A patkányok és az egerek sem azok az állatok, amelyeket szívesen fogadunk a házunkban, vagy a kertünkben. Pedig sajnos egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy bejutnak hozzánk. Azonban van rá megoldás, hogy elkerüljenek minket.
Ezt kell tennünk, hogy ne legyen patkány vagy egér a házban, kertben
A legfontosabb, hogy mindig legyünk nagyon figyelmesek, éppen ezért ne elégedjünk meg annyival, hogy úgy tűnik, nincs egér vagy patkány a házunkban, kertünkben. Ezért tegyünk ki csapdákat, hogy megtudjuk az igazságot. Lehetnek ezek élve elfogók, ragasztócsíkkal ellátottak és méreggel ölők is. Azonban arra nagyon ügyeljünk, hogy ezekhez ne férjenek hozzá a gyerekek és a háziállataink sem, hiszen a mérgek számukra is veszélyt jelentenek. Sőt, a mérgezett állatok eljuthatnak a házikedvenceinkig, akik megehetik őket, ezért a méreg nagyon veszélyes választás.
Szintén fontos, hogy legyen a kert és az otthonunk is rendezett, hiszen minél több a búvóhely, a törmelék, a szemétkupac, annál komfortosabban érzik magukat a kártevők. A macska és a kutya jelenléte is lehet elrettentő lehet az egerek és a patkányok számára.
Vannak remek házi módszerek is, azonban ezek hatásossága nem ér fel a profi csapdákéval. Sokan használják a dió és üveg kombinációt, mely során ha az egér rágni kezdi a diót, az üveg ráborul, így élve lehet elfogni. Sokan keserűmandula, fokhagyma vagy borsmenta segítségével próbálják meg elűzni a patkányokat és egereket, míg máshol erős szagot árasztó rongyokat tesznek a lyukba az állatok elriasztására.
Ha nagy a baj, érdemes mielőbb szakembert hívni, aki nem csak a felnőtt egyedeket képes elpusztítani, de a fészkeket is fel tudja kutatni. Arra is ügyeljünk, hogy a kukát mindig zárjuk le, hiszen könnyen odaszokhatnak a rágcsálók és utána már rendszeresen fel fogják keresni a kertünket az ingyen eleségért.
Ellenőrizzük a vezetékeket is
Mivel a patkányok kedvelik a farakásokat, érdemes azokat nem közvetlenül a földön, hanem 20-30 centiméteres magasságban tárolni. Ha kevesebb a lom a kertben, a fészerben vagy a házban, jóval kisebb az esély, hogy az egerek vagy patkányok meg tudjanak nálunk bújni anélkül, hogy rögtön észre ne vennénk őket. A lehullott diót és gyümölcsöket is érdemes felszedni, mert ez is odavonzza a kertbe a rágcsálókat.
Járjunk nyitott füllel és szemmel, hogy mielőbb felfedezzük, ha egér vagy patkány van a házban! Fotó: Shutterstock
Tegyük a komposztládát is zárhatóvá. A kutyák és macskák ételeit se hagyjuk kint a kertben, ha nem fogyasztották el azt, mert az is oda fogja vonzani a patkányokat és az egereket. De sajnos, nem elég, ha nálunk rendezett a környezet, ha a szomszéd gyűjtögető életmódot folytat, onnan is könnyedén bejuthatnak hozzánk az egerek és a patkányok.
Sajnos, mivel a vezetékeket is megrágják, még akár lakástüzet is tudnak okozni, így ebből a szempontból is érdemes odafigyelni rájuk, és rendszeresen ellenőrizni a szekrény mögötti kábelek állapotát is. Vágjuk le a bejáratunkhoz és az ablakainkhoz közeli ágakat, hogy azon ne tudjanak bejutni a lakásba. A tűzifát se a garázsban, vagy a ház közvetlen közelében tároljuk.
patkányirtás kiemelt fontosságú. Sajnos mindenhol megjelennek, legyen szó nagyvárosokról, az otthonunkról, vagy tanyákról. A patkányok közvetlen károkozásán túl még nagyobb veszélyt is jelentenek. Ahol a patkányok elterjednek, ott ugyanis nagyobb eséllyel fertőződnek meg különböző kórokozókkal a vizek, a talaj és a háziállatok, de természetesen az emberekre is veszélyt jelentenek.
Ismerd meg a patkányt
A vándorpatkány az egész Földön elterjedt, és óriási károkat okoz. Éppen ezért Magyarországon a patkányirtás törvényhez kötött, kötelező tevékenység. A vándorpatkány mellett a házi patkány is rengeteg kárt okoz. A vándorpatkány az Alpoktól északra, illetve a Földközi-tenger környéki mediterrán területeken figyelhető meg, a házi patkány viszont sokkal ritkább. A vándorpatkány inkább a szennyezettebb területeken jelenik meg, mint amilyen a csatornahálózat, vagy a pincék, míg a házi patkány az istállókba, épületekbe költözködik be inkább. Magyarországon a vándorpatkány a gyakoribb kártevő.
A patkány testhossza 20-30 cm közötti. Mivel okos állat, nehéz elfogni. Azonban mivel a fészkéhez és az útvonalához ragaszkodik, így túl tudunk járni az eszén. Általában szürkületkor indul táplálék után. Fészkeiket akár az ember közelében is kialakítják. Mivel mindenevők, az emberek által kidobott hulladékból is meg tudnak élni.
A patkány nagyon szapora állat, mivel 8 hetesen ivaréretté válnak, vemhességi idejük pedig csupán 21-23 nap, és ilyenkor általában10 utódot hoznak világra. Évente pedig akár 8 alkalommal is vemhes lehet a patkány. A patkány többféle módon kommunikál a társaival, így figyelmeztető hangokat is adnak ki, ha veszélyt éreznek.
Nagyon fontos, hogy be tudjuk azonosítani, ha patkány jár a környékünkön, ezért figyelni kell az ürülékét. A vándorpatkány ürüléke kapszula alakú, tompavégű, átlagosan 2 cm hosszú, 0,5 cm vastag, a színe barnásszürke. A házi patkány ürüléke orsó formájú, görbe és hegyes végű, átlagosan 1 cm hosszú, 0,3 cm vastag, a színe sötét.
A patkány számtalan betegséget terjeszt. A középkorban a pestis volt az egyik legveszélyesebb. Legyünk tehát alaposak, és tartsunk rendet az otthonunkban és körülötte, hogy megelőzzük a patkányok és egerek támadását!