A csavarlégy visszatérése komoly fenyegetést jelent az Egyesült Államok szarvasmarha-állományára – a szakértők attól tartanak, hogy a parazita terjedését már nem lehet megállítani.

Észak-Amerikában újra felütötte a fejét az egyik legveszélyesebb állategészségügyi kártevő, a csavarlégy (Cochliomyia hominivorax), amelynek lárvái élő állatok szöveteiben fejlődnek, akár néhány nap alatt elpusztítva az állatot. A 20. században ez a parazita évi több százmillió dolláros károkat okozott az amerikai állattenyésztésben.

A csavarlégy meleg időben gyorsan terjed, ezért az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma már most figyelmeztetést adott ki a nyári időszakban várható fokozott veszélyre.

szarvasmarha

A csavarlégy visszatérése komoly fenyegetést jelent az Egyesült Államok szarvasmarha-állományára – fotó: pixabay.com

A csavarlégy elleni sikeres védekezés kulcsát egy különleges biológiai módszer jelenti: steril hím egyedeket hoznak létre genetikai módosítással, majd ezeket tömegesen engedik szabadon, ezzel megszakítva a szaporodási ciklust.

Panamában ma is működik egy ilyen célra fenntartott létesítmény, ahol hetente 100 millió steril példányt tenyésztenek, amelyekkel mesterséges "védőfalat" tartanak fenn az ország északi határán. Azonban az amerikai hatóságok attól tartanak, hogy ez a mennyiség mára már nem elegendő.

Az amerikai agrárminiszter határozott üzenetet küldött Mexikónak: "ha nem engedélyezik a fertőzött térségek fölötti amerikai permetező repüléseket, akár a szarvasmarha-exportot is felfüggeszthetik."

A Bloomberg tudósítása szerint Grace VanHoy, a UC Davis állatorvos professzora arról beszélt, hogy elképzelhető, a csavarlégy már betelepedett az amerikai vadállományba, csak egyelőre nem sikerült észlelni. A szakértők attól tartanak, hogy a parazita terjedése észak felé már nem állítható meg teljesen, legfeljebb lassítani lehet azt.

Az állományokban eddig bekövetkező pusztítás már most is hatással van a marhahús piacára. Az amerikai szarvasmarha-kínálat eleve szűkös, így a járvány újabb árrobbanást idézhet elő, hasonló módon ahhoz, amit az elmúlt évek madárinfluenzája okozott a tojásárak terén.

Forrás: infostart.hu

Indexkép: flickr.com