Egyre több helyről érkezik bejelentés a veszélyes kullancslegyek megjelenéséről. Legutóbb Szeged környékéről számoltak be arról, hogy a sétálók a Vértó térségében hazatérve több rovart is találtak magukon. A kullancslégy nemcsak fájdalmas csípése miatt okoz kellemetlenséget, hanem azért is, mert különösen veszélyes lehet házi kedvencekre és haszonállatokra is.

Vérszívó élősködők a városban is

A kullancslégy, más néven szarvas- vagy ló-kullancslégy vérszívó külső élősködő, amely leggyakrabban madarakat, szarvasokat, lovakat és más vadon élő állatokat támad meg. Az utóbbi években azonban egyre gyakrabban fordul elő embereken és kutyákon is, különösen olyan helyeken, ahol a természetközeli és a lakott környezet összeér.

A szakértők szerint a klímaváltozás, az enyhe telek és a vándorló gazdaállatok szerepet játszanak abban, hogy a kullancslegyek már nemcsak erdők, legelők közelében, hanem kertvárosokban, parkokban, sőt nagyobb városokban is megjelennek.


Nehéz védekezni ellene

A kullancslegyek rendkívül agresszíven viselkednek: ruha alá, hajlatokba, hajba és fülbe próbálnak bebújni, ahol vaskos, horgas lábaikkal kapaszkodnak meg. Csípésük fájdalmas, és tartós duzzanatot, viszketést, ritkább esetben allergiás reakciót vagy sokkos tüneteket is okozhat.


A legnagyobb gond azonban, hogy a hagyományos rovarriasztók és permetek nem hatásosak ellenük. Ennek oka, hogy kemény, ellenálló kitinvázuk miatt nehezen pusztíthatók el, és a szúnyogriasztó készítmények legtöbbje hatástalan velük szemben.

A szakemberek javaslata szerint a kirándulók viseljenek zárt, világos színű ruházatot, és lehetőség szerint kerüljék az árnyékos, magas füves részeket. Amennyiben kullancslegyet találunk magunkon, zsebkendő segítségével ajánlott megfogni, majd körömmel összenyomni, mivel lesodrás vagy lefújás szinte lehetetlen.


Állattartóknak is figyelniük kell

A kullancslegyek jelenléte különösen problémás lehet a legelő állatoknál, vadgazdálkodásban, ló- és szarvasmarha-tartás esetén.

A rovar nemcsak stresszeli az állatokat, de sérülést, bőrelváltozásokat is okozhat, és egyes esetekben kórokozókat is képes terjeszteni, hasonlóan a kullancsokhoz.

A kártevő megjelenése komoly egészségügyi és állategészségügyi kihívást jelent, különösen nyári időszakban, amikor a legnagyobb az aktivitása. A védekezés nehézsége miatt fontos a megelőzés, a tájékoztatás és az észlelések gyors jelentése a hatóságoknak, állatorvosoknak.

Forrás: Origo

Indexkép: Wikipedia