Előző cikkünkben bemutattuk az aranyérmes innovációt és az ezüstérmes fejlesztések felét, most megismerhetitek a többi díjazottat.

Agritechnica Innovációs Ezüstérem 2019:

VENTUM; HORTECH

A munkaerőhiány egyre növekvő aggodalomra ad okot, különösen a zöldségtermelők körében. Noha az olyan termékek betakarítási folyamata, mint például a rukkola vagy a bébilevél-saláta manapság nagyrészt gépesített, a feldolgozást és a csomagolást továbbra is kézzel végzik, ami időigényes.

A VENTUM önjáró kombájn az első olyan gép, amely a betakarítás, a feldolgozás és a csomagolás fázisait egy automatizált folyamatba egyesíti. A termény betakarítását követően különböző sebességgel működő szállítószalagok rendszerén halad a feldolgozóegységbe. A technológia a terményeket teríti is. Az idegen tárgyakat és a nemkívánt részecskéket az anyag 30 cm-es résen történő másik szalagra fúvásával válogatják ki. Végül a tisztított, lemért és dobozba csomagolt terméket automatikusan szállító járműbe szállítják át.

A VENTUM önjáró betakarítógép az összes betakarítási, feldolgozási és csomagolási fázist automatizálja, és lényegesen javítja a zöldség betakarításának hatékonyságát és minőségét. Ezáltal növeli a termelékenységet és csökkenti a költségeket.

gép

Ventum, Hortech – fotó: agritechnica.com

Hatékonysági csomag nagy kombájnokra; John Deere

A szalmarázóládás kombájnokkal összehasonlítva az erősebb rotoros kombájnok teljesítményének további növekedését a gép fizikai mérete már korlátozza. Ennek eredményeként a további teljesítményemelés érdekében az konstrukciós kialakítás hatékonyabban kell kihasználni, és az egész gépet nagyobb hatékonyság elérése érdekében kell megtervezni. Ez nemcsak a hajtóműegységeket, hanem az összes többi egységet is magában foglalja – a vágószerkezettől a szalmaszecskázóig.

Az új dupla rotoros kombájn kifejlesztésekor a John Deere nemcsak a csépléshez és leválasztáshoz szükséges részegységeket vizsgálta felül, hanem az összes többi, teljesítményt meghatározó egységet is, miközben a maximális hatékonyságot tartotta szem előtt.

Az új dupla rotoros kombájn kifejlesztésekor a John Deere a maximális hatékonyságot tartotta szem előtt – fotó: agritechnica.com

A tervezés célja az volt, hogy maximális teljesítménystabilitást érjen el, ahol csak lehetséges, változatlan beállításokkal, nehéz betakarítási körülmények között. Ez magában foglal egy teljesen új, vékonyabb hajtáskoncepciót is, amely 3,5 m-es szállítási szélességet tesz lehetővé a jelenleg aktuális maximális szélesség – 1,72 m – és 710 mm-es első gumiabroncsok mellett. A kéttengelyes rotoros cséplő és leválasztó koncepciót a szalma maximális hozama és teljesítménystabilitási értékek elérésére fejlesztették ki.

Az új kombájn hatékonyságának maximalizálása érdekében jelenleg ismert összes műszaki ismeretet magában foglalja. Ennek eredményeként kevesebb energira van szükség a csépléshez és így maximális hatékonyságot eredményez.

Intelligens rezgéscsillapító nagyméretű szögletes bálázókhoz; John Deere

A szögletes nagybálázók lehetővé teszik a szálastakarmányok, ill. a szalma magas szállítási és tárolási sűrűségét, és ezért nagy jelentőséggel bírnak a mezőgazdaságban. A nagy tehetetlenségi és nyomóerők miatt azonban ezek a nagy bálázók olyan rezgéseket indukálnak, amelyek a traktor vezetőfülkéjét erőteljesen ide-oda mozgatják, ami a gépkezelő számára nagyon megterhelő.

Az intelligens rezgéscsillapító révén ezek a rezgések szinte teljesen kiküszöböltek a 7R traktor sorozat modelljein, a John Deere bálázókkal együtt. A GPS-vevőben lévő gyorsulásérzékelők és a traktoron belüli egyéb jelek alapján a folyamatosan állítható meghajtás a bálázó dugattyús frekvenciájával szabályozható úgy, hogy a sebességbeállítás időszakos változtatása kompenzálja a keletkező rezgéseket. Erre a célra nincs szükség további hardverre.

Ez a kifejezetten az aktív rezgéscsökkentésre kifejlesztett technológia jelentős megkönnyebbülést jelent a gépkezelők egészségére és teljesítményére nézve.

gép

Intelligens rezgéscsillapító nagyméretű szögletes bálázókhoz – fotó: agritechnica.com

Proaktív áteresztőképesség-szabályozó; John Deere

A kombájn teljesítményszabályozói csak akkor tudnak a betakarítási körülményekben beálló változásokra reagálni, ha a növény már a vágószerkezetben, a ferdefelhordóban, vagy a cséplőszerkezetben található. A betakarítási körülményekben bekövetkező szélsőséges változások, például fekvő növények, alacsonyabb hozamú vagy gyomos terület miatt a kombájn túlterhelt vagy alulterhelt lesz, és drasztikusan változó sebességtartományokban dolgozik. Az áteresztőképesség-szabályozó ezáltal gyakran inaktiválódik.

A John Deere vállalat ezt a problémát a proaktív áteresztőképesség-szabályozóval oldja meg. A 3D sztereó kamerák ugyanúgy észlelik a kombájn előtti helyzetet, mint egy proaktív gépkezelő. A növény magasságát, a fekvő növényt a fekvés irányával együtt, a haladási sávokat és a betakarított területeket az úgynevezett „gépi tanulás” segítségével észleli és osztályozza. Ezenkívül a rendszer vegetációs modellek adatait is felhasználja, amelyek műholdas vagy más technológiák révén előállított biomasszatérképekből állnak. A kamera- és a biomasszajelek mindegyike önmagában is felhasználható.

Amint a kombájn megkezdi a betakarítást, a rendszer kiszámítja a regressziós modelleket a valós idejű és a georeferenciált növényzetadatok alapján. Ily módon a betakarítás körülményei a gép előtt ismertté válnak, csakúgy, mint a gépkezelő által meghatározott stratégiák. A kombájn az összes szenzor értékét egyesíti, majd meghatározza haladási sebességét, és beállításokat végez a betakarítás körülményeihez.

A proaktív kombájn első alkalommal működik automatikusan, úgy, mint egy proaktív, tapasztalt gépkezelő által üzemeltetett kombájn. Ezzel a technológiával a John Deere jelentős lépést tett az arató-cséplő gépek automatizálásának továbbfejlesztésében.

kombájn

Proaktív áteresztőképesség-szabályozó – fotó: agritechnica.com

iQblue connect; LEMKEN

A traktor-munkagép managementnek (TIM) az ISOBUS-szabványba történő beépítése lehetővé teszi, hogy a traktor vagy a munkagép vezérlésére szenzoralapú eszközadatok szolgáljanak. Bár sok létező ISOBUS-kompatibilis eszköz és traktor képes a szükséges adatok gyűjtésére és a rendszerhez történő továbbítására, hiányzik  belőlük a vezérlő funkció támogatásához szükséges hardver és szoftver.

Az iQblue connect egy univerzális, utólag beépíthető és mobil modul, amely a végrehajtási funkciókat az ISOBUS segítségével automatizálja – a TIM-funkciók egyszerű és költséghatékony módon történő megvalósítását szolgálja a legújabb AEF (Mezőgazdasági és Ipari Elektronikai Alapítvány) szabvány szerint. Ez azt jelenti, hogy a munkagép működtető szerkezete a traktorról automatikusan vezérelhető. Az iQblue connect GPS-vevővel rendelkezik, és mobiltelefon-hálózatot és interfészt használ az agrirouterrel. Ezenfelül a rendszer beépített mobil adatkapcsolattal rendelkezik a munkaeszközök digitális dokumentációba történő integrálására.

Az egyszerűen használható rendszer egységes felületen és készülékek nélkül csatlakozik különféle munkaeszközökhöz, automatikusan konfigurálva magát az új munkagéphez. A modul további, speciális gépek számára kifejlesztett telepítő készletekkel bővíthető, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára a mechanikus működtetésű gépek funkcióinak automatizálását is. Az iQblue connect utólag is beszerelhető a meglévő munkagépekhez.

Az iQblue connect különféle mezőgazdasági gépek széles skálájának automatizálását szolgálja – fotó: agritechnica.com

Automatikus zsinegeltávolító álló Premos pelletpréseknél; Bernhard Krone

Ez az automatikus zsinegeltávolító javítja a pelletálási hatékonyságot, és emeli a munkabiztonság szintjét. A gabona, a repcemag és a kukoricaszalma keresett alapanyagok a szántóföldi gazdálkodásban és az ipari szektorban. A szalma pellet, aprított szalma vagy szalmapor formájában forgalmazható. A betakarított szalmát különféle méretű szögletes bálákba bálázzák, amelyeket a pelletté történő feldolgozást megelőzően fel kell darabolni. A kulcsmomentum itt az, hogy a zsineget először el kell távolítani, ami unalmas, fárasztó kézi munkavégzést jelent poros környezetben.

gép

Automatikus zsinegeltávolító álló Premos pelletpréseknél – fotó: agritechnica.com

Az álló Premos pelletáló présen lévő automatikus zsinegeltávolító levágja a zsineget, eltávolítja a báláról, tekercsel, és automatizált sorozatban tartályba helyezi. Első lépésben egy háromszög alakú kés a bála alján lévő zsinórt elvágja, miközben azt a bála tetején lévő gereblye összegyűjti, és egy hidraulikus orsóhoz továbbítja. Amint ez forog, felcsavarja a zsineget, majd a tekercset egy tartályba helyezi. Az automatizált sorozatot a gépkezelő távolról megszakíthatja.

A rendszer jelentős javulást jelent a munkabiztonság, a gépkezelő kényelme, a könnyű használat és a termelékenység területén.

EasyCut F 400 CV Fold; Bernhard Krone

A német közlekedési törvények a traktorra szerelt gépek szállítási szélességét 3 m-re korlátozzák. E korlátozás miatt az elülső fűkaszák maximális munkaszélessége a vágási rendszertől függően legfeljebb 3,2 m szélesek lehetnek. A 3,2 m-es munkaszélesség azonban meglehetősen kicsi a megfelelő eredmények eléréséhez, és magában hordozza azt a veszélyt, hogy a gumiabroncsok a kaszált fűben haladnak és kaszálatlan gyepsávok maradnak.

Az új Krone EasyCut F 400 CV Fold tárcsás frontkasza 4 m munkaszélességben dolgozik, amely azáltal orvosolja a fenti problémákat, hogy a gépet hátsó vagy pillangó elrendezésű fűkaszával kombinálva használja, különösen fordulósávok és a lejtős területek kaszálásakor. Ez a kombináció nagyobb átfedéseket kínál, amelyek kiküszöbölik a sávok keletkezését. További előnyei közé sorolható a hidraulikus összecsukó mechanizmus, amely a vezetőfülkéből működtethető, és amely a közúti biztonságot magasabb szintre emeli.

A nagy frontfűkaszaszélesség további előnye, hogy kiküszöböli az összetett szenzoralapú vezérlőrendszerek beszerelésének szükségességét a sávok kialakulásának elkerülése érdekében, ami egy költséges technológia, és valójában nem járul hozzá az általános hatékonysághoz. A túlfutó sávok megszűnnek, és a munka minősége javul.

gép

EasyCut F 400 CV Fold – fotó: agritechnica.com

Dino – autonóm robot és precíziós gyomirtó; Naïo Technologies

A mechanikus gyomirtás során a legnagyobb kihívás a gyomnövények eltávolítása a növények soraiban. Az ökológiai gazdálkodásban ezeket a gyomokat egy időigényes folyamat során kézzel távolítják el.

A Dino robot a precíziós gyomirtóval kombinálva az első önálló gép a saláta sorokban történő mechanikus gyomirtáshoz. A gép megkeresi a salátát, és két elektromos kést aktivál, amelyek a gyomnövényeket a két salátafej közötti térben levágják. A vezérlő egy digitális térképet is készít, amelyet aztán a betakarításkor használnak. Ez a technológia csökkenti a kézi gyomirtás költségeit.

A Dino robot, a precíziós gyomirtóval kombinálva, a traktorra szerelt gyomirtás kis tömegű lehetősége, csökkentve a talaj tömörítését és garantálva a nagyfokú megbízhatóságot.

gép

Dino – autonóm robot és precíziós gyomirtó – fotó: agritechnica.com

Innovatív hajtómű HD nagy bálázókhoz; CNH Industrial Deutschland GmbH

A nagy sűrűségű bálákat előállító szögletes nagybálázóknak nagy tehetetlenségű lendkerékre és erőteljes dugattyúra van szükségük. Ezért védőindító rendszerekre van szükség a traktor leállásának vagy a kardántengely túlterhelésének megakadályozására, amikor a bálázó működésbe lép.

A jól ismert megoldás egy hidraulikus indítórendszer használata, amely alacsonyabb nyomatékkal működik, vagy az 540-es percenkénti fordulatszámról 1000-es percenkénti fordulatszámra történő váltás. A CNH és a Walterscheid új hajtóművet fejlesztett ki, ahol a traktor aktuális nyomatékához viszonyítva a sebességváltó a kívánt lendkerék sebességre vált át. Ezt a funkciót „PowerShiftFunction” néven emlegetik, és lehetővé tette a fejlesztők számára, hogy növeljék a lendkerék sebességét és a bálázási teljesítményt, miközben csökkentik a lendkerék tehetetlenségét és méreteit. A váltások belsőleg hűtött, többlapú tengelykapcsolóval mennek végbe.

Az aktív rezgéscsökkentésre kifejlesztett technológia jelentős megkönnyebbülést jelent a gépkezelők egészségére és teljesítményére nézve – fotó: agritechnica.com

A belső hűtéssel ellátott többlemezes fék, amely szintén be van építve a sebességváltóba, lelassítja a dugattyút, amikor ez az optimális kiindulási helyzetben van. Vészfékként is szolgál, amely nyolc másodpercen belül megállítja a dugattyút. A rendszer a tűzveszély kialakulását is csökkenti, mivel a lendkerék fékjét eltávolítja a poros környezetből. A szükséges szolgáltatási módokat is ezen az intelligens vezérlőrendszeren keresztül választják ki.

A nagy bálázók új meghajtási koncepciója segíti a traktor kardántengelyét a nehéz lendkerék elindításában, ezáltal védi a traktort és a kardántengely tengelykapcsolóját. A sebességváltóba beépített fék biztonságosan és hatékonyan állítja le a lendkereket, és jelentősen csökkenti a tűzveszély kialakulását.

Bálázó vezérlőrendszer a T7 traktorra; CNH Industrial Németország

A nagy méretű szögletes bálázók lehetővé teszik a növényi anyagok magas szállítási és tárolási sűrűségét, és ezért nagy jelentőséggel bírnak a mezőgazdaságban. A nagy tehetetlenségi és nyomóerők miatt azonban ezek a nagy bálázók olyan rezgéseket indukálnak, amelyek a traktor vezetőfülkéjét erőteljesen ide-oda mozgatják, ami a gépkezelő számára nagyon megterhelő.

T7 traktor bálázó vezérlő rendszerrel munka közben – fotó: agritechnica.com

A rezgésterhelés csökkentése érdekében a New Holland T7 traktor szériában bálázási módot lehet választani. Ez módosítja az első tengely felfüggesztésének koordinációját, és növeli a korlátozó görbe lejtését a motortérképen. Ezzel elkerülhető a traktor-gép kombináció ide-oda lengése, a rendszer leválasztódik, és a rezgésterhelés jelentősen csökken. Erre a célra nincs szükség további hardverre. Ez a passzív rendszer bármilyen gyártó bálázóival kompatibilis.

CX cséplés; CNH Industrial Deutschland GmbH New Holland

A tangenciális cséplőegységeket elsősorban a nagy cséplődob-sebességű szalmarázó ládás kombájnokban használják, a gabona elválasztásának maximalizálása érdekében. Ellenkező esetben a veszteség jelentősen megnő, a gabonának a nehézségi erőtől elválasztása miatt. Ez azonban csökkenti a gabona minőségét, és növeli a cséplőegység zajszintjét.

gép

A CX cséplő és leválasztó technológia ezen újításaival a New Holland növeli a cséplő teljesítményt és a munka minőségét – fotó: agritechnica.com

A verőlécek feltalálása óta először a New Holland szegmentálta a korábban a teljes szélességben folytonos verőléceket, és eltolta azokat egymástól. Ez a konfiguráció folyamatos cséplési folyamatot eredményez, kevesebb verőmozgással és fokozott súrlódási hatással. Ezáltal javul a gabona leválasztása a cséplő konkávnál, összességében pedig javul a cséplés minősége.

A cséplődob egyenletesebben fogadja be a kicsépelt gabonát a ferde felhordóról, és a tipikusan jelentkező zajok már alig hallhatók. A nehezebb cséplődob miatt a tömegtehetetlenségi nyomaték nagyobb, amelynek következtében csökkennek a terhelési csúcsok. Ezenfelül több por kerül a kombájnba. Továbbá a szalmavezető rozsdamentes acél vezető sínei először poliuretánnal vannak bevonva. Ez a lágyabb anyag rugalmasabb hatást fejt ki a maradék gabonára, csökkentve a gabona törését.

Védőernyő lánctalpas erdészeti traktorokhoz; Pfanzelt

A döntőket lezuhanó ágak és lombkoronák formájában a sérülés veszélye fenyegeti, különösen akkor, ha elhalt fák zuhannak vagy elhalt fákat vágnak.

Az új védőernyőt Moritz lánctalpas traktorhoz rögzítik, és akkor nyitják fel, amikor a traktor a fánál helyezkedik el. A fát a talajszinttől 2 méter magasságban körülölelő ernyő hatékony védelmet nyújt a döntők számára, különösen az előkészítő szakaszban. A már létező megoldásoktól eltérően, amikor a védőernyő a forwardertr (fakihordó traktorra) van felfüggesztve, ez a megoldás azzal az előnnyel jár, hogy a döntők nem dolgoznak a daru alatt. Egy másik előnye az, hogy az új védőernyőt lánctalpas traktorral együtt használják, amelynek üzemeltetése olcsóbb, mint a forwarder (fakihordó traktor).

fotó: agritechnica.com

Különösen az éghajlatváltozás következtében bekövetkező növekvő mértékű elhalt fakitermelésre tekintettel ez a védőernyő hozzájárul az erdészeti munkák biztonságos kivitelezéséhez. Ugyan a traktor nem képes mindenféle terepre behatolni, a traktorra szerelt védőernyő hatékony és viszonylag költséghatékony módszert kínál a döntők munkabiztonságának javítására.

SmartDepth; precíziós növénytermesztés LLC

A múltban a gépkezelőknek ki kellett találniuk az optimális vetési mélységet az adott vetőmagra és adott talajtípusnak és körülményeknek megfelelően. Ebből a feltételezésből kiindulva állították be a precíziós vetőgépet. A beállítások elvégzése után nem volt lehetőség arra, hogy azok menet közben automatikusan megváltozzanak a valós idejű változó körülményekre reagálva, például a változó páratartalomra.

gép

SmartDepth – fotó: agritechnica.com

A SmartDepth automatikusan és pontosan szabályozza a vetési mélységet az aktuális talajviszonyokhoz, például annak nedvességtartalmához igazodva. Ehhez a gépkezelő meghatározza a vetési tartományt, azaz a minimális és maximális vetési mélységet, és megadja a talaj minimális nedvességtartalmát. Ahogyan a gép vet, a SmartDepth valós időben méri és leolvassa a talaj nedvességtartalmát különböző talajmélységekben. Ugyanakkor szükség szerint automatikusan megnöveli a vetési mélységet, elektromos működtető eszköz segítségével. Ily módon minden vetőmag profitálni tud a megbízható csírázáshoz szükséges talajnedvességből.

Ha a vetőmagok automatikusan olyan mélységbe kerülnek, ahol megfelelő a nedvességszint, a rendszer egységes csírázást és növénytermesztést biztosít, valamint egységesebb növényállomány-fejlődést. Mivel a vetőmag talajban történő elhelyezése eltérő körülményekhez igazodik, csökken az elégtelen csírázás kockázata. A rendszer feltételezhetően vetőmagokat spórol meg, mivel a gépkezelőnek nem kell extra mennyiségeket figyelembe vennie a potenciálisan magasabb vetőmagigényre, amely szűkebb célterületnek és az optimálistól elmaradó növényállománynak ad teret.

MultiRate adagoló rendszer; RAUCH Landmaschinenfabrik

A RAUCH pneumatikus műtrágyaszórók MultiRate adagolórendszerével az egyes műtrágyakimeneti nyílások adagolóegységei folyamatosan és egymástól függetlenül elektronikusan állítódnak.

A 48 voltos elektromos meghajtás rendkívül rövid beállítási időket tesz lehetővé, és ezáltal a haladás közben alkalmazott műtrágyamennyiség gyors változását. A haladási irányra merőlegesen a műtrágya kijuttatása 1,2 m széles sávokban változtatható, ami a múltban létező lehetőségekhez képest lényegesen nagyobb térbeli felbontást eredményez. Az alkalmazási térkép szerinti műtrágyázáshoz a megadott értékeknek megfelelő munkavégzés pontosabb, és ék alakú területek valamint fordulók műtrágyázásakor a műtrágya túl- és az aluladagolása jelentősen kisebb.

A MultiRate adagolórendszerrel tehát lehetséges a műtrágya biztonságosabb kijuttatása, a növény szükség szerinti tápanyagellátása és a víztestekbe és a talajvízbe jutó tápanyagok szintjének csökkentése. Ezen túlmenően, még ha a munkaszélesség akár 36 méter is, a területen belüli ökológiai jelentőségű kicsi területek kifejezetten kizárhatók a műtrágyázásból.

gép

MultiRate adagoló rendszer – fotó: agritechnica.com

HillControl vezérlőrendszer; RAUCH

A műtrágya eloszlása a tárcsás műtrágyaszórón azáltal változtatható meg, hogy megváltozik az alkalmazás pontja, a tárcsák sebessége és az adagolás mennyisége; mindeddig azonban egyetlen rendszer sem volt képes kompenzálni a megváltozott szórási távolságot és a torz szórási mintázatot lejtős területen.

A jelenlegi megoldások – a műtrágyának lejtős területen történő szórásakor – megkísérelik a kijuttatási pont változását minimális szinten tartani azáltal, hogy az adagoló és a szórótárcsa közötti cseppmagasságot csekély szinten tartják, vagy azáltal, hogy a műtrágyát a szórótárcsák kényszervezetik. Ezenkívül a röpítőtányérok szórási mintája radar által támogatott mérőrendszerekkel is felismerhető és szükség esetén a szórás során is korrigálható.

A Rauch HillControl vezérlőrendszere olyan szoftver, amely javítja a műtrágya szórásának pontosságát, különösen dombos talajfelszínen. A rendszer a tárcsás szórón lévő lejtésszög- és irányeltérési szögsebességszenzorral együtt működik, az alkalmazás pontjának, a tárcsa sebességének és az adagolás mennyiségének megváltoztatásával. Ennek eredményeként a műtrágyapelletek szórási távolsága és iránya a szórás közben megváltozik, ily módon korrigálva a szórási mintázat torzulását.

Különösen kifejezetten dombos talajfelszínen javítja jelentősen a HillControl vezérlőrendszer az eloszlás pontosságát kétlemezes szórógépek használata esetén. Ezenkívül csökken a műtrágya túl-, illetve az aluladagolásának mértéke is.

gép

HillControl vezérlőrendszer – fotó: agritechnica.com

NEVONEX; Robert Bosch

Közös fejlesztés az alábbi vállalatokkal: Topcon Agriculture, RAUCH, ZG Raiffeisen eG, BASF Digital Farming, LEMKEN, Pessl Instruments, Amazone-Werke, Syngenta Crop Protection LLC

A mezőgazdaságban végbemenő folyamatos innováció számos intelligens gép, eszköz, szenzor és szoftver megjelenését eredményezte. Ez azt jelenti, hogy a munkagépek megbízhatóan csatlakoztathatók és használhatók az ISOBUS-on keresztül. Ugyanakkor eddig hiányzott egy olyan nyitott rendszer, amely alapot nyújt nemcsak az adatok, hanem és mindenekelőtt a logika és tudás gépekbe történő importálásához.

A NEVONEX egy ilyen nyitott platform. Mint operációs rendszer, ez képezi az alapját a szoftveralkalmazásoknak (JELLEMZŐK) új vagy meglévő mezőgazdasági gépek programozásához. Az autóiparból származó NEVONEX megbízható és hackbiztos technológián alapul, végpontok közötti titkosítással.

A meglévő alkalmazásokhoz hasonlóan lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy közvetlenül futtassanak JELLEMZŐKET a mezőgazdasági gépeken, amelyhez csak megfelelő vezérlőre és a NEVONEX-platformon regisztrációra van szükség. Az integrált interfészkezelés lehetővé teszi az platformon való zökkenőmentes hozzáférést vagy az ISOBUS-on keresztül vagy védett jelek segítségével.

Ennek a terméknek az innovatív aspektusa az, hogy meghatározza az univerzális interfészeket, biztonságos és megbízható olvasási és ellenőrzési jogokat biztosít, és felhalmozza a mezőgazdasági ágazatban, valamint az upstream és a downstream ágazatokban rendelkezésre álló szakértelmet és összegyűjtött ismereteket.

fotó: agritechnica.com

RSM Night Vision System; Rostselmash

Az éjszakai munkavégzés számos előnnyel jár, például alacsonyabb hőmérsékletben lehet bizonyos munkákat elvégezni, például permetezni. Másrészről a modern és nagy teljesítményű világítórendszerek alkalmazása ellenére az éjszakai munka kockázatokat is magában rejt, beleértve a látási képesség csökkenését is, vagyis a gépkezelőknek plusz erőfeszítésébe kerül a gép közvetlen környezetének folyamatos figyelése és akadályok, illetve emberek időben történő észlelése.

Az autóiparban használt rendszerekhez hasonlóan az „RSM Night Vision System” nemcsak a látható fényt használja, hanem a szilíciumalapú, ezáltal költséghatékony kameratechnológia közel infravörös fény spektrumának részét is. A költséges hőkameráktól eltérően az RSM Night Vision-rendszer nagyobb tartományt világít meg.

gép

RSM Night Vision System – fotó: agritechnica.com

További előnye, hogy nem feltétlenül a gép külső oldalára van felszerelve, ahol por és törmelék hatásainak kitett. Az elektronikus előfeldolgozó szolgáltatás és az RMS által használt algoritmusok rendkívül érzékenyekké és hatékonnyá teszik a rendszert nagyon kevés rendelkezésre álló fényviszonyok mellett. A magas szintű érzékenységének köszönhetően a technológia a szokásos traktorlámpákkal együtt használható, ahol a láthatósági tartomány 250 m és 1 500 m közötti.

Ezen túlmenően lehetőség nyílik nagyobb haladási sebességgel történő munkavégzésre. Ugyanakkor segíti a gépkezelőt az emberek és az akadályok hamarabb történő felismerésében. A vezetőfülkébe szerelt és a gép elé néző főkamera az elülső képernyőre vetül, míg az oldalsó kamerák képei a kivetítő képernyőn jelennek meg.

Az RSM Night Vision segítségével a gépkezelők a gép közvetlen környezetében „láthatják” azokat az akadályokat, illetve embereket, amelyeket szabad szemmel nem láthatnának.

Potato squeezer; ROPA

A nagyszámú árvakelésű burgonya igen összetett problémát jelent az azt követő növénykultúrában, különösen azért, mert a fagyos időszakok egyre ritkábbak az egyre melegedő teli hónapokban.

Az új burgonyaprés az első olyan rendszer, amely két gumiabroncsra támaszkodik, hidraulikus meghajtású, és ennél fogva menet közben összenyomja a körülötte lévő burgonyát. Az egyik gumiabroncs szögletes késekkel van felszerelve, amelyek a nagy gumókat darabokra vágják azok összezúzása előtt. A kések és gumiabroncsok együttes használata nagyon hatékonnyá teszi a préselőt, mivel a keskeny rés nem szélesedik ki, de a nagy gumókat mégis összepréseli.

A megbízható teljesítmény és a nagyon csendes haladás elősegítése érdekében az egység rugós terhelésű védelemmel rendelkezik, és gépkezelő külön fordulatszámot választhat rajta.

A burgonyaprés a moduláris Ropa burgonyakombájnokra szerelhető korszerűsítő egység – fotó: agritechnica.com

Az új burgonyaprés megsemmisíti azokat a gumókat, amelyeket a szedők vagy a gép kiválogattak, ezáltal minimalizálva azok túlélésének és a szántóföldön újbóli kihajtásának lehetőségét.

VarioCHOP; samo Maschinenbau

A sorközművelő eszközöket és/vagy egységeket általában mechanikusan állítják be állás közben. A beállítások rendkívül összetettek és időigényesek, amelyek a gyakorlatban általában megakadályozzák az optimalizált beállítást.

A VarioCHOP-rendszer olyan sorközművelő eszköz, illetve egység, amelynek változó munkaszélessége a traktor vezetőfülkéjéből kényelmesen állítható. A VarioCHOP segítségével gyorsan elvégezhetők a beállítási módosítások a különböző talajfelszíni körülményekhez, növénykultúrához, időjárási eseményekhez, erózióhoz és a növekedési szakaszokhoz igazodva. A rendszer körülbelül öt másodperces reakcióidővel működik, és legfeljebb 9 soros kultivátoron használható.

Az egyes egységek mechanikus beállítását egy precíziós hidraulikus henger hajtja, amely egy nagy teherbírású kormányzási szög szenzorhoz csatlakozik. Ennek eredményeként az optimális munkavégzési tartomány a traktor vezetőfülkéjéből beállítható. Ez lehetővé teszi, hogy a munkavégzés a növénytől mindig a tökéletes távolságra történjen a munkavégzés első pillanatától az utolsóig.

Ezzel a módszerrel egyértelműen optimalizálható a mechanikus gyomirtás, azonban a gyakorlati haszna különösen a beállításához szükséges jelentős időmegtakarításban rejlik. További gyakorlati előnye lenne a piacon már elérhető kamerarendszerekkel történő összekapcsolása az automatikus tartománybeállítás biztosítása érdekében.

gép

VarioCHOP – fotó: agritechnica.com

NPK Sensor; Samson Agro

A folyékony szerves műtrágyák pontos kijuttatására vonatkozó egyre növekvő jogi követelmények miatt fontos szerepet játszik a műtrágyázás szempontjából releváns összetevők pontos elemzése. A mintavétel mellett, amelyet nedves kémiai elemzésnek kell alávetni, jelenleg az infravörös-közeli érzékelőket (NIRS) alkalmazzák a trágya tápanyagtartalmának becslésére.

A Samson most először kínál olyan rendszert a nitrogén, a foszfor és a kálisó mennyiségének trágyában történő meghatározására, amely egy nukleáris mágneses rezonancia (NMR) érzékelőn alapul. Ez a trágyaösszetevők elemzését mátrixfüggő hitelesítési követelmények nélkül teszi lehetővé.

Az NMR-technológián alapuló szenzorok kevesebb hibával dolgoznak a trágyaelemzésben. A kezdeti laboratóriumi vizsgálatok szintén jól igazodnak a laboratóriumi értékekhez.

fotó: agritechnica.com

WideLining System; Väderstad

A kapásnövény-kultúrákban lévő művelési sortávolságok lehetővé teszik, hogy minden permetező és szórógép szélesebb és talajbarát gumiabroncsokon fusson. A gyakorlatban általánosan elterjedt 75 cm-es vetési sortávolság azonban csak keskenyebb gumiabroncsokkal közlekedő gépeknek ad lehetőséget az elhaladásra.

A szélesebb nyomtávolság létrehozására szolgáló meglévő megoldások vagy teljesen eltérő vetési sortávolságot igényelnek, vagy az egyes vetési egységek lekapcsolását igénylik – akár mechanikusan, akár hidraulikusan.

A Väderstad WideLining System az első olyan rendszer, amely olyan művelési sorkapcsolást alkalmaz, amely nem igényli a precíziós vetőgép egyes egységeinek lekapcsolását. Ehelyett ez a rendszer 105 cm-es nyomtávot hoz létre azáltal, hogy automatikusan eltolja a vetősorokat anélkül, hogy azokat lekapcsolná. Ily módon a rendszer olyan nyomtávszélességet alkalmaz, amely elegendő egy hígtrágyaszállító tartálykocsinak anélkül, hogy az értékes növénnyel borított területet károsítaná, illetve a potenciális hozam mennyiségét csökkentené.

A traktor mögött lévő három vetősor szélessége hidraulikusan 75 cm-ről 60 cm-re csökken – 12 km/h vagy annál nagyobb sebességen haladva –, és művelő sortávot hoz létre anélkül, hogy a szomszédos sorokba több vetőmag kerülne.

Ahelyett, hogy a tipikus 150 cm-es nyomtávszélességet a vetőgép leállításával 75 cm-esre állítaná, a VäderstadWideLining System rendszere például 105 cm-es művelőutat hoz létre, amely elég széles ahhoz, hogy a hígtrágyaszállító tartálykocsi bejusson a területre flotációs gumiabroncson. Ezenkívül az egyes vetősorok kikapcsolásával a rendszer kiküszöböli, hogy a szomszédos sorokba nagyobb vetőmagmennyiség kerüljön, és ezáltal egyenetlen legyen a növényállomány növekedése akár hossz-, akár keresztirányban.

gép

WideLining System – fotó: agritechnica.com

Az Agritechnica 2019, a világ vezető mezőgazdasági gépek szakkiállítása és vására 2019. november 10–16-án, Hannoverben, Németországban kerül megrendezésre (különleges előzetes napokkal, november 10–11-én).

Az arany- és ezüstérmek elnyerésének követelményeiről erre a linkre kattintva olvashat.