mely a tengelyek közti intelligens súlyelosztást teszi lehetővé. Mindezekhez a sikerekhez hozzájárul a Fendt nagyszabású értékesítési hálózata, mely Dél-Afrikától egészen Skandináviáig húzódig.

A Fendt hazájában, Németországban 2017. január és július között összesen 3912 db erőgépet értékesített, ezzel az értékesítési ranglista első helyén áll, célja az év végig megtartani piaci pozícióját és a közepes teljesítménykategóriában pedig tovább erősödni. A Fendt számára különösen fontos Nyugat- és Közép-Európa, ahol a 10%-os piaci részesedés elérése a cél. Jelentős növekedési lehetőségeket látnak valamennyi közép-európai országban, így hazánkban is.

Magyarországon tartósan 10% feletti a márka piaci részesedése, és leginkább a nagytraktor-eladás a hangsúlyos. Az utóbbi években erősödött a 300 Vario típusok értékesítése is, melyeket azok a hosszútávon gondolkodó gazdálkodók vásárolnak, akiknek az üzemanyag-megtakarítás és a kényelem a legfontosabb, hiszen maguk vezetik a gépeket. Szintén jellemző, hogy aki az utóbbi időben Fendt nagytraktort vásárolt, szinte kivétel nélkül automata kormányzással kérte azt, míg korábban utólag került beépítésre az erőgépbe a robotkormány. Elmondható, hogy 2017 első nyolc hónapjában több Fendt nagytraktor-eladás történt, mint tavaly egész évben, mely egy sikeres évnek tekinthető.

A jövőre nézve megállapítható, hogy egyre több gazdálkodó érdeklődik az 1000-es széria iránt, illetve fokozott figyelem kíséri a Fendt hevederes gépek megjelenését, melyek világpremierje a hannoveri Agritechnica kiállításon lesz, és 2018 első félévétől kerülnek leszállításra az első modellek.

A magyar piacon megfigyelhető eredményesség hátterében a Fendt márka innovatív technikai megoldásai mellett az AXIÁL Kft. által nyújtott szolgáltatások magas színvonala áll. 2016-ban például az AXIÁL Kft. 45 szervizszerelője vett részt Fendt továbbképzéseken, melyek időigénye összesen 166 napot jelentett. A kép illusztráció! – fotó: Fendt International - AGCO GmbH

Két, kifejezetten a Fendt erőgépekre specializálódott axiálos szervizmérnök, akik 15 és 7 éve szentelik mindennapjaikat a csúcskategóriás gépeknek tavaly összesen 34 napot töltöttek csak azzal, hogy megismerjék a Fendt traktorok legújabb fejlesztéseit.

Az AXIÁL Kft. Magyarországon 19 telephellyel, közel 15.000 négyzetméter fedett műhelykapacitással rendelkezik, melyek műszaki színvonala, technikai berendezése, a szakembergárda felkészültsége vetekszik bármelyik európai kereskedő cégével. A magyarországi Fendt forgalmazó fejlesztései jelenleg is tartanak, év végére tervezi a békéscsabai beruházás befejezését, melynek keretében közel 1000 négyzetméteresre bővítik a meglévő szervizműhelyt. Az épület 6 állásos, áthajtós kialakítású lesz, melyet az egészségesebb munkakörnyezetet biztosítása érdekében kipufogó-füstgázelszívóval és 5 tonnás híddaruval szerelnek fel. A híddaru célja, hogy könnyebben mozgathatók legyenek a gépegységek, ezáltal még inkább csökkenjen azok javítási ideje.

A békéscsabai fejlesztés része egy 2011 óta tartó beruházás-sorozatnak, mely egy korszerű és nagy hatékonysággal működő, az alkatrész- és szervizszolgáltatások fejlesztésére irányuló hálózat kiépítését célozza meg.