A hétvégén lehullott, helyenként jelentős mennyiségű csapadék elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy átnedvesítse a felszíni holt biomasszát, így csökkenjen az erdőtüzek kialakulásának kockázata. Ennek nyomán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság döntése értelmében szeptember 16-tól, keddtől hat vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom.
A feloldás az alábbi megyéket érinti:
- Békés
- Borsod-Abaúj-Zemplén
- Hajdú-Bihar
- Heves
- Jász-Nagykun-Szolnok
- Szabolcs-Szatmár-Bereg
Ugyanakkor két dél-alföldi megyében – Bács-Kiskunban és Csongrád-Csanádban – a lehullott eső mennyisége nem volt elegendő a szárazság mérséklésére, ezért ott továbbra is érvényben marad a tilalom.
Fotó: Shutterstock
Fontos kiemelni, hogy a korlátozás feloldása nem jelenti a tűzveszély teljes megszűnését. A szabadtéri tüzek döntő többsége emberi mulasztásból ered, ezért a hatóságok továbbra is fokozott körültekintést kérnek a lakosságtól, különösen az erdők közelében és a száraz növényzettel borított területeken.
Az aktuális tűzgyújtási szabályokról és korlátozásokról folyamatosan frissülő információ található a www.erdotuz.hu és a www.katasztrofavedelem.hu weboldalakon.
Indexkép: Shutterstock