Szabó Zoltán kiskunmajsai gazdálkodó szerint az idei évben a sáskajárás nemcsak korábban kezdődött, de soha nem látott mértékű kárt is okozott a tavaszi vetésekben. A jelenség immár harmadik éve visszatérő probléma az alföldi térségben, de az utóbbi hetekben olyan intenzitást ért el, hogy a hatóságok szükséghelyzeti növényvédelmi engedélyeket is kiadtak a védekezésre.
„Brutális módon elszaporodtak”
„Ez már a harmadik év, de idén minden eddiginél korábban kezdődött” – mondta el lapunknak Szabó Zoltán, aki harminc hektáron gazdálkodik Kiskunmajsa térségében. Tapasztalatai szerint a sáskajárás évekkel ezelőtt még csak augusztus közepén vált érzékelhetővé, tavaly már augusztus elején, idén viszont már június óta jelen vannak a tömegekben érkező rovarok.
„A vándorsáskák a talajból kelnek, ott is telelnek, és egyre hatványozódik a jelenlétük” – fogalmazott a gazda, aki szerint a rovarok nemcsak elszaporodtak, hanem egyre hosszabb időn keresztül aktívak, így egyre nagyobb veszélyt jelentenek az alföldi növényállományra.
Bab, paprika, kalászos – minden, amiben még van nedvesség
„Korábban nem okoztak gazdasági kárt, mert augusztusra már nem maradt kint érzékeny kultúra” – magyarázta Szabó. Idén azonban a hideg tavasz miatt később indult a vegetáció: a tavaszi vetések elhúzódtak, így a sáskák már fiatal, sérülékeny növényekben okoztak károkat.
A támadások a babot, paprikát és más bokros kultúrákat is érintették. „A babtábla szélét teljesen lerágták. A szomszédban a paprikapalántákat is megtépázták, amelyek még meg sem tudtak rendesen erősödni” – mondta.
A helyzet különösen súlyos ott, ahol a gyomosodás ellen már hatékony gyomirtást végeztek: a sáskák ugyanis először a gyomokat rágják le, majd, ha azok elfogytak, rámozdulnak a termesztett növényekre is. „A napraforgót jobban szerették, de miután az elfogyott, a bab lett a következő áldozat” – magyarázta Szabó Zoltán.
Mindent tarra rágnak Fotó: Agroinform.hu
A hőség és a gyepek is kedveznek a sáskák terjedésének
A gazda szerint a vándorsáskák különösen kedvelik a száraz, meleg időjárást.
Hajnalban még megbújnak, de amint melegszik az idő, mozgásba lendülnek. Olyan sok van belőlük, hogy az autó ablakát sem lehet lehúzni, mert berepülnek.
A táj adottságai sem kedveznek a védekezésnek. „Nálunk nincsenek nagy táblák, mindenhol gyep van, amit nem kezel senki. Onnan könnyen visszatelepülnek” – mondta, hozzátéve, hogy a probléma nemcsak Kiskunmajsát, hanem Kömpöc, Csólyospálos, Kígyós térségét is érinti.
Hivatalos védekezés: szükséghelyzeti engedély négy szerre
A sáskajárás nemcsak a gazdákat érinti, hanem országos növényvédelmi kérdéssé vált. A Nébih a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kezdeményezésére négy növényvédő szerre adott ki szükséghelyzeti engedélyt:
- Karate Zeon 5 CS
- Decis Forte
- Sumi Alfa 5 EC
- Mospilan 20 SG
Közülük a Karate Zeon és a Mospilan kiskerti felhasználásra is engedélyezett, így a kisebb gazdaságok és magánkertek is védekezhetnek a kártevők ellen. A készítmények felhasználása július 10. és szeptember 30. között lehetséges, a szerengedélyek kizárólag a sáskák elleni alkalmazásra vonatkoznak.
Figyelem: a kijuttatási szabályokat be kell tartani!
A Nébih felhívja a figyelmet arra, hogy a szükséghelyzeti engedély nem mentesít az alapokirat szerinti előírások betartása alól:
- a dózisokat,
- a méhkímélő technológiát,
- a kijuttatási korlátokat,
- és az élelmezés-egészségügyi várakozási időket
minden esetben szigorúan figyelembe kell venni.
Nem lehet az autón leengedni az oldalablakokat, mert rögtön berepülnek Fotó: Agroinform.hu
Évek óta gyűrűzik a probléma – és súlyosbodik
A marokkói, az olasz és a vándorsáska különösen a Dél-Alföld meleg, száraz régióiban (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád vármegyék) fordul elő tömegesen. A Nébih és a növényorvosi kamara továbbra is monitorozza az előfordulásukat, és ha szükséges, újabb intézkedéseket hoz a gazdálkodók védelme érdekében.
Szabó Zoltán úgy véli, ha nem történik átfogó és megelőző védekezés, „a probléma csak súlyosabb lesz”.
Indexkép: Shutterstock