Tovább gyűrűzik a vita annak a lengyeltóti gazdának az ügyében, aki nemrég nyílt levelében számolt be arról, hogy miként akadályozta meg az aratást egy rendőri intézkedés. Mint ismeretes már hazafelé tartottak, amikor egy rendőr adminisztratív hiba miatt – mivel a menetet nem rögzítették megfelelően az indítási naplóban – levette a munkagép rendszámtábláját, sőt még feljelentést is tett. A gép így nem indulhatott el másnap, ezzel az egész hétvégi aratási munkák meghiúsultak. 

Ezután egy másik levél is érkezett a sonline.hu-hoz, aminek a levélírója megvédte a rendőri intézkedést, és azt állította, hogy a gazda rendszám nélküli géppel közlekedett.

Egy újabb levélíró azonban a gazdát vette védelmébe

Az újabb levél írója – aki vállalta nevét, de kérte, hogy ne hozzák azt nyilvánosságra – a gazda védelmére kelt, cáfolva azt a korábban megjelent állítást, miszerint rendszám nélküli kombájnt használtak. Mint írta:

„Ez két okból sem lehet igaz, mivel biztos forrásból tudom, hogy a napokban karbantartásokat végeznek rajta. Ez azért történik, mert a tulajdonos reméli hogy néhány napon vagy héten belül ismét munkába fogja tudni állítani a kombájnt. Valamint azért sem lehetséges, mivel rendszámtábla nélkül nem közlekedhet, és ez az ott dolgozóknál prioritást élvez."

Az olvasó levelében hangsúlyozta, hogy a bejelentő által látott gép a gazdaság egy másik, ugyanolyan típusú kombájnja lehetett. A gazdálkodóknak több gépük is van, így előfordulhat, hogy egy másik kombájn végzett munkát, miközben a rendőrség által érintett gép javítás alatt áll.

További részleteket is megosztott: szerinte vasárnap dolgoztak utoljára a kombájnnal, szombaton szereltek, hétfőtől pedig az időjárás nem tette lehetővé a munkát. Ez alapján valótlan az az állítás, hogy több napon át is látták volna a gépet. Ráadásul más közeli gazdaságokban is van hasonló típusú és színű kombájn, ami szintén megtévesztő lehetett a bejelentő számára.

A levélíró szerint az előző levél névtelen forrásból származó információi nem felelnek meg a valóságnak, ezért fontosnak tartotta, hogy tisztázza a helyzetet és megvédje a gazdát a további félreértésektől.

Szerkesztőségünk is kapott egy levelet az esettel kapcsolatban egy olyan gazdától, aki 60 évnyi gazdálkodói tapasztalattal a háta mögött fejtette ki a véleményét az ügyben. 

A gazda teljes mértékben megértette a gazda felháborodását, különösen annak fényében, hogy az ilyen intézkedések nemcsak anyagi, de erkölcsi károkat is okoznak, különösen, ha hiányzik belőlük az empátia.

Hangsúlyozta, hogy a betakarításra csupán rövid idő áll rendelkezésre, így minden egyes nap kiesése komoly veszteséget eredményezhet. Számításai szerint a három napos leállás akár 22,5 millió forintos veszteséggel is járhatott.

A levélíró ugyanakkor megpróbált megértő lenni a hatósági intézkedéssel szemben is, felidézve, hogy régebben mekkora tisztelet övezte a kombájnokat, míg manapság inkább útakadályként tekintenek rájuk. Példaként a saját esetét említette, amikor hasonló helyzetben kérte és megkapta a rendőrség segítségét: a Baranya megyei rendőrség akkor felvezető járművet biztosított, hogy a kombájn biztonságosan eljuthasson a munkaterületre. Szécsaurki József ezzel a történettel azt kívánta hangsúlyozni, hogy lehet emberséggel és együttműködéssel is kezelni az ilyen helyzeteket.

Forrás: sonline.hu

Indexkép: pexels.com