A mai cikkben összegyűjtöttem azokat a legfontosabb feladatokat, amiket a kertben, legyen az bio- vagy hagyományos művelésű, még érdemes novemberben elvégezni.

Tennivalók a kertben

A szemfülesebb olvasók talán már megfigyelték, hogy írásaimban igyekszem az integrált vagy bioszemléletet átadni, ezért a mostani feladatlista is ez alapján készült.

fa

Az utolsó őszi hónaphoz érkezvén a tél beállta előtt még bőven akadhat tennivaló a kertünkben – fotó: Juhász Márton

Bokrokat és cserjéket még ültethetünk ebben az időszakban, de a bőséges öntözés ne maradjon el. Földdel kupacoljuk, szalmával takarjuk, amit tavasszal majd lebontunk. A konténeres csemetéket az év bármely szakaszában el tudjuk ültetni, a szabadgyökerűeket pedig ősszel vagy kora tavasszal.

A kiültetett egynyári virágok valószínűleg ekkorra már lefagytak, ezért a szármaradványokat össze lehet szedni a komposztra. A leandereket remélhetőleg már átköltöztettük sötét, fagymentes helyre, de néha egy kis öntözésre szükségük lesz.

virág

A leandereket remélhetőleg már átköltöztettük sötét, fagymentes helyre, de néha egy kis öntözésre szükségük lesz – fotó: Juhász Márton

A gyümölcsösökben és szőlőben a lombhullás utáni lemosó permetezést a fák meghálálják, ezzel zárhatjuk az idei és megalapozhatjuk a jövő évi növényvédelmet. Ajánlott rezes vagy káliszappanos kezelést alkalmazni, de aki előszeretettel használja a bioleveket, úgy azoknak is van még helye és ideje.

Fordítsunk időt a fák tisztogatására és a beteg növényi maradványok megsemmisítésére. A fiatal érzékeny mediterrán díszfák törzsét vagy a díszkerti örökzöldeket télire takarhatjuk pl. kókuszszövettel vagy átteleltető textiltakaróval, textilzsákkal, így elősegíthetjük a kedvezőtlen időszak átvészelését. A komolyabb telek elleni fokozott védelem a növények kiültetése után 1-2 évig indokolt.

Amennyiben területünk vadaknak kitett, takarhatjuk hálóval a fák törzsét, de kipróbálhatunk egy régi védekezési módszert is: a harisnyákba kötött emberi haj kihelyezését.

Ha időnk és energiánk engedi, ássuk fel a kertet, és forgassuk be az érett komposztot.

szőlő

A gyümölcsösökben és szőlőben a lombhullás utáni lemosó permetezést a fák meghálálják – fotó: Juhász Márton

A betakarított póréhagymát és téli retket takarjuk homokkal, és így tároljuk.

Ha még idén újhagymát szeretnénk enni, duggassunk a fóliában nagyobb hagymákat.

Az áttelelő növények talajtakarása se maradjon ki, mellyel megakadályozzuk a talaj idő előtti felolvadását.

kert

Ezekben a hetekben még elvégezhetjük azokat a teendőket, amikre az eddigi nyüzsgésben nem jutott időnk – fotó: Juhász Márton

Mi a helyzet akkor, ha valakinek nincs saját kertje?

Senki ne csüggedjen, a természet mindenkinek tervezett kinti tennivalót. A tartós fagyok beállta előtt tudunk még édesgyökér-, csalán- vagy akár gyermekláncfűgyökeret gyűjteni, melyek a népi gyógyászatban igen elterjedtek. Ősszel a gyökerekben magas a hatóanyag-tartalom, így amennyiben kellő ismerettel rendelkezünk a beazonosításhoz, még talán szedhetünk néhány adag teára valót.

Végezetül pedig ne feledkezzünk meg az őshonos és nálunk telelő madarakról sem. Járjuk végig a kertünket, újítsuk fel a madáretetőket, odúkat. Ha még nincs, készítsünk sajátot, de az odúk tetejét zárjuk le, ezzel is nagyobb biztonságot nyújtva a négylábú ragadozók ellen.

madáretető

Gondoskodjunk télen a madarakról – fotó: Pixabay

Gondoskodjunk a téli ellátásukról, és szerezzünk be madáreleséget, ám ha már elkezdtük a madarak etetését, ne hagyjuk abba a tartós fagyok megszűnéséig!