Sokan csak egyszerű erőátviteli eszközként tekintenek a kardántengelyekre, ami igaz is. Pontosabban igaz lenne, ha a munkagépek erőigénye nem indokolta volna a kardántengelyek folyamatos fejlesztését, és az egyébként kifejezetten egyszerű eszközök technológiai átalakulását. Manapság ezek a berendezések komoly figyelmet igényelnek, hiszen óriási erőhatásoknak vannak kitéve hosszú órákon keresztül, és mindamellett, hogy egy meghibásodás a munkafolyamatot is hátráltatja, komoly baleseti veszélyforrást is jelent.

Nagyon fontos a hibátlan burkolat – fotó: Axiál Kft.

Az Axiál Kft. meglátásai alapján minden kardántengely esetében a gyártó pontosan meghatározza, hogy melyik elemét milyen időközönként kell karbantartani, zsírozni. Ilyenkor érdemes legalább szemrevételezéssel ellenőrizni az elemek épségét. Amikor az adott munkagépet szezon végén lemosva, karbantartás után „eltesszük a következő szezonig”, akkor érdemes a kardántengelyt is komolyabban átnézni, és cserélni a szükséges elemeket. Ezt az ellenőrzést természetesen szakműhelyben is el lehet végeztetni. Ha kardántengelyünk dörzstárcsás nyomatékhatárolóval szerelt, akkor a kuplungot szezon előtt „szellőztetni” kell, hogy az állásidő alatt letapadt dörzsbetétek el tudják látni a funkciójukat.

Ha a kardántengelyen nem végezzük el az előírt időközönként a megfelelő minőségű kenőanyag utánpótlását, akkor élettartama drasztikusan csökken, akár a harmadára is! A karbantartási időszak hossza, a kardántengely gyártmányától és kialakításától függ, ami 8 üzemórától akár 250 üzemóráig is terjedhet. Amennyiben hibát észlelünk, legyen az törés, kotyogás, repedés vagy akár csak minimális kopás, üzembehelyezés előtt azt minden esetben javítani kell, mert az ilyen berendezések a meghibásodás lehetősége mellett még rendkívül balesetveszélyesek is.

A kardántengelyek rendkívül sokat fejlődtek az elmúlt években – fotó: Axiál Kft.

A kardántengelygyártók folyamatosan fejlesztik portfoliójukat. Minden évben találkozhatunk néhány új, innovatív megoldással. Folyamatosan jelennek meg a különleges kivitelű nyomatékhatárolók, új kialakítású burkolatok, speciális megoldással rendelkező kenési rendszerek.

A kardántengelyeket, mint más egyéb gépeket, gépelemeket érdemes javítani, abban az esetben, ha a felújítás költsége nem haladja meg az új eszköz bekerülési értékének 75-80 százalékát. Amennyiben a javítás összege ezen érték felett van, érdemes új kardán beszerzésén gondolkozni. Ha az állapotfelmérést az Axiál Kft. szakműhelyében végzik el, akkor partnerünk az állapotfelmérés után felújítási és új kardántengelyre vonatkozó ajánlatot is kap – nyilatkozta Wölfl György, az Axiál Kft. termékmenedzsere.

A kardántengelynek meg kell felelnie az összes biztonsági előírásnak, és rendelkezniük kell CE minősítéssel is. Vásárláskor fontos, hogy jól ismerjük a felhasználási területet, és ennek megfelelően a gépkapcsolatot, az éves üzemidőt, és az üzemeltetési körülményeket is. Ilyen esetben már tudunk ajánlani akár egy profi kivitelű kardántengelyt, de egy alárendelt területre, kisebb terhelés esetén egy kedvezőbb ár/érték arányú megoldást is – tette hozzá.

Kuplungos kardántengely, 47 kw-64 le, 1500 Nm – fotó: Habi Kft.

A Habi Kft. meglátásai alapján a kardántengelyeket minden munkavégzés kezdetekor ellenőrizni kell. Ilyenkor meg kell vizsgálni a védőburkolatok állapotát, hiánytalan meglétét, a kardánkeresztek, kardánvillák és profilcsövek épségét. A karbantartás leginkább a kardánkeresztek zsírozásából áll, amit műszakonként el kell végezni, ez általában 8 órás időintervallum.

Sohasem szabad elfelejteni, hogy a rendszeres karbantartás a kardántengelyek élettartamát megsokszorozza.

Az elmúlt években a kardántengelyek választéka a rendeltetéséhez igazodva jelentősen bővült. A nagy, vízszintes tengelytávnál elterjedtek a nagy hajlásszögű kardánok, illetve ezek kombinációja szabadonfutós, kuplungos, és nyírószeges változatban is.

Egy meghibásodott kardántengely javításakor mérlegelni kell a javítás költségét, plusz a kardán többi részeinek állapotát, és az új kardán vételárának a különbségét. Ha egyszerre már több alkatrészt is cserélni kell, érdemes új kardántengely vásárlásában gondolkodni.

Szabadonfutós kardántengely, 1100 mm, 15 kw-20 le, 2000 Nm – fotó: Habi Kft.

Egy hibátlanul működő kardántengely megfelelő, biztonságos, csúszásmentes erőátvitelt kell biztosítani az erőgépről a munkagépre. A cégünknél megtalálható HBR kardántengelyek, – amennyiben megfelelően történik a kiválasztás az adott erő és munkagéphez – ezeket a feladatokat maximálisan ellátják.Vásárláskor minden esetben szem előtt kell tartani az erőgép TLT tengelyének teljesítményét, és az adott munkagép teljesítményigényét, illetve a munka során fellépő esetleges túlterhelés kiküszöbölését, ilyen helyzetekre ajánljuk a kuplungos kardánokat. További nagyon fontos szempont, hogy ha egy munkagép nagy fordulaton dolgozik, leállításakor a forgó részek a tehetetlenségi erő miatt tovább tudjanak forogni. Ilyen megoldásra javasoljuk a szabadonfutós kardántengelyt. Abban az esetben, ha az előzőekben említett mindkét hatás fellép, akkor a kettő kombinációjára is van javaslatunk. Ami pedig alapvető törvény, hogy mindig a munkagép teljesítményigényének felső határát vegyük figyelembe, így biztonságban fogunk dolgozni – mondta Garas László, a Habi Kft. munkatársa.

Háromszor hosszabb egy kardántengely élettartama,

ha az rendszeresen és szakszerűen van karbantartva – tudtuk meg az Agro-Viko Kft.-től. A karbantartás alkalmával a megfelelő kenőanyagról gondoskodni kell, illetve ilyenkor ellenőrizni kell a szorító csavarokat is.

Egy kardántengelyt a szezonális munkát követően – ha huzamosabb ideig nem lesz használva – célszerű megtisztított, lezsírozott állapotban tárolni, amennyiben lehetőség van rá fedett helyen, ezzel is megnövelve az élettartamát.

A sérült kardántengelyeket érdemes javítani, hiszen az alkatrészek ellátottsága megfelelő a javítások elvégzéséhez. Cégünknél nemcsak komplett kardántengelyek, hanem azok egyes alkatrészei is megvásárolhatóak (kardánkeresztek, kardánvillák, profilcsövek, ráépíthető univerzális szabadonfutók, nyomatékhatárolók, kuplungok és védőburkolatok), melyekkel akár házilag is kijavíthatják a kopott, sérült kardántengelyt – nyilatkozta Szuhay Viktor, az Agro-Viko Kft. ügyvezetője.

Az alkatrészek, valamint javítókészlet beszerzésénél célszerű megadni a típust, esetlegesen a kardánvillákon és kardánkereszteken található azonosítókat. Cégünk a saját márkás termékéből a legkisebb méretűtől (T1-650) egészen a legnagyobb méretig (T6-2000) ajánlja kardántengelyeit, de megtalálható a T8-as széria is, valamint a nagy hajlásszögű típusok is – tette hozzá.