Igen kevés az olyan gyűjtőtartályos önjáró silózó, amely megélte a szériagyártást Európában. Prototípusok és bemutató darabok akadtak, a kansas-i Hesston 7700 elődjét még a Amerikában gyártották, és főleg csak kiállításra és kipróbálásra érkeztek ide, nyugaton is csak néhány állt munkába.

Amerikai márkanév, nemzetközi technika

A márkanevet és a francia gyáregységet megvásárolta az amerikaiaktól a Fiatagri S.p.a. Ők egy teljesen új önjáró silózókonstrukciót fejlesztettek ki, amely 1983-ban debütált, azonban az itthon is elterjedt 7700-as család legkisebb tagja még az amerikai tervek alapján készült.



A közepes kategóriában az európai trendekhez igazodó 12-25-ös modellek ismertek voltak Magyarországon is. A csúcsmodell 7730-as azonban teljesen más építési elveket követett, mint a többi, de eltért az amerikai és más európai megoldásoktól is. A fejlesztési cél az volt, hogy a legrosszabb körülmények között, felázott területen is hatékonyan használható lehessen a munkagép.

A modellcsaládon belül cserekompatibilisek voltak az adapterek; volt soros silókukorica-adapter, szántóföldi vágószerkezet pillangósokhoz, és rendfelszedőből kétféle méretű. Ez utóbbikat ráadásul a szolnoki Mezőgép Vállalat hevesi gyáregysége (ma Hevesgép) gyártotta. A terménytovábbító, szecskázó rendszer rendelkezett szemroppantóval és fémdetektorral is, ugyanúgy, ahogy a modern konkurencia.

Eltérés a trendektől

A típus fejlesztési sajátosságai az alvázrendszerben, kormányzásban, hajtásban voltak. A váz osztott volt, mint egy törzscsuklós traktornál, így a kanyarodást hidraulikus, csuklós törzskormányzással oldották meg, így a fordulókör sugara mindössze 3,58 méter volt. Az első kerekeket hajtotta egy-egy Poclain hidromotor, két sebességtartományban tudott haladni: 0-13 km/ó és 0-26 km/ó. A hátsó kerekek hajtása opcionális volt, de érdemes volt megrendelni az önsúly és a kerékméret miatt.

Szintén opcionális volt a gyűjtőtartály, melynek felszerelése elég egyszerű volt az alkalmazott platformos megoldás miatt, azonban más kereket kellett hozzá kérni a súlya miatt (gyűjtőtartállyal együtt 12 400 kg-ot nyomott). Nagy lapátos dobó ventillátor szolgálta ki a 235 fokban körbeforgatható hidraulikus kidobóívet, melyet a gyűjtőtartályhoz ki kellett cserélni egy rövid fix kidobócsőre.


Természetesen az erőforrás is különleges volt a szériához képest, mert amíg a többiben Fiat dízelmotorok dolgoztak, a csúcsváltozat egy 350 lóerős, 14 literes, 6 hengeres Cummins 855 dízelt kapott. Bár 1983-ban Magyarországon is bemutatták, végül a hétezres család kisebb tagjai terjedtek jobban el, a 7730-as inkább Nyugat-Európában volt sikeres.

Forrás: Gépmax, indexkép: Agroinform.hu