Az IFA W50 legendás keletnémet teherautó idén ünnepli 60. születésnapját. A szocialista haszonjármű-gyártás csúcsmodellje 1965 és 1990 között készült és bár eredetileg öttonnás teherbírásúra tervezték, a típus strapabírása, sokoldalúsága és egyszerűsége miatt szinte minden iparágban elterjedt – a magyar rendőrség még rohamkocsiként is használta. A típusról Török Andor gépgyűjtő-gazdálkodó is mesélt az Agroinformnak: szerinte az IFA nemcsak a múlt, hanem a vidéki túlélés része is.

A keletnémet mérnöki racionalitás szimbóluma

A W50-es fejlesztése az NDK járműiparának egyik legnagyobb dobása volt. A modell nevét a Werdauban zajló gyártás (W) és az öttonnás teherbírás (50 mázsa) után kapta. Elődjét, a W45-öt még az IFA H6B busz alapján építették meg 1962-ben, de a sorozatgyártásra érett W50 már saját konstrukció volt, amely 1965-től indult útnak.

A teherautót 6,56 literes, vízhűtéses dízelmotor hajtotta, 110 lóerővel. A végsebessége 83 km/h volt, gyári fogyasztása 20–25 liter/100 km. A motor az ülések közé építve kapott helyet, amely télen kellemes meleget, nyáron viszont forró fülkét jelentett a sofőröknek.

Típusvariációk minden élethelyzetre

Az IFA W50 létravázas kialakítása lehetővé tette, hogy szinte bármit ráépítsenek. Legismertebb változatai:

  • fixplatós és ponyvás teherautó,
  • billenőplatós kivitel,
  • nyerges vontató,
  • dobozos, hűtős felépítmény,
  • tűzoltóautó, darus jármű,
  • csapatszállító és rohamkocsi,
  • mezőgazdasági célú géphordozó vagy tartálykocsi.


IFA

IFA W50 LA/Z3SK5ND + HW 60.11 Repce szállításban Nemesszalókon Fotó: Magyar Mezőgéparchívum

A típus elérhető volt 4×2 és 4×4 kerékképlettel is. Ez utóbbi különösen kedvelt volt nehéz terepen, főleg a mezőgazdasági termelésben. A kipufogófék, az opciós differenciálzár és a mechanikus sebességváltó egyszerű, de megbízható konstrukcióvá tették.

Magyar szolgálatban – a rendőrségtől a mezőgazdaságig

Hazánkban az IFA W50-ből a mezőgazdaságban, az építőiparban és a közszolgáltatásokban is dolgozott jó néhány példány. Az egyik legismertebb magyar alkalmazás azonban a rendőrségi rohamkocsiként való bevetés volt a ’80-as években. A csapatszállító felépítménnyel szerelt járművek a tüntetésbiztosítás és a közrendvédelmi bevetések eszközei lettek – erről több fotó is fennmaradt, például a Petőfi Csarnok előtt vagy a Vörösmarty téri ünnepségeken.


Török Andor gyűjtő: „Ez az IFA már a család része”

A 60 éves évforduló kapcsán Török Andor ismert járműgyűjtőt idézzük, aki szintén büszke IFA-tulajdonos:

„Ez volt az első L60-as IFA, ami Magyarországra bejött. Az OMÉK kiállításon mutogatták 1988-ban, és sikerült a németekkel úgy megegyezni, hogy a négyhengeres IFA áráért odaadták, csak ne kelljen nekik visszavinni az NDK-ba – így került hozzám.”

A jármű a mezőgazdasági felhasználás előtt még hosszú ideig a Strabag telepekre hordott sódert – 28 éven át.

„Rengeteget futott, de ma sincs egy olajcsepp se alatta. A fülkéje eredeti festés, a platót már festettük – ennyi. A másik IFÁ-nk, amit leejtettek a vagonról, féláron lett a miénk, azt mi karosszériáztuk ki, vetőgépek töltésére használjuk. Kevés kilométer van benne, de még mindig dolgozik.”

Andor külön kiemelte, hogy van egy összkerekes MAN-IFA hibridjük is, amit ’94-ben szereztek be:

„Ezzel hordjuk be a kombájnoktól a terményt. Most épp vizes tartály van rajta, a vegyszerezőt szolgálja ki. Ha ez nem volna, még két traktor kéne a beszállításhoz – és emberhiánnyal mi is küszködünk. Ez óriási segítség.”



A típus öröksége: 571 ezer példány, 40 ország, 240 modellváltozat

1990-ig összesen 571 800 darab W50 készült, és a típus több mint 40 országba jutott el, gyakran országspecifikus módosításokkal. A ’80-as évek végén a gyár már párhuzamosan gyártotta a modernebb L60-as változatot is, de a rendszerváltás és a piaci viszonyok végül mindkét típus sorsát megpecsételték.

A mai napig több példány fut működőképes állapotban – gyűjtők, mezőgazdasági kisüzemek, erdőgazdaságok büszkeségeként.

Egy gép, amely túlélte a rendszert – és a gazdáival maradt

Az IFA W50 nem csupán teherautó volt. Egy korszak szimbóluma lett – a kelet-európai munkagép, amely valóban dolgozott, és a legmostohább körülmények között is teljesített. Ma, 60 évvel a születése után is akad, aki IFÁ-val dolgozik. És olyan is, aki csupán csak nem engedi el – mert története van vele.

Indexkép: Magyar Mezőgéparchívum