Idős férfira támadt rá egy vaddisznó nemrég Balatonalmádi belterületén. A sérültet kórházba kellett szállítani és meg is műtötték. Az eset újra rávilágít a lakott területen megjelenő vadállatok problémájára – amelyre a jelenlegi jogi szabályozás láthatóan nem ad megnyugtató választ.
A támadás körülményei
Az eset július 19-én, péntek délután történt Balatonalmádi Malomvölgyi utcájában, a város peremén, de még belterületen. A polgármester, Bercsényi László tájékoztatása szerint egy vaddisznó pihent meg egy ház előtt, amire kirándulók hívták fel a tulajdonos figyelmét. A házból kilépő idős férfi ekkor már nem találta ott az állatot – viszont az a közeli erdőből visszafordulva rátámadt. A férfi mindkét keze és egyik lába is megsérült, kórházba szállították, ahol meg is műtötték. Azóta már otthonában lábadozik.
Rendszerszintű probléma: nincs gazdája a belterületi vadnak
Bercsényi szerint a városban régóta fennáll a vaddisznóprobléma, de a jogi szabályozás következtében sem az önkormányzat, sem a vadásztársaság, sem a rendőrség nem tud érdemben fellépni. A településen több helyen is működnek élvefogó vadcsapdák, de az ezekbe került állatokat elszállítása nem egyszerű. A ketrecben való kilövéshez pedig rendőrségi engedély szükséges, amelyet csak külön kérelmezés alapján adhatnak ki. A polgármester tapasztalata szerint a hatóságok gyakran egymásra mutogatnak, miközben a probléma tovább súlyosbodik.
Az Újkúti Vadásztársaság, amelynek területéhez Balatonalmádi is tartozik, a Facebook-oldalán közleményben reagált: együttérzésüket fejezték ki a sérült felé, és hangsúlyozták, hogy jogszerű módon, folyamatosan dolgoznak a lakott terület közelében felbukkanó vaddisznók eltávolításán.
A rendőrség reakciója
A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság a Facebook-on a történtekkel kapcsolatban a következő közleményt tette közzé:
"Az érintett esettel kapcsolatos helyszínen vadak megjelenéséről hatósagunkhoz nem érkezett bejelentés, és az önkormányzat sem jelezte, hogy - a korábban ismert településrészen kívül máshol is - észlelték volna vaddisznó jelenlétét.
A Balatonalmádi Rendőrkapitányság rendszeresen egyeztet az illetékes vadásztársasággal.
Engedélyt vad kilövésére 2025-ben két alkalommal adott ki hatóságunk, többet nem kértek. Minden egyes alkalommal a kérelmeket egyedileg elbíráltuk, figyelembe véve az emberek biztonságát. A kettő jelenleg is érvényben van. A rendőrség csak az engedélyezési jogkört gyakorolja.
A vadak lakott területen belül, valamint kívül tartózkodásának kezelése egyaránt - ha nincs közvetlen életveszélyben valaki - nem hatóságunk illetékesége, az az önkormányzat és vadásztársaság feladatköre."
A probléma mélyebben gyökerezik – szakértői vélemény
Földvári Attila, az Országos Magyar Vadászkamara szóvivője korábban rámutatott:
a belterületi vadproblémáknak jelenleg nincs jogszabályi gazdája.
Bár egy kormányrendelet lehetőséget ad a károkozó vad elejtésére, ezt nem vadgazdálkodási, hanem fegyverjogi szabályok teszik lehetővé, és ellentmondásban állnak más törvényekkel. A lakott terület ugyanis nem számít vadászterületnek, így ott elvileg nem is lehetne vadászfegyvert elsütni, vadat elejteni – ha szigorúan nézzük, még engedéllyel sem.
Ráadásul az ilyen beavatkozások hatékonysága alacsony: sokszor nem lehet biztonságosan lövést leadni, az esetleges sebzés pedig ami még nagyobb veszélyhelyzetet jelenthetne. A tartós megoldás kulcsa Földvári szerint a vonzó környezeti feltételek megszüntetése lenne, amit a lakosság és az önkormányzat közösen tudna megvalósítani: az elhanyagolt telkek, a könnyen elérhető táplálék (vagy épp szándékos etetés), nyitva hagyott hulladéktárolók, komposzt, kint hagyott állateledel – ezek mind csalogató tényezők.
Vaddisznók köztünk: az új normalitás?
Az elmúlt években egyre gyakoribb, hogy a vad nemcsak betéved a városba, hanem életvitelszerűen ott is marad. Kutatások már genetikai különbségeket is kimutattak a városi és erdei vaddisznók között: városi példányaik kevésbé stresszelnek, hozzászoktak az ember közelségéhez, a zajhoz, a villamoshoz és a zsivajhoz.
A szakértők szerint az ilyen esetek a jövőben csak szaporodni fognak, ha nem történik szemléletváltás – nemcsak a hatóságok, de a lakosság szintjén is. Máskülönben a vége az is lehet, hogy kialakul a vaddisznó városi alfaja, amely erdei társánál jobban tűri a városi körülményeket és kevésbé lesz ijedős, félős. Ez azonban semmiképp nem jó hír.
Indexkép: Pixabay