A kedvező időjárási körülmények és a keresleti piac miatt még úgy is optimisták a szabadföldi zöldségágazatban gazdálkodók, hogy a szezon beindulásával árcsökkenés jön – írja a vg.hu.

Közel húsz éve nem tapasztaltak az ideihez hasonló jó csapadékellátottságot a szántóföldi zöldségtermelők mondta a lap érdeklődésére Varga István, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. Azzal együtt, hogy emiatt egyes helyeken a gombabetegségek károkat okoztak, a talajok művelhetősége, illetve a téli és tavaszi csapadékok jó termést vetítenek előre.

Varga István szerint a szántóföldi zöldségtermő terület 5-10 százalékkal növekedett, a nagyobb területről érkező többlettermés megjelenése azonban nem okoz gondot a piacon. A FruitVeB alelnöke arról is beszámolt, hogy ebben az ágazatban is nőttek a termelői ráfordítások. Ugyan a termék előállításának költsége nem elhanyagolható, de a jövedelmet nagyban befolyásolja, ki, mennyit tud spórolni a csomagoláson, az energián vagy épp a fuvarköltségeken.


A csomagolással kapcsolatban elmondta: csak az, hogy a rekeszek bekerüljenek az áruházláncokba, a teljes költség 15-20 százalékát teszi ki, ami egy kiló árura vetítve 20-30 forintot is jelenthet. Tovább növeli a költségeket a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) címén kivetett díj, ami újabb 8-10 százalékos költségnövekedést jelent.

Szerencsére azonban a szántóföldi zöldségágazatban kompenzálják a gazdálkodókat, ami például a gabonatermelők esetében nem mondható el.

Egyébként egész Európára jellemző, hogy a termékekre keresleti piac van. Egyes hírek szerint ugyan Ukrajna 20-25 százalékkal növelte zöldségtermelő területét, de nem tudni, hogy a gátszakadás és a háború további alakulása milyen kiesést fog okozni. Ukrajna egyáltalán nem elhanyagolandó tényező az európai zöldségpiacon, vöröshagymából például a világ 11-12. legnagyobb termelője, a globális 70-80 millió tonnából 2,2-2,3 millió tonnát állít elő, ebből az EU megközelítőleg 1 millió tonnát vásárol.