A Duna meglepte a kutatókat: 2024 augusztusában olyan halfajt azonosítottak benne, amelyet több mint húsz éve nem láttak hazai vizeinkben. A szóban forgó ritkaság nem más, mint a homoki küllő (Romanogobio kesslerii) – és nem is egy, hanem több példányt is találtak a kutatók elektromos kecével végzett halászat során.
A váratlan visszatérés
A különleges felfedezés 2024. augusztus 6-án történt Dunavecsénél, az 1574-es folyamkilométer közelében. Sallai Zoltán, Juhász Péter és Vajda Zoltán három adult homoki küllőt azonosított a zsákmány átvizsgálásakor. A kutatók elmondása szerint a faj azonnal feltűnt a szakembereknek: nyúlánk testük, alacsony hátuk, hengeres farkuk és hosszabb bajszuk alapján rögtön gyanús lett, hogy nem a szokványos halványfoltú küllőkről van szó. A hátúszón található osztott sugarak számának megszámlálásával (mindháromnál 8 darabot találtak) sikerült végleg megerősíteni a fajazonosítást.
Az örömhír itt nem ért véget: augusztus 12-én Lipótnál, majd 14-én Dunaszigetnél újabb homoki küllőket fogtak ki. Mindez a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. által végzett Szigetköz környezeti monitorozása keretében történt, szintén elektromos kecével. Az előfordulások alapján feltételezhető, hogy a faj kóborló példányai északi mellékfolyókból kerültek a Dunába – ebben közrejátszhatott a Garamon történt súlyos szennyezés is.
Védett és különleges
Mindkét küllőfaj – a halványfoltú és a homoki – természetvédelmi oltalom alatt áll. A homoki küllő ráadásul fokozottan védett, eszmei értéke 100.000 forint.
Ismerd meg őket közelebbről:
Halványfoltú küllő: gyakori faj, május és július között ívik, 12 cm-nél ritkán nő nagyobbra.
Homoki küllő: karcsú testalkatú, szereti a sóderzátonyokat, június-júliusban ívik, 10 cm-nél nagyobb ritkán lesz.
A kutatók szerint a faj visszatérése nemcsak szenzációs hír, de egyben lehetőség is arra, hogy jobban figyeljünk értékes vízi világunk megóvására.
Forrás: pecaverzum.hu
Indexkép: Facebook-bejegyzés