A hazai termelők már betakarították a gabonavetőmagot, és a szántóföldön alkalmasnak minősített termény feldolgozása folyamatosan zajlik a vetőmagüzemekben – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Búza

Idén 30 ezer hektáron, több mint 200 fajta kenyérgabona-vetőmag termett Magyarországon – Fotó: pixabay.com

A hatóság kiemelte a jó termény és terméshozam alapja a megfelelő tulajdonságokkal rendelkező fajta. A fajtát a vetőmag hordozza, amit a gazda a jövedelmező betakarítás érdekében elvet.

Megközelítőleg 30 ezer hektáron termett kenyérgabona-vetőmag (búza, rozs, tritikálé), amiből csaknem 25 ezer hektár volt a búza vetésterülete. A vetőmag ténytermés mintegy 130 ezer tonnát jelent, ráadásul a fajtaválaszték is bőséges: 177 búza-, 12 rozs- és 34 tritikálé fajta vetőmagját szaporították ebben az évben.

A hatósági laboratóriumok már végzik a fémzároláshoz szükséges minősítő vetőmagvizsgálatokat. Úgy tűnik, hogy a tavaszi szélsőséges időjárás nem rontotta a kalászos gabonák terméseredményei a vetőmag-szaporításokban is jók lettek. Szintén meghatározó, hogy a gazdák egészséges terményt tudtak betakarítani, az állományokat sem rovarkártevők, sem gombás fertőzések nem károsították.

A Nébih adatai alapján az őszi kalászos gabonák vetésére a vetőmagforgalmazók megfelelő mennyiségben és minőségben, széles fajtaválasztékban tudnak vetőmagot biztosítani, de a hatóság arra is felhívja a gazdák figyelmét, hogy a sikeres növénytermesztés alapja a szabványos minőségű, hatóságilag ellenőrzött és fémzárolt vetőmag, ezért kizárólag ilyet szabad elvetniük.