Öntözés

Magyarországon a legtöbb minőségi gyümölcs termesztése elképzelhetetlen öntözés nélkül. Jelenleg számos öntözőrendszer közül választhatunk, amelyek jobbnál jobb vízutánpótlást tudnak biztosítani az ültetvényünkben. Miután beüzemeltük az öntözőrendszerünket a legtöbb szakemberben felmerül a kérdés, mikor és mennyit öntözzünk.

Ültetvényünkben digitális tenziométerek segítségével határozzuk meg a talaj nedvességtartalmát. A tenziométer alacsony értékei nedves talajra, a magas értékei kiszáradt talajra utalnak. A virágzás körüli és az azt követő három hónapban a sejtosztódás miatt nedvesebb, majd a rügydifferenciálódás időszakában szárazabb talajra van szükség. A rügydifferenciálódást követően az öntözés mértékét az almaátmérő folyamatos figyelésével tudjuk meghatározni. Ehhez viszont pontos, több éven keresztüli adatsorra van szükségünk, hogy azzal tudjuk összehasonlítani az aktuális állapotot.

alma

A legtöbb minőségi gyümölcs termesztése elképzelhetetlen öntözés nélkül – fotó: Shutterstock

Tápanyag-gazdálkodás

A tápanyag-gazdálkodásnak több módja közül a csepegtető öntözőrendszerrel történő tápanyag-utánpótlást érdemes kiemelni. A virágzás környékétől hat héten keresztül 0,2 gramm nitrogén hatóanyagot célszerű kiadni fánként naponta, a fa káliumszükséglete ennek a 25%-a. A virágzást követő 6. héttől a csúcsrügy záródásáig a tápanyagadagokat lehet csökkenteni 0,22 gramm nitrogén hatóanyagra, és 0,12 g kálium hatóanyagra fánként naponta. A csúcsrügyek záródásától vissza lehet térni a virágzás körüli tápanyagszintekre.

Termésszabályozás

Az almatermesztés során a célzott termésmennyiség 60 tonna hektáronként. Ehhez fánként 100 darab almára van szükségünk, ami ugyanennyi virágot jelent. Az almafák ennek a több tízszeresét képesek kifejleszteni. Amennyiben minden virág kötődik, a fa nem képes minden almát tápanyaggal ellátni és méretük nem éri el a piaci igényeket, valamint évenkénti termésingadozás is előfordulhat. Ezért elengedhetetlen a termésritkítás.

A termésszabályozó anyagok széles spektruma áll a gyümölcstermesztők rendelkezésére. Érdemes megjegyezni, hogy hatásuk az alkalmazott dózis mellett nagymértékben az időjárástól is függ néhány esetben nagyobb mértékben, mint a ritkítószer alkalmazott mennyiségétől. Ilyen körülmények között nagy odafigyelést igényel alkalmazásuk. A kertésznek tisztában kell lenni, hogy a virágok melyik napon nyíltak ki, és azokat a méhek mikor termékenyítették. A virágok termékenyülésének pontos ismerete és az időjárási körülményekhez történő alkalmazkodás mellett lehet eredményes a termésszabályozás tudatos alkalmazása.

Dr. Szabó Viktor a Bold Agro Kft. ügyvezetője a tavalyi PREGA konferencián adott elő a témában.

Most sok más precíziós gazdálkodással kapcsolatos szakcikkel együtt ingyen letöltheti a PREGA 2017 könyvet, csak egy hírlevél feliratkozásra van szükség hozzá.