A vízvisszatartás korszakváltás a magyar vízgazdálkodásban, amely azonban nem most, hanem hosszú évtizedekkel ezelőtt kezdődött – jelentette ki V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára a Duna-völgyi főcsatorna partján tartott sajtótájékoztatón, amelyet a Közép-homokhátsági szikes tavak vízpótlásáról tartottak.



Az államtitkár felidézte, hogy a második világháború előtti időkből származó, együttműködésen alapuló Tisza-Körös-völgyi vízgazdálkodási rendszer Európa egyik legnagyobb vízvisszatartási kezdeményezése volt. Az elmúlt 15 évben 33 nagyprojekt keretében 170 milliárd forintot fordított Magyarország a vízkészletek növelésére. A programok között szerepel például Debrecen vízpótlása, a Mosoni-Duna torkolati műtárgyának építése, valamint az Ős-Dráva program – sorolta.

Mint elmondta, "bizonyíték erre, hogy a vízügyi ágazat rendelkezésére álló mintegy 180 milliárd forintból 105 milliárd közvetlenül a vízkészletek növelését szolgálja". Ehhez társul az a "67 milliárd forintos csomag, amelyet a kormány közelmúltbeli döntése nyomán a Homokhátság vízpótlására fordítanak" – hangsúlyozta.



Hozzátette, hogy a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság is kiemelten kezeli ezt az ügyet, mivel "ez nem csupán az itt élők, de mindenki közös felelőssége".

A források között szerepelnek aszályvédelmi alapok és 10 milliárd forint értékű támogatás a vízügyi rendszerek helyreállítására. Az államtitkár szerint a klímaváltozás következményei, így a megváltozott csapadékmegoszlás és a vízhozamok ingadozása, új megközelítést igényelnek. Ennek részeként jött létre a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság, amely hosszú távú, felelős megoldásokat keres a vízgazdálkodási kihívásokra. "A 2022-es aszály után 2024-ben egyszerre volt a Dunán az évtized árvize, míg a Tiszán súlyos vízhiány" – hozta példaként.



Az önkormányzatok, civil szervezetek és nemzeti parkok is jelentős szerepet vállalnak a vízgazdálkodásban, együttesen mintegy 70 milliárd forint értékben. Ezeket az összegeket figyelembe véve összesen 242 milliárd forint értékű fejlesztés zajlik jelenleg az országban, amelyek közvetlenül a vízkészletek fenntartható kezelését szolgálják. A projekteket hosszú előkészítési munka előzte meg, nem pedig "ezeket valaki sebtében néhány hete vagy hónapja találta ki" – jegyezte meg.



Font Sándor, a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta: a vízpótlási program 6000 hektár területet, 9 települést és közel 20 ezer lakost érint. A fejlesztés lényege, hogy a Duna-völgyi főcsatornából egy duzzasztómű révén másodpercenként egy köbméter vizet juttatnak el húsz kilométeres vezetéken keresztül a jelenleg kiszáradt szikes tavakba. A beruházás célja ökológiai egyensúly helyreállítása, vizes élőhelyek létrehozása és a talajvízszint csökkenésének megállítása, vagy akár visszafordítása – emelte ki a képviselő.

Indexkép: MTI/Ujvári Sándor