Ezen cégek profilja különböző, munkavégzés tekintetében mégis hasonló, hiszen bálázáshoz mindannyian a KRONE Big Pack nagy kockabálázóit választották.

A Bio-Fungi Termelő és Kereskedelmi Kft. területén forgattuk az első kisfilmünket Kartal határában, ahol a cég gépkezelői három KRONE Big Pack nagy kockabálázóval dolgoztak egy táblán. A vállalatról érdemes tudni, hogy 25 éves fennállása alatt családi vállalkozásból Kelet-Közép-Európa egyik vezető gombaipari cégévé nőtte ki magát.

A Bio-Fungi Kft. két fő tevékenységet lát el: professzionális technológiára épített gombatermesztést, valamint a minőségi alapanyagból előállított gombakomposzt-gyártást.

A két fő tevékenység az alapanyag-ágazatra épül, amely "lelke" a kiváló minőségű szalma.

A Bio-Fungi Kft. több mint százezer tonna szalmát használ fel évente, amelyet saját bálázásból biztosítanak. A hagyományos mellett bioszalmát is használnak. A gazdálkodóktól megvásárolt szalmát a vállalat alkalmazottai sodorják, bálázzák és szállítják el. A szalma bálázását 9 KRONE bálázógéppel végzik.

Jenei Istvánt, a Bio-Fungi Kft. szalma-ágazatvezetőjét kérdeztük a szalmabetakarítás részleteiről.

Csatasorban a Bio-Fungi Kft. KRONE Big Pack nagy kockabálázói – fotó: Agroinform.hu / Igric Dominika

"2010-ben vásároltuk meg az első KRONE nagykockabálázónkat – előtte más márkájú kockabálázókkal dolgoztunk. Az első tapasztalatok után már folyamatosan csak KRONE márkájú gépekre cseréltük le az elöregedett bálázóinkat. Többek között azért maradtunk meg a KRONE márka mellett, mert ez volt

tapasztalataim szerint az egyetlen olyan vállalat, amely képviselői valaha is megkerestek minket az ügyben, hogy milyenek a felhasználói tapasztalataink, mi az, ami tetszik a gépekben, és mi az, amin lehetne javítani.

Mi minden évben elmondtuk az észrevételeinket és a tapasztalatainkat, amelyeket a KRONE szakemberei nagy figyelemmel meghallgattak, majd rövid időn belül változtattak is a konstrukciókon a tanácsaink alapján.

Megbízható gépeknek tartjuk a KRONE eszközöket. Nálunk egy évben 40 napot dolgoznak a bálázók, így rövid idő alatt óriási igénybevételnek vannak kitéve. A gazdálkodóknak gyorsan át kell adnunk a területeket az aratás után, ezért koncentrálódnak ennyire rövid szakaszra a munkacsúcsok.

Amikor dolgozni kell, akkor nem számolhatunk a meghibásodásokkal és állásidővel, hiszen reggeltől estig – szinte megállás nélkül – menni kell ahhoz, hogy a szükséges szalmamennyiséget be tudjuk takarítani.

Ezekkel a gépekkel több, mint 150 kilométeres körzetben, különböző talajokon, eltérő domborzati viszonyok között dolgozunk. Nálunk a KRONE bálázók kiállták a próbát.