Kapuvár térségében, 2025. július 31. és augusztus 4. között, csapadékmentes időjárás esetén szennyvíziszap-szállítást végeznek. A telepen keletkezett, előkezelt szerves iszapot az érvényes hatósági engedély birtokában közeli külterületi szántóföldön terítik le, majd 24 órán belül bedolgozzák – tájékoztat a szolgáltató. A kezelés természetéből adódóan szaghatás előfordulhat, ezért kérik a környéken élők és közlekedők türelmét és megértését.
Hol és milyen földre kerül az iszap?
A kijuttatás kizárólag engedélyezett külterületi szántóföldeken történik – ezek lehetnek magán vagy állami tulajdonú földek, amennyiben a használó rendelkezik a megfelelő jogi és környezet-egészségügyi engedéllyel. A Nemzeti Jogszabálytárban található 50/2001. (IV. 3.) kormányrendelet kimondja, hogy a mezőgazdasági hasznosítású szennyvíziszap csak olyan földeken alkalmazható, amelyek külterületi besorolásúak (például szántók, legelők), és előzetes hatósági bejelentés alapján – kezelés után – bedolgozásra kerülnek.
Milyen szabályokat kell betartani?
Az iszapot előzetesen kezelni kell (biológia, hő- vagy kémiai eljárással), és csak megfelelő mikrobiológiai paraméterekkel meghatározott, engedéllyel rendelkezők használhatják fel. A kijuttatást megelőzően legalább két munkanappal értesíteni kell a talajvédelmi hatóságot a kijuttatás tervezett helyéről, mennyiségéről és időpontjáról. Ez a szervesanyag-utánpótlás hatósági felügyeletét biztosítja.
Van-e környezeti hatása?
- Pozitív: az előkezelt szennyvíziszap jelentős tápanyag‑ és szervesanyag‑utánpótlásként szolgálhat. Javítja a talajszerkezetet, csökkentheti a műtrágyaigényt, és hosszú távon növelheti a talaj termőképességét.
- Negatív: ha helytelenül kerül kijuttatásra, vagy túl nagy mennyiségben, növelheti a kimosódás kockázatát, szennyezheti a felszíni vagy felszín alatti vizeket. A szabályozások célja ezt minimalizálni, ezért jelennek meg az egyre szigorúbb engedélyezési előírások.
Kapuvár és Szárföld lakóinak tudnivalók
Csapadékmentes napokon kerül sor az iszapszállításra, így előfordulhat átmeneti szaghatás Kapuvár és a közeli Szárföld térségében. Kérik a lakosság megértését, amennyiben a levegő átmenetileg kellemetlen szagú lesz.
Forrás: kisalfold.hu
Indexkép: Shutterstock