A provokatív kérdést dr. Sipos Marianna, a Debreceni Egyetem adjunktusa tette fel előadásában a PREGA konferencián. Ami a választ illeti: külföldi tapasztalatokat osztott meg a közönséggel.
Az agrofotovoltatikus rendszerek a gyümölcstermesztésben is használhatók, erre irányította rá a figyelmet az energiaválság. Az előadó rámutatott: tehetünk napelemparkot a gyümölcsültetvényünk fölé, és csak gondos tervezés kérdése, hogy ezzel megduplázzuk-e a területünket.
Érdemes megvizsgálni:
- az égtáji kitettséget,
- a homogén megvilágítottságot - ez a kulcskérdés,
- a támrendszer magasságát,
- a panelszélességet és annak elhelyezését,
- a transzparencia mértékét,
- a forgatás lehetőségét.
Német és francia források alátámasztják: 25-30 százalékos megvilágítottság-csökkenéssel kell számolni ilyen napelemparkok telepítésekor, ugyanakkor megfelelő növényválasztással kellő termésmennyiség és -minőség is elérhető.
Számolni lehet azzal is, hogy tavasszal 1-3 Celsius-fokot emel a mikroklímán a rendszer, tehát csökkenti az elfagyás veszélyét, sőt a panelek alatt a páratartalom is kissé magasabb. Részben a jégeső ellen is véd. S mivel közvetlen csapadék nem éri a növényeket, a gombás megbetegedések valószínűsége is csökken. Értelemszerűen korábban történik a rügyfakadás, és kitolódik a vegetációs időszak is, a szüret pedig 1-2 héttel is eltolódhat.
A nyári hőség 2-4 Celsius-fokkal csökkenthető a napelempanelek alatt, magas marad a páratartalom, és a napégés veszélye csökken. Szintén fontos: elhúzódik az érési idő, de ez a panelek dizájnjától is függ, hiszen másképpen árnyékolnak. Praktikus megoldás, ha a lehulló csapadékot is össze tudja gyűjteni a napelempark.
Az előadó kihangsúlyozta, hogy az agrofotovoltatikus rendszerek használatával:
- kevesebb vizet használ a termelő,
- hatékonyabban hasznosítja a területét,
- csökkenti az energiafüggőségét.
Alapszabály azonban: mindent az adott termőhelyre tervezzünk meg, hogy a termésmennyiség és -minőség is megfelelő legyen.
Indexkép: Agroinform