Volt rá példa az elmúlt években, hogy Zala vármegyében ingatlantűz lett a házilag végzett darázsirtásból, ezért a katasztrófavédelem figyelmeztet: a darazsak eltávolítása és a méhek befogása szakember feladata. Óvodák, iskolák esetében előfordul, hogy a tűzoltók is segítenek, de magánemberek csak hozzáértő szakértőkre számíthatnak biztonságosan, ugyanis a darazsak eltávolítása és a méhek befogása NEM a katasztrófavédelem feladata.

A nyár beköszöntével újra egyre több problémát okoznak a házak közelében fészkelő darazsak és méhek. Ezek eltávolítása azonban – a közhiedelemmel ellentétben – nem tartozik a katasztrófavédelem, illetve a tűzoltók alapvető feladatai közé. A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság most ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy ilyen esetekben kizárólag szakemberhez forduljanak a lakók.

Mint közölték, bár volt már példa arra, hogy óvodák, iskolák, egészségügyi intézmények esetében a tűzoltók segítséget nyújtottak a darázsfészkek eltávolításában, általában ilyenkor is inkább a helyszínen tartózkodó szakértőt segítik munkájában, aki szakszerűen tudja kezelni a veszélyes helyzetet. A katasztrófavédelem hangsúlyozza, hogy magánszemélyek ingatlanánál semmiképpen nem vállalhatják ezt a munkát, ilyenkor csakis darázsirtással foglalkozó szakembereket vagy méhészeket szabad kihívni.

A szakértők elérhetősége néhány kattintással megtalálható az interneten, többek között az Országos Magyar Méhészeti Egyesület honlapján is fent van azon méhészek listája, akik ilyen helyzetekben segíteni tudnak.

A katasztrófavédelmi igazgatóság különösen arra figyelmezteti a lakosságot, hogy ne kezdjenek házilagos darázsirtásba, mert ezek az amatőr módszerek súlyos balesetekhez, akár ingatlantűzhöz is vezethetnek. Zala vármegyében az elmúlt évek során többször is előfordult, hogy a házi készítésű füstölővel végzett darázsirtás során az épület kigyulladt, komoly károkat okozva. Bár az idei évben még nem történt ilyen riasztás, a figyelmeztetés továbbra is aktuális, hiszen komoly veszélyforrásról van szó.

Emellett az egészségügyi kockázatok sem elhanyagolhatók: a rovarok csípése nemcsak kellemetlen, de súlyos allergiás reakciókat is kiválthat. Aki tudja, hogy allergiás a rovarcsípésre, minden esetben tartsa magánál az orvos által felírt gyógyszert vagy injekciót, és csípés esetén haladéktalanul kérjen orvosi segítséget.

A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tehát nyomatékosan kéri, hogy ha valaki darázsfészket vagy méhrajokat talál otthonában, ne próbálja meg önállóan eltávolítani, hanem minden esetben forduljon szakszerű segítséghez, ezzel megelőzve a további veszélyeket.

Forrás: Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Indexkép: Pixabay