Ezekre adtak választ a szakértők a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a MAGOSZ zalaegerszegi fórumán, ahol a hamarosan megnyíló (augusztus 28-tól lehet beadni a kérelmeket) gazdaságátadási szerződés részleteit és a hozzá kapcsolódó pályázatokat mutatták be. A résztvevők gyakorlati példákat hallhattak, a szakértők pedig egyetértettek abban: most van itt az idő a tudatos döntésekre.
Ahol a kérdezés nem gyengeség, hanem közösségi erő
A fórum házigazdája, Sabján Krisztián, a NAK Zala vármegyei elnöke köszöntötte a résztvevőket, majd Vigh László országgyűlési képviselő és Süle Katalin, a NAK országos alelnöke emelte ki: a generációváltás nemcsak agrárpolitikai kérdés, hanem emberi, családi ügy is.
Süle Katalin szerint nincs két egyforma gazdaság, ahogy két egyforma család sincs – az új gazdaságátadási rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy rugalmasan alkalmazkodik az egyéni élethelyzetekhez.
„Nem sablont kínálunk, hanem lehetőséget. De az a gazda tud élni vele, aki őszintén kimondja, hogy változásra van szükség” – fogalmazott.
Derdák Gábor, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke Fotó: NAK/Lévai Zsolt
Egyre kevesebb a fiatal – de lenne kinek átadni
A magyar mezőgazdaság egyik legsúlyosabb problémáját Derdák Gábor, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke foglalta össze: a gazdák átlagéletkora 58 év, és minden harmadik már nyugdíjaskorú.
Ha nem segítjük a fiatalokat a gazdaságok átvételében, a boltok polcain külföldi élelmiszerek lesznek. De van kinek átadni – csak a lehetőséget kell biztosítani számukra – hangsúlyozta.
Dr. Farkas Diána: A gazdaságátadás több mint szerződés – ez egy élet munkájának továbbadása
Az új típusú gazdaságátadási szerződést Dr. Farkas Diána, a NAK vezető földügyi szakértője mutatta be részletesen. Előadása végigvezette a résztvevőket azon, mit, hogyan és kinek lehet átadni, milyen jogi és gyakorlati lépéseken keresztül.
Mit lehet átadni?
Tulajdonképpen szinte mindent, ami a gazdaság része:
- földtulajdont vagy használati jogot,
- gépeket, eszközöket, állatállományt,
- terménytárolókat, épületeket,
- szerződéseket, tagságokat,
- futó pályázatokat, támogatásokat, hiteleket.
A szerződéshez kötelezően részletes vagyonleltár készül, ami pontosan felsorolja, mit tartalmaz az átadás. Ez nemcsak jogi, hanem családi szempontból is fontos – segít megelőzni a későbbi vitákat.
Dr. Farkas Diána, a háttérben Sabján Krisztián és Dr. Nagy Viktor Fotó: NAK/Lévai Zsolt
„Ez nem egy adásvétel, hanem teljes jogutódlás – az új gazda mindenbe belép, a régi pedig méltósággal kiléphet” – fogalmazott Dr. Farkas Diána.
- Az átadó lehet 60 év feletti őstermelő, egyéni vállalkozó vagy cégvezető, aki legalább 10 éve működtet mezőgazdasági vállalkozást.
- Az átvevő lehet hozzátartozó vagy egy olyan fiatal (50 év alatt, ideiglenesen 60 évig), aki bizonyítottan képes folytatni a gazdálkodást – szakmailag, emberileg és jogilag is.
A szerződést ügyvéd készíti, majd azt az illetékes vármegyei kormányhivatal bírálja el. Ha minden rendben, a földhivatalban a tulajdon vagy használat átvezetésével beáll a jogutódlás.
És ami még ennél is fontosabb:
Nincs illeték, nincs áfa, nincs személyi jövedelemadó, még akkor sem, ha földet, gépet vagy más vagyont is tartalmaz az átadás.
A szerződéshez csatolt leltár ugyan értékalapú, de nem jár adózási kötelezettséggel.
Együttműködési időszak is beépíthető: ha a felek úgy döntenek, a régi és az új gazda akár 5 évig közösen működtetheti az üzemet, mielőtt az átadás teljes joghatállyal érvénybe lép.
Cseh Tibor András: Az átadás nem elbúcsúzás, hanem újrakezdés a fiatalokkal
A NAK alelnöke, Cseh Tibor András konkrét családi példákon keresztül mutatta be, hogyan néz ki a gazdaságátadás a gyakorlatban. Egyebek közt elmondta:
Cseh Tibor András Fotó: NAK/Lévai Zsolt
- Az átadó akár meg is tarthatja földtulajdonát, de a használatát át kell adnia.
- Az átvevő minden szerződést, engedélyt, gépet, pályázatot átvehet egy jognyilatkozattal.
- Egyetlen személy lehet az átvevő – ez biztosítja az átlátható, egyszemélyes működést.
„Ez nemcsak egy hivatalos ügylet. Ez annak kimondása, hogy bízunk a fiatalban. És ha ezt jól csináljuk, akkor nemcsak a föld marad meg, hanem a jövő is” – fogalmazott.
Pályázatok: pénz is van az átadáshoz
Dr. Nagy Viktor, a MAGOSZ szakmai titkára beszámolt a hamarosan induló két legfontosabb támogatási formáról:
Gazdaságátadó támogatás:
- max. 14,6 millió Ft szabadon felhasználható összeg az átadónak,
- a szerződés előkészítésére, ügyvédi díjakra, adminisztrációra fordítható.
Fiatal gazdák beruházási támogatása:
- akár 75 millió Ft támogatás új eszközökre, építkezésre,
- 80%-os támogatási intenzitás,
- decemberi pályázatnyitással számolnak.
Az előadók hangsúlyozták: ezek a források történelmi léptékűek, és a mostani jogszabályi környezet az elmúlt évtizedek legkomplexebb lehetőségeit kínálja a gazdák számára.
Nagy volt az érdeklődés a fórumon Fotó: NAK/Lévai Zsolt
A legfontosabb döntések nem a hivatalokban születnek
A fórum zárásaként elhangzott: a gazdaságátadás elsősorban nem jogi, hanem családi és lelki kérdés. Ahogy többen is fogalmaztak: a legnagyobb lépés az, amikor a gazda leül a családjával, és kimondja – „elérkezett az idő”.
A fórum előtt sajtótájékoztatóra is sor került. Ezen Sabján Krisztián vármegyei elnök kiemelte: a gazdaságátadás támogatására előkészített program éveken átívelő szakmai, jogi és gyakorlati munka eredménye. Hangsúlyozta, hogy az átadásoknak méltó, tudatos és fenntartható módon kell megtörténniük, és ebben a gazdák segítségére lesznek a kamara szakemberei, falugazdászai is. Süle Katalin, a NAK országos alelnöke hozzátette: céljuk, hogy az értékteremtő munka folytatódjon a magyar mezőgazdaságban, és a fiatal gazdák jövőképet kapjanak a gazdaságátvételhez.
Sabján Krisztián, Süle Katalin és Vigh László Fotó: Agroinform/Horváth Attila
Mivel minden gazdaság más és más, fontos, hogy az érintettek tisztában legyenek saját lehetőségeikkel és döntési szabadságukkal. Vigh László országgyűlési képviselő felszólalásában arra figyelmeztetett: nem engedhetjük, hogy évtizedek alatt felépített, jól működő családi gazdaságok tűnjenek el pusztán azért, mert nincs, aki átvegye azokat. Sabján Krisztián végül kérdésünkre válaszolva azt mondta: a gazdaságátadás programja iránt nagyjából háromszor akkora az érdeklődés, mint amekkorát a fiatal gazda pályázat kapcsán tapasztaltak.
Indexkép: Shutterstock