"A kereskedelmi szektor szereplőinek 27 százaléka készül áremelésre" – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb elemzéséből. Mint írják annak ellenére, hog 2025 első félévében általánosságban csökkent az áremelési szándék a legtöbb ágazatban, a kereskedelemben újra erősödik a drágulási nyomás. A júniusi árképzési várakozások ugyan nyolc havi mélypontra estek vissza, ám a szektor továbbra is súlyosan kitett a költségek emelkedésének.
A felmérés során a megkérdezett kereskedelmi cégek 27 százaléka tervez áremelést, míg mindössze 8 százalékuk gondolkodik árcsökkentésben. Ez az arány jól tükrözi, hogy a vállalkozások egyre nehezebben tudják kompenzálni a rájuk nehezedő gazdasági terheket.
A kereskedők szerint a kormányzati árrésstop és különadó komoly veszteségeket okoz, amelyeket részben kénytelenek a fogyasztókra áthárítani.
Ezt a folyamatot tovább súlyosbítja, hogy a beszállítók is rendszeresen emelik áraikat, és a vállalatok többsége további áremelkedésre számít az üzemanyagok, tüzelőanyagok, élelmiszerek és vegyiáruk esetében.
A kereskedelmi szektor szereplőinek 27 százaléka készül áremelésre – fotó: pexels.com
Bár a gyenge kereslet több területen, például az építőiparban, visszafogja az áremeléseket, a magas energiaárak, a bizonytalan ellátási láncok, valamint a növekvő bér- és adóköltségek továbbra is komoly inflációs nyomást okoznak.
Az építőiparban azonban más a helyzet: az állami beruházások visszaesése, a lakásépítések és -felújítások csökkenése miatt kevésbé jellemző a drágítás. Ebben az ágazatban a cégek 14 százaléka tervez áremelést, ugyanennyien viszont csökkentést.
Az iparban és az üzleti szolgáltatások területén szintén mérséklődtek az árvárakozások, de továbbra is óvatosság jellemzi a szereplőket.
Forrás: GKI
Indexkép: pexels.com