2025 első három hónapjában összesen 274,2 milliárd forint agrár- és vidékfejlesztési támogatás került kifizetésre. Ennek 54,3 százaléka uniós, 45,7 százaléka hazai költségvetési forrásból származott. A kifizetések főként közvetlen támogatásokból (43,6%) és vidékfejlesztési programokból (42,4%) álltak össze. A nemzeti támogatások 12,7 százalékos részesedéssel 34,8 milliárd forintot tettek ki – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet Pénzügyi Hírlevél című kiadványának 2. számában.

A támogatások legnagyobb részét a szántóföldi növénytermesztők kapták, 43,4 százalékos aránnyal. Az állattenyésztők 14,5 százalékkal, a kertészetek pedig mindössze 3,6 százalékkal részesedtek.

Agrárkárenyhítés és piaci támogatások

A nemzeti agrárkárenyhítési rendszer keretében 29,6 milliárd forintot folyósítottak az előző évi időjárási károk miatt. A piaci és egyéb támogatások összege ehhez képest jóval alacsonyabb, mindössze 3,5 milliárd forint volt.

Csökkenő hitelállomány, növekvő piaci szerepvállalás

A mezőgazdasági hitelállomány 6 százalékkal, 1001,2 milliárd forintra csökkent. A hitelek 62,6 százaléka továbbra is kedvezményes, de a piaci hitelek részesedése növekvő tendenciát mutat. Az MNB alapkamatának és a mezőgazdasági hitelek kamatainak csökkenése minden alágazatra kiterjedt – különösen a piaci forinthitelek esetében volt érezhető javulás.

Az egyéni gazdaságok hitelállománya 360,7 milliárd forintra esett vissza, főként a beruházási hitelek csökkenése miatt.

A társas vállalkozások esetében a hitelállomány 640,5 milliárd forintra csökkent, miközben a frissen felvett hitelek értéke nőtt. A társaságok jellemzően hosszú lejáratú forgóeszközhiteleket vettek igénybe, főként az állattenyésztési ágazatban.

Hitelállomány

Forrás: AKI

Élelmiszeripar: mérséklődő hitelállomány, élénkülő hitelfelvétel

Az élelmiszeripar hitelállománya 4,3 százalékkal csökkent, 710,6 milliárd forintra. Az ágazat újonnan felvett hiteleinek összege 6,4 milliárd forinttal nőtt, a kedvezményes hitelek aránya viszont alacsonyabb, mint a mezőgazdaságban. Az ágazaton belül legnagyobb arányban a gyümölcs- és zöldségfeldolgozás, valamint a baromfihús-feldolgozás vett fel hitelt.

Kockázatok és portfólióminőség

Bár a nemteljesítő hitelek aránya a legtöbb alágazatban csökkent, a mezőgazdasági hitelportfólió minősége összességében romlott. Az értékvesztéssel való fedezettség csökkent: 2,7 százalék a mezőgazdaságban, 5,7 százalék az élelmiszeriparban. A csődráta ugyan alacsonyabb volt, mint a nemzetgazdasági átlag (mezőgazdaság: 3,7%, élelmiszeripar: 4,2%), de egyes szektorokban emelkedett a kockázat.

Indexkép: Shutterstock