A legrosszabb helyzetben lévő mezőgazdasági területek bordós, pirosas színekkel jelennek meg az Országos Meteorológiai Szolgálat térképein, ami a növényállomány kritikus stresszállapotára utal.

A vegetáció vízhiány esetén másképp veri vissza, nyeli el vagy engedi át az elektromágneses sugárzást. Ez a spektrális viselkedés változik meg akkor, amikor a levelek elveszítik zöld színüket, megbarnulnak, elszáradnak. A műholdas szenzorok éppen ezeket a változásokat detektálják, így pontos térképek készülhetnek az érintett területekről.

A legfrissebb vegetációs indexek nyilvánosan hozzáférhetők az OMSZ honlapján.

Veszélyben a napi melegrekord is

A július 4-i előrejelzések szerint a délkeleti országrészekben akár 40 Celsius-fokig is emelkedhet a hőmérséklet. Ez mindössze egy fokkal marad el az 1950-ben, Csongrádban mért 39,8 fokos országos napi rekordtól.

Bár egy hidegfront mögött érkezik némi enyhülés, ennek hatása főként a Dunántúlon lesz érezhető. Az Alföldön viszont nem csupán marad a forróság, de egyes térségekben tovább fokozódik is.

aszály

Fotó: HungaroMet

Záporok, zivatarok: nem jelentős a hatásuk

A fronttal érkező záporok, zivatarok legfeljebb lokálisan és átmenetileg enyhítik a szárazságot. Az aszály kiterjedése és mértéke azonban tovább nő, különösen azokban a térségekben, ahol már hetek óta nem volt számottevő csapadék.


Az aktuális veszélyjelzések és hőhullám-riasztások nyomon követhetők szintén az OMSZ oldalán.

Összefoglalás: a műholdképek vészjelzéseket küldenek

A vegetációs állapot alakulása – akár a helyszínen, akár műholdképeken keresztül – világosan jelzi, hogy az Alföld jelentős részén a növények tartós vízhiánnyal küzdenek. Ez nemcsak a hozamokra, hanem a talajállapotokra és a hosszabb távú ökológiai stabilitásra is súlyos következményekkel lehet.

A műholdas monitorozás ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy időben észleljük a legérintettebb térségeket, és ennek megfelelően alakítsuk az öntözési stratégiákat, illetve a vízgazdálkodási döntéseket.

Forrás és Indexkép: HungaroMet