A fűnyírás a szükséges rossz a kertben. Legalábbis igen kevés kerttulajdonos sorolja a kedvenc elfoglaltságai közé. Azonban van haszna is. Egyrészt jóval rendezettebb lesz általa a kert, másrészt jóval kevesebb kullancs és egyéb kártevő érzi jól magát az ápolt gyepben, nem is beszélve a kaszálékról, amit számos módon lehet hasznosítani a kertben.

Ezért ne hagyd a füvet a gyepen!

A levágott fű nagy mennyiségben van jelen a kertben, így felmerül a kérdés, hogy azon kívül, hogy zöldhulladékként megszabadulunk tőle, mire is lehet használni. A levágott fűnek számos módon hasznát vehetjük a kertben, de egyet nem tegyünk, ne hagyjuk rajta a füvön. Ha ezt nem fogadjuk meg, idővel el fogja venni a fényt és a levegőt a gyeptől, amely ki fog kopni, illetve hamarabb támadják meg gombás és egyéb fertőzések. A fűnyírás után tehát mindenképp szedjük össze a levágott füvet, akár a fűnyíró tartályában, akár utólag, felgereblyézve azt. 

Mulcsozz!

A levágott fű talajtakaróként is megállja a helyét. Az ágyások közé, vagy a növények közé szétterítve elnyomja a gyomokat, javíthatjuk általa a talaj minőségét, és segítjük megőrizni a talaj nedvességét. A talaj takarása rendkívül fontos. Segít féken tartani a gyomokat, bent tartja a talajban a nedvességet, így jóval kevesebb öntözésre van szükség. Sőt, a növények gyökereit is megvédi a túlzott hőségtől, télen pedig a fagyoktól, mivel szabályozza a talaj hőmérsékletét. Így a talajtakarással egész évben nagyon jól járunk.

Mivel a mulcs nedvesen tartja a földet, ha találunk is gyomot, azt jóval könnyebb lesz gyökerestől kihúzni. A szerves talajtakaró egy idő után komposztálódni fog, ezért is van szükség a folyamatos pótlására. A lebomlás során segíti a talaj tápanyag-utánpótlását, így a talaj szerkezete levegősebbé válik. Sokkal könnyebb lesz felásni is, hiszen porhanyós lesz, így elég meglazítani, hogy át tudjuk szellőztetni.

Ha a talaj takarása folyamatos, akkor alatta nagyon sok hasznos élőlény talál majd lakóhelyet, amelyek segítségével a talaj még jobb minőségű lesz. A giliszták, a különféle hasznos gombák és mikrobák nagyon sokat tesznek azért, hogy minél egészségesebbé váljon a talaj a kertünkben.

Csak akkor hagyjuk a gyepen a levágott füvet, ha nem volt túlságosan hosszú a nyírás előtt, hiszen a körülbelül 2-3 cm-nél rövidebb fűnyesedék összeesik, és gyorsan lebomlik, beépülve a talajba. Ez hűvösen képes tartani a fű tövét és gyökereit, és megtartja a nedvességetA pázsitfű nyesedéke nagy mennyiségű nitrogént tartalmaz. Ez olyan makrotápanyag, amely valamennyi növény egészséges növekedéséhez és fejlődéséhez szükséges. Ha friss fűnyesedéket használunk, 5-6 mm vastagságú rétegben terítsük szét. Így a fűnyesedék még azelőtt elkezd lebomlani és beépülni a talajba, hogy rothadásnak indulna. A megszáradt fűnyesedék vastagabb rétegben is leteríthető, akár a veteményesben is, a különböző zöldségfélék körül. De még a gyalogutak takarására is alkalmas, segítve így a sármentes és gyommentes közlekedést.

Tápláld a talajt!

A lenyírt fű kiváló az ágyások talajának feljavítására. Dolgozzuk bele a talajba legalább 20 cm mélyen, és így meg is oldottuk a talaj nitrogénnel való ellátását. Fontos, hogy a kerti talaj feljavítása érdekében minden egy rész nitrogénhez adjunk hozzá két rész szerves anyagot, amely lehet száraz levél, fűrészpor vagy széna.


fű fűnyírás

Ne hagyd a gyepen a levágott füvet! Fotó: Shutterstock

Ha úgy érezzük, hogy a talajtakarás ellenére sem megfelelő a kertünkben a talaj minősége, akkor tavasszal érdemes felásni, és feljavítani azt. Erre kiváló megoldás, ha komposztot, vagy érett istállótrágyát adunk a földhöz. Emellett hasznos, ha szellőztetjük a talajt, vagyis alaposan felássuk és elgereblyézzük. Ezért is fontos, hogy komposztáljunk, hiszen rengeteg konyhai maradék, fűkaszálék, ágak, és egyéb növényi anyagok vannak, amelyek idővel csodálatos humusszá válnak. A fűnyesedék nitrogénben gazdag, így igazán nagy szerepet játszik a komposzt érésében. A komposzt pedig nagyban javítja a növényeink tápanyagellátását, növeli a terméshozamot, ráadásul csökkenti a mesterséges tápanyagok szükségességét.

A fűnek is szüksége van vitaminokra

Azonban a nyírások hatására a gyep igen sok tápanyagot veszít, ezért tavasszal mindenképp gondoskodjunk a trágyázásáról. A nyári használat veszi azonban csak igazán igénybe a gyepet. A sok fűnyírás, a kerti bulik, a játékok, a kerti bútorok és a medence súlya, mind károsítja a csodás pázsitot.

A fűfélék számára a legfontosabb tápanyagok a nitrogén, amely a vegetatív növekedést segíti, a foszfor, amely a gyökérképződést serkenti és a kálium, amely a sejtfalat erősíti, szabályozza a vízháztartást és javítja a télállóságot.

A mikroelemek közül a magnézium és vas nélkül nem tudna a füvünk fotoszintetizálni.  Különböző gyepműtrágyák közül válogathatunk, attól függően, a füvünk milyen korú, milyen állapotban van, és éppen milyen évszakban járunk. Egyszerre nem szabad nagyobb mennyiségű tápanyagot rendelkezésére bocsátani, mert attól aránytalanul gyorsan kezdene el növekedni.

A legjobb, ha havonta, vagy kéthavonta adagoljuk számára a tápanyagot.

1. Tavasszal nitrogéntúlsúlyos, úgynevezett starter műtrágyát adjunk neki, így megerősítve a hosszú tél után.

2. Nyáron érdemes minimum kéthavonta komplex műtrágyával fejtrágyázni.

3. A tél előtt a fű ellenálló képességét kell javítani, amelyhez a legideálisabb választás a káliumhangsúlyos trágyázás. Ha a kézzel szórt műtrágya nagyon apró szemű, keverjük például homokkal, így sokkal egyszerűbb lesz kijuttatni.

A helyesen táplált gyep amellett, hogy csodás színe van, kellően sűrű is ahhoz, hogy a gyomnövények ne tudják felütni a fejüket a fűszálak között. A műtrágya akkor a leghatásosabb, ha a fellazított gyepet tápláljuk vele, így nagyon fontos, hogy előtte végezzünk talajlazítást és gyepszellőztetést.