Az ügy hátteréről a Fejér Vármegyei Főügyészség tájékoztatta a sajtót. Az ügyészség álláspontja szerint a letartóztatás fenntartását a szökés/elrejtőzés veszélye, a bizonyítás befolyásolásának kockázata, valamint bűnismétlés veszélye indokolja. A gyanúsított egy másik, hasonló természetű bűncselekmény miatt is vádlottként szerepel egy másik büntetőperben.
A hatóság szerint a borászhoz köthető három cég 2021-ben nyújtott be pályázatokat a Miniszterelnökség Agrár-vidékfejlesztési Programokért Felelős Helyettes Államtitkárságához élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztésére. A benyújtott dokumentációk tartálybeszerzéseket, beépítési munkákat és energiahatékonysági beruházásokat tartalmaztak.
A nyomozás azonban azt tárta fel, hogy a gyanúsított a 250 hektoliteres tartályok árát a piaci ár ötszörösére srófolta fel, majd az ajánlatot kiadó céggel megállapodott abban, hogy az fiktív számlát állít ki, és a túlárazott támogatási összeg egy részét visszajuttatja neki. Az állam így több mint 3,6 milliárd forint támogatást fizetett ki a cégeknek, amellyel ekkora összegű kár érhette a költségvetést.
A NAV Észak-magyarországi Bűnügyi Igazgatósága folytatja a nyomozást, de jelenleg nem nyilvános további részlet az eljárásról.
Üzlettárs: a pénz nincs a cégben, súlyos hitelállomány van
A borász üzlettársa, Dunai György is megszólalt az ügyben, aki elmondta: a pénz nincs a cégben, az jelenleg komoly hitelállománnyal küzd. Szerinte a vádak mögötti gazdasági realitásokat is érdemes lenne figyelembe venni.
A jelenlegi gyanúsított szerepel egy másik, már bírói szakban lévő ügy vádlottjai között is. Ebben az eljárásban – amelynek előzetes tárgyalását a Fővárosi Törvényszék októberre tűzte ki – összesen 11 fő ellen emeltek vádat. A vád szerint 2019 és 2021 között a cégek valótlan tartalmú számlákat használtak fel hazai és EU-s pályázatok során, el nem végzett munkákra és be nem szerzett eszközökre hivatkozva.
Forrás: Magyar Hang
Indexkép: Shutterstock