Az azálea igényli a törődést. De cserében igazán csodás látványt nyújt, és okot ad rá, hogy büszkék legyünk közös teljesítményünkre: az azálea a csodás virágaira, mi pedig arra, hogy ezek szerint jól gondoztuk. Úgyhogy ne mondjunk le róla! Ha tudjuk, mire vágyik, meg is fogjuk tudni adni neki.
Az azáleák hatalmas családot alkotnak, és számtalan nemesített változatuk van, így mindenki meg tudja találni közöttük a szívéhez legközelebb állót. Formák és színek milliónyi változata közül választhatunk. Azonban csak akkor vágjunk bele a tartásába, ha pontosan tudjuk, mire van szüksége, és azt meg is tudjuk adni neki. Az azálea ugyanis nem viccel, ha igényekről van szó.
Ennek ellenére egyáltalán nem javasoljuk, hogy lemondj róla. Ha egyszer alaposan áttanulmányozod, hogy mire van szüksége, utána már gyerekjáték lesz a kedvében járni, és cserébe mindig örömmel fog eltölteni a látványa. Így, ha kellő mennyiségű félárnyékos terület van a kertedben, és nem riadsz vissza attól, hogy akár dézsában neveld az azáleát, megadva neki a megfelelő talajt, elindultál az azáleákkal kivirágzott úton. Ez az út pedig büszkeséggel és örömmel fog eltölteni. Cikkünkben minden titkot elárulunk neked az azáleákról.
Ismerkedj meg az azáleával
Az azáleák a rododendronok közeli rokonai, és nagyon is hasonlítanak rájuk. A Távol-Keletről és Észak-Amerikából származnak, és amíg a a keleti fajták örökzöldek, addig az amerikai típusok általában lombhullatók. Éppen ezért először azt kell eldöntenünk, hogy örökzöld, vagy lombhullató azáleát szeretnénk. Természetesen egyik sem fog egész évben virágozni, de amíg az örökzöld télen is mutatós marad, hiszen megőrzi lombozatát, addig a lombhullató változat télen nyugovóra tér.
Az azálea minden kertet varázslatossá tesz. Fotó: Shutterstock
Az azálea gyönyörű virágai miatt Kínában a nőiesség szimbóluma. Kínai nevének jelentése kakukkvirág, mely egy legendából származik. Úgy vélik, az azálea az örökké síró kakukk vércseppjeiből sarjadt. Másik kínai neve yanzhichu, azaz „juhkergető", mivel ha a juhok megeszik, elpusztulnak tőle. Az azálea veszélyes a háziállatokra, így vigyázzunk, hogy nehogy egyenek belőle.
Az azáleák körülbelül 1-2 méter magasra tudnak megnőni. Emiatt akár kisebb kertekben és előkertekben is tökéletesen elférnek, és igazán jól mutatnak. Akár dézsában, vagy virágládában is nevelhetjük őket. De ha még a 2 méter is magas számunkra, akár törpe változatot is vásárolhatunk belőlük, amelyek ráadásul kiváló talajtakaró növények.
Ha talajtakaróként alkalmazzuk, egyrészt el tud fedni olyan részeket a kertünkben, amelyekre nem vagyunk túlságosan büszkék, ráadásul még a gyomokat is képes kordában tartani.
Így gondoskodj az azáleáról
Az azálea fényigénye alacsonytól a közepesig változik, így ne a kert legnaposabb részére ültessük. Akár fák alatt, vagy más növények árnyékában is kiválóan megélnek, olyan helyeken is széppé varázsolva a kertet, ahol más növény nem szíveen marad meg. Akár a kerítés, vagy fal mellé is lehet ültetni. Azonban arra ügyeljünk, hogy ne teljes árnyékba kerüljön, mert akkor egészen biztosan nem fog virágozni.
A tűző napsugarat nem kedveli, mert az könnyen megégetheti a leveleit. Így hát, ha a kertünk túlságosan is napos, akkor inkább ne döntsünk az azálea mellett. Az öntözés is nagyon fontos az azálea életében. A legjobb, ha ehhez esővizet gyűjtünk, amely kellően lágy az azálea részére. A csapvíz általában túl kemény, így nem tesz jót az azáleának. Fontos, hogy soha ne száradjon ki körülötte a talaj.
Ha már a talajnál tartunk, az azáleák szempontjából ez az egyik legfontosabb tényező. Az azálea ugyanis speciális kémhatású, savanyú talajt kíván, és csakis ilyenbe szabad elültetni. A savanyú talaj Ph értéke jellemzően 6.8 és 4.5 között található. Éppen emiatt érdemes dézsába ültetni, mert ott a legegyszerűbb megadni számára a megfelelő talajt. A dézsát akár le is áshatjuk a talajba, így teljesen úgy fog tűnni, mintha a szabad földbe ültettük volna el a növényt.
Amikor pedig eljön a hideg tél, egyszerűen csak kiássuk az azáleát dézsával együtt, és bevisszük a téli pihenőhelyére. Ha mégsem dézsába ültetnénk, készítsünk egy megfelelő méretű ültetőgödröt, amit béleljünk ki geotextíliával, és ebbe helyezzük a savanyú talajt, majd abba a növényt. Fontos, hogy olyan anyagot használjunk a gödör béleléséhez, amely kellő módon átengedi a vizet. Ha nejlont teszünk bele, akkor a növény gyökerei nagyon könnyen el fognak tudni rothadni.
Ha pedig azt gondolnánk, hogy az azálea "csak" a vízre és a talajra igényes, hát nagyot tévedtünk! Ugyanis van még egy harmadik tényező, amelyről nem árt nem megfeledkeznünk, hiszen az azálea egészen biztosan nem fog megfeledkezni róla, és ez nem más, mint a hőmérséklet.
A legjobban ugyanis a 14-18 Celsius-fokos hőmérsékletet kedveli. Természetesen a kertben tartott azáleák esetében nem tudjuk befolyásolni a hőmérsékletet, azonban a szobai változatokat nyáron vigyük hűvösebb helyre, télen pedig fagytól védett zugot keressünk nekik, minél távolabb a fűtőtestektől.
A kinti azáleáknál az ültetés helyének tökéletes megválasztásával tudjuk támogatni a hőmérséklettel szemben támasztott igényeiket. Válasszuk ki a kertünk legkevésbé napos helyét számára, ahol félárnyékban lehet része.
Azonban mindezért a sok gondoskodásért cserébe a virágzása igazán csodás látvány. Mivel számtalan színben fordul elő, ha csak azáleákat tartunk, már akkor is fantasztikusan változatos és színes lehet a kertünk. Rendezhetjük akár árnyalatok szerint, akár vegyesen, akár egy színben, mindenképpen varázslatos látványban lesz részünk. Akár kis azálea szigeteket is ültethetünk, de szegélyezhetjük velük a virágágyást is. A dézsába ültetett változatot pedig akár a bejáratunk díszeként is nevelhetjük, feltéve, ha ott kellő mennyiségű árnyék áll rendelkezésére.
Ha megfelelően gondoskodunk az azáleákról, hosszú éveken át gyönyörködhetünk virágaikban. Az elszáradt virágokat mindig távolítsuk el, hogy a növény minden energiáját az új virágok hozatalára fordíthassa. Ha a szirmok fonnyadttá válnak, elszáradnak, és lehullanak, akkor egészen biztosan a tartási körülményekkel van probléma.
Hogy bánjunk az azáleával szobanövényént?
1. Ha azt szeretnénk, hogy sok virágja legyen, mindenképp távolítsuk el az elhervadtakat.
2. Az azálea nagyon szereti a párás környezetet, így a virágzása alatt naponta permetezzük. Azonban itt is fontos a mértékletesség, hiszen a túl sok nedvesség hatására könnyen rothadásnak indulhat.
Az azálea igényes a hőmérsékletre, a talajra, és a megfelelő öntözővízre. Fotó: Shutterstock
3. Mivel igényli a nedvességet, a legjobb módszer, ha hetente egyszer teljesen vízbe merítjük a cserepet. Azonban ügyeljünk rá, hogy pangó víz ne maradjon a cserépben.
4. A virágzás idejét azzal hosszabbíthatjuk meg, hogy nem tartjuk túlfűtött, száraz levegőjű szobában. Nagyon kedveli a fűtetlen, fagymentes helyeket.
5. Ha szeptemberben elkezdjük tápoldatozni, annak hatására új lombozatot fog fejleszteni és kialakulnak a virágbimbói, amelyekből decemberre újra virágba borulhat.
6. Az azáleát úgy lehet a legegyszerűbben szaporítani, ha levágjuk a nem fás szárú hajtásokat. Ezeket vagy tegyük vízbe, és úgy gyökereztessük, vagy egyszerűen dugjuk be a földbe, és várjuk meg, amíg a kis növény kifejlődik.
7. Amikor azt látjuk, hogy az azálea levelei sárgulni kezdenek, akkor vagy túl meleg a levegő számára, vagy túl sok tápoldatot adtunk neki. Ilyenkor tegyük hűvösebb helyre, és ne adjunk neki egy ideig tápoldatot. Segít az is, ha átültetjük, savanyú kémhatású földbe.
8. Ha pár napra el kell utaznunk, készítsünk neki házi locsolórendszert. Vegyünk elő egy literes műanyag palackot és egy-másfél méternyi spárgát. A palackot töltsük meg vízzel, a madzag felét tegyük a palackba, a másik felét pedig tegyük a növény földjének a felszínére, majd nyomjuk bele pár milliméter mélyen a földbe. Így a víz be fog jutni a növény talajába és így az azálea el fogja tudni viselni, ha pár napig nem tudunk személyesen jelen lenni az életében.
Azáleákban gazdag nyarat kívánunk!