Egy ökológiai kertben minden többfunkciós, még a virágok is, hiszen a segítségükkel igazi rovarparadicsomot varázsolhatsz a környezetedbe. Egy jól megválasztott növénnyel akár négy-öt hasznot is bezsebelhetsz: díszíthet, gyógyíthat, javíthatja a talajt és rovarokat vonzhat.

Harmonikus együttműködés a természettel

A rovarok hasznosak, a természet kulcsszereplői, ezért védeni, táplálni kell őket.

De miért is olyan lényeges a folyamatos jelenlétük a kertünkben?

  • Beporzás – méhek, lepkék, darazsak és más rovarok nélkül nem lenne termés, hiszen a világ élelmiszer-növényeinek csaknem 75%-a rovarbeporzást igényel. Ez egyaránt létfontosságú a mezőgazdaság és a vadon élő növények szaporodásának a szempontjából.
  • Lebontás, tápanyag a talajban – a rovarok nagy része – például a ganajtúrók, egyes lárvák és a hangyák – hozzájárulnak az elhalt növényi és állati anyagok lebontásához, ezzel biztosítva a tápanyagok visszajutását a talajba. A lebontás is lényeges tényező, amiben segítségünkre lehetnek az ízeltlábúak.
  • Fontos elemek a táplálékláncban – a rovarok alapvető táplálékforrást jelentenek a madarak, a kétéltűek, a hüllők és sok kisemlős számára. Hiányuk az egész ökoszisztéma összeomlását okozná.
  • Talajépítés – egyes talajlakó rovarok (pl. a hangyák, a lárvák) javítják a talaj szerkezetét és szellőzését, így segítve a növények fejlődését és a víz bejutását.
  • Biológiai védekezés – számos rovar – pl. a katicabogarak, a fátyolkák – a kártevők természetes ellenségei. Segítségükkel csökkentheted a vegyszerek használatát.

Rovarmágnesként működő növényeket minden kertbe!

A rovarok jelentősége egyértelmű, így egy ökológiai szempontokat is figyelembe vevő kertben kézenfekvő, hogy nekik is kedvezni akarunk, amit a megfelelő növények kiválasztásával meg is tehetünk. Az alábbiakban olyan növényeket gyűjtöttünk csokorba, amelyek akár többfunkciósak is lehetnek: zöldtrágyaként, gyógynövényként, fűszerként is teszik a dolgukat, mindemellett szeretik őket a rovarok.

Borágó (Borago officinalis)

Őshonos Afrikában, Kis-Ázsiában és Dél-Európában, de világszerte ismerik és termesztik. Különleges, csillag alakú, kék virágai vannak, ezért dísznövényként is ültetik. Fiatal levelei és virágai ehetőek, így azok gyakran használják salátákhoz, levesekhez, italokhoz, de sütemények díszítésére is. A növény magjából nyert olaj gazdag omega-6 zsírsavakban, amelyek jótékony hatással lehetnek az ízületekre.

Teája vizelethajtó hatású, de a stressz csökkentésére is kiváló. Azonban fontos tudni, hogy a borágó pirrolizidin alkaloidokat tartalmaz, ezek nagy mennyiségben mérgezőek lehetnek a májra.

borágó

Borágó (Borago officinalis) – fotó: pixabay.com

Sarkantyúka (Tropaeolum majus)

Gyakran ültetik a kertekbe és balkonokra. Virágai élénk színűek – sárga, narancssárga, piros vagy skarlátvörös árnyalatokban pompáznak. A Peruból származó növényt a spanyol hódítók hozták be Európába a XVII. században.

Dekoratív és ehető: a virágai és a levelei nyersen fogyaszthatók, salátákhoz vagy díszítésként is használhatók. Ízük a retekre emlékeztet. Antibakteriális hatású, népszerű a biokertészetben is, mert  elriasztja a kártevőket.

A napos vagy félárnyékos helyen érzi jól magát, a talaj minőségét illetően nem válogatós. Magjait tavasszal célszerű elvetni,  gyorsan növekszik, kúszónövényként is nevelhető. Távol tartja a levéltetveket és a hangyákat, remek talajtakaró és társnövény.

Sarkantyúka (Tropaeolum majus)

Sarkantyúka (Tropaeolum majus) – fotó: pixabay.com

Macskamenta (Nepeta spp.)

Aromás levelei és virágai különösen vonzó a macskák számára, nepetalakton nevű vegyülete eufóriát okozhat náluk. A növény virágai lehetnek kékek, fehérek vagy rózsaszínűek. Könnyen gondozható, szárazságtűrő, napos vagy félárnyékos helyeken érzi jól magát. Gyógynövényként is használják, stresszoldó teaként vagy emésztési problémák kezelésére alkalmas. Hosszan virágzik, rendkívül igénytelen.

Macskamenta (Nepeta spp.)

Macskamenta (Nepeta spp.) – fotó: pixabay.com

Cickafark (Achillea millefolium)

Évelő gyógynövény,  Európában és Ázsiában őshonos, gyakori réteken, legelőkön, utak mentén. Virágai fehér vagy rózsaszín árnyalatúak, júniustól szeptemberig virágoznak. Népszerű dísznövény és gyógynövényként is közismert, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és emésztést segítő hatásai miatt.

A gondozása egyszerű: csak napos helyet és jó vízelvezetésű talajt igényel. Ma már sok színben és formában kapható, legfőbb vonzereje, hogy számos hasznos rovar – pl. a fátyolkák, a fürkészdarazsak – rajong érte.

Cickafark (Achillea millefolium)

Cickafark (Achillea millefolium) – fotó: pixabay.com

Izsóp (Hyssopus officinalis)

Illatos, dekoratív, gyógyhatású, valódi rovarmágnes. Az évelő, aromás gyógynövény a Földközi-tenger térségéből származik, amit gyakran használnak fűszerként, gyógynövényként és dísznövényként is.

50-70 cm magasra nő, virágai liláskékek, de vannak fehér és rózsaszín változatai is. Júniustól szeptemberig virágzik, vonzza a méheket, lepkéket, emiatt mézelő növényként is ültetik.

Gyógyászati célokra is alkalmazható: ismert a köhögéscsillapító, az emésztést segítő és a gyulladáscsökkentő hatásai miatt. Fűszerezhetünk vele leveseket, húsételeket és salátákat, de jellegzetesen erős íze miatt csak mértékkel szabad használni.

izsóp

Izsóp (Hyssopus officinalis) – fotó: pixabay.com

Facélia (Phacelia tanacetifolia)

A facélia, vagy mézontófű kiváló zöldtrágya, ismert talajjavító, sokan alkalmazzák méhlegelőként. Gyorsan nő, sok nektárt ad, rendkívül sokoldalú egynyári növény, amely Észak-Amerikából származik, virágai gazdagok nektárban és pollenben, a belőle készült méz finom és aromás. Gyomelnyomó hatású, és védi a talajt az eróziótól.

Viszonylag igénytelen, jól alkalmazkodik különböző talajtípusokhoz. Napos vagy félárnyékos helyen egyaránt jól érzi magát.

Facélia (Phacelia tanacetifolia)

Facélia (Phacelia tanacetifolia) – fotó: pixabay.com

Vasfű (Verbena officinalis/bonariensis)

Magasra nő, sok apró virága van, amelyeket a pillangók és a méhek nagyon szeretnek. Rovarvonzó tulajdonsága és gyógyhatásai miatt érdemes minél jobban megismerni.

A vasfű (Verbena officinalis és Verbena bonariensis) két különböző, népszerű növényfaj, amelyek dísznövényként és gyógynövényként is közkedveltek.

A Verbena officinalis (közönséges vasfű): Európában őshonos, apró, lilás virágai hosszú szárakon nyílnak. Gyulladáscsökkentő, stresszoldó és emésztést segítő hatásai miatt sokan alkalmazzák.

A Verbena bonariensis (ernyős vasfű): Dél-Amerikából származik, népszerű dísznövény, júniustól az első fagyokig vonzza a pillangókat, méheket.

Vasfű (Verbena officinalis / bonariensis)

Vasfű (Verbena officinalis / bonariensis) – fotó: pixabay.com

Méhbalzsam (Monarda)

Alapvető eleme a rovarbarát kerteknek, a beporzók képtelenek ellenállni neki. Alkalmazható gyógyászati célra is, fertőtlenítő hatású.

Élénk színű, bozontos virágai látványos vörös, rózsaszín, lila vagy fehér árnyalatokban pompázhatnak – levelei enyhén mentolos ízűek, így felhasználhatók salátákhoz, italokhoz vagy süteményekhez.

Méhbalzsam (Monarda)

Méhbalzsam (Monarda) – fotó: pixabay.com

Bármit is válasszunk, mindig érdemes a többfunkciós lehetőségeket szem előtt tartanunk: a fenti növények szépek, rovarmágnesként viselkednek, gyógynövények, fűszernövények, talajtakarók vagy zöldtrágyák.

Forrás: greendex.hu

Indexkép: pixabay.com